Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Чому саме Україна стала «піратом №1»?

У Держслужбі з питань захисту прав інтелектуальної власності стверджують: нашу країну не можна порівняти з такими країнами, як Росія і Китай. Там обсяг порушень і збитки, яких завдають американським компаніям, значно більші. Проте...
30 травня, 2013 - 12:22
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА

На наступному тижні мало б стати відомо, які саме санкції застосує управління торгового представника США (USTR) до України. Нагадаємо, на початку травня в опублікованому звіті «Special 301 Report», Україну за порушення прав інтелектуальної власності знову визнали як єдину в світі «пріоритетну» країну, в якій найбільше порушуються права інтелектуальної власності. А відповідно до звіту, протягом 30 днів Управління торгового представника США мало провести спеціальне розслідування за частиною 301 Акту про торгівлю, яка дає право президентові США вжити заходів проти порушника. Попередньо відомо, що присвоєння цього статусу запускає процес по перегляду адекватності доступу України до режиму генералізованої системи преференцій (безмитне ввезення певних товарів), а також додаткових економічних санкцій.

Офіційний переклад обгрунтування рішення щодо включення нашої країни до Priority Watch List (Звіт 301) стверджує, що погіршення ситуації із належним захистом авторського права та суміжних прав в Україні сталося насамперед через непрозору діяльність організацій колективного управління зі збору винагороди (роялті), інтернет-піратство та використання піратського програмного забезпечення.

В управлінні торгового представника США коментують, що Україна постійно не виконує зобов’язання, взяті за Планом дій з США 2010 року. І рівень захисту інтелектуальних прав тут постійно знижується, йдеться в звіті.

Тож управління торгового представника США визначило три головні області порушень інтелектуальних прав в Україні:

по-перше, несправедливе і непрозоре адміністрування в системі товариств, які збирають відрахування за використання інтелектуальної власності й передають їх правовласникам в США і в інших місцях;

по-друге, широко поширене (і визнане) використання нелегального програмного забезпечення урядовими установами в Україні;

і, нарешті, по-третє, відсутність дієвих заходів для боротьби з поширеним порушенням авторських та суміжних прав в Інтернеті.

Як відомо, Україна повернула статус «пріоритетного» порушника прав інтелектуальної власності після семирічної перерви, протягом якого таких порушників у світі взагалі не було. Минулого разу Україна мала цей винятковий у світі статус з 2001 до початку 2006 року. Протягом цього часу вона була виключена з Загальної системи преференцій США, на неї також було накладено економічні санкції на суму в 75 мільйонів доларів щорічно.

Тому не дивно, що нинішня ситуація викликала бурхливу реакцію з боку творчої громадськості України (автори, виконавці, рекордингові компанії), музичних експертів та спеціалістів із захисту інтелектуальної власності. Дмитро Прикордонний з коаліції виконавців та продюсерів України вважає, що «уряд США надав чітке обгрунтування свого рішення — хаос у колективному управління музичними правами (про це наша організація говорила давно і багато), а також засилля інтернет-піратства, яке просто не дає жодного шансу розвинути цифрову дистрибуцію в Україні».

«Запровадження обіцяних реформ із модернізації правового середовища досі знаходиться у глухому куті. Інтернет-піратство залишається практично без уваги. Організації колективного управління, належним чином уповноважені правовласниками, втратили свою державну акредитацію, що призвело до плутанини на ринку і втрат прибутків. Ми сподіваємося, що уряд України застосує термінові заходи для вирішення цих питань, перш ніж буде введено санкції», — доповнив виконавчий віце-президент Американської Асоціації Рекордингової Індустрії (RIAA) Ніл Туркевиц.

А от співачка Руслана Лижичко переконана: боротьбу з піратством в Україні потрібно вже починати на «ментальному рівні». «Доки питання авторських прав чекало своєї черги на вирішення, пірати збудували цілу монополію, яку знищити тепер практично неможливо, — обгрунтовує своє бачення співачка. — А змінити звичку користувачів платити за музику можна лише через декілька поколінь, якщо від сьогодні ми почнемо навчати своїх дітей цінити інтелектуальну власність так само, як неможливо взяти речі з полиць магазину просто так. Піратство розвивається й існує не тому, що стає більше піратів, а тому, що у них стає більше споживачів».


Водночас у Державній службі з питань захисту прав інтелектуальної власності України переконують: нам поки що нема чого бити на сполох.

Ось що розповів у бліц-інтерв’ю «Дню» перший заступник голови Державної служби з питань захисту прав інтелектуальної власності Олексій ЯНОВ:

На початку травня Управління торговельного представника США визнало Україну «піратом №1 у світі». Як ви гадаєте, чому Україна — єдина країна з таким статусом? Чи відомі вам країни, де ситуація гірша, проте вони не потрапили до списку Priority Watch List?

— Не наше завдання, а Офісу торговельного представника проводити оцінки рівня захисту прав інтелектуальної власності.

Якщо говорити про об’єктивні обсяги порушень, то Україну не можна порівняти з такими великими країнами, як Росія і Китай. Там обсяг порушень і збитки, що їх завдають американським компаніям, значно більші.

Внесення України до цього списку свідчать про те, що, на думку Офісу торговельного представника, захист прав інтелектуальної власності тут недостатній.

Уряд США обстоює права американських корпорацій, які хочуть отримувати від України значно більшу грошову винагороду, ніж вони отримують нині за виготовлений продукт.

Упродовж 30 днів мало відбутися спеціальне розслідування за спеціальним звітом № 301 (Special 301 Report), яке надає право президентові США вжити заходів щодо порушника, тобто щодо України. Попередньо відомо, що надання цього статусу запускає процес перегляду доступу України до системи преференцій. Зокрема безмитного завезення товарів на територію США. А також — додаткових економічних санкцій. Чим є це розслідуванням? Чи відомі вам попередні його результати?

— Питання не відповідає нормативному регулюванню США. Оскільки лише протягом 30 днів після публікації звіту Офіс торговельного представника повинен ухвалити рішення щодо того, проводитиме він розслідування чи ні. Якщо рішення ухвалять, то Офіс має від 6 до 9 місяців для того, щоб спільно з урядом країни провести необхідні консультації, детально вивчити ситуацію і дійти відповідних висновків. Нас ще не поінформували про ухвалене рішення.

Важливо ще те, що Офіс торговельного представника ухвалює рішення, базуючись на інформації, яку отримує від лобістських структур, що мають бізнес у сфері інтелектуальної власності.

Яких нині вживаєте заходів?

— Ми проводили зустрічі з представниками музичного бізнесу. Були компанії Сatapult Music, «Проремедіа», Lavina Music, «Чесна музика», Mamamusic, Glory media Group, Universe media. Проводили консультації з фірмами, які надають програмне забезпечення, зокрема з компанією Microsoft. Плануємо також зустрічі з організаціями колективного управління та іншими представниками інтелектуальної власності. Гадаю, що представники бізнесу повідомлять в американське посольство та в Офіс торговельного представника про вжиті заходи. Протягом цього періоду ми самі досить докладно інформували американське посольство на території України про вжиті заходи. Це саме стосується і просвітницької діяльності.

А чи є домовленості з Microsoft щодо пільг на придбання програмного забезпечення?

— Ми проводитимемо консультації про ціни, які вони можуть запропонувати. Переконаний, що такі пільги нададуть державному сектору.

До теми:

Iсторія питання

Алла ДУБРОВИК, «День»; Олена СКИРТА
Газета: 
Рубрика: