Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Ціни на газ у січні: в кого дешевше?

Пропозиції постачальників коливаються від 6,99 до 10,8 грн за кубометр
28 грудня, 2020 - 19:14

У Новий рік — із новими цінами на газ. Станом на ранок 28 грудня свої пропозиції на січень 2021 року оприлюднили 55 газопостачальних компаній.

Ще близько 10 постачальників досі цього не зробили. Хоча газопостачальні компанії мають оприлюднювати вартість палива за 5 днів до початку місяця постачання, якщо ціна на наступний місяць буде відрізнятися від попереднього.

Як йдеться в огляді інформаційно-консультаційного центру ГазПравда, найнижчу ціну на січень заявила компанія «Газ АП»: 6,99 грн за кубометр. Це на 66 коп більше за грудневий показник.

Лише на 6 коп вища пропозиція компанії «Megawatt». За кубометр палива в січні постачальник просить 7,05 грн. Це на 1,1 грн більше в порівнянні з груднем.

Далі йде «Агросинтез Трейдінг», який виставив ціну в 7,08 грн за кубометр. «Енергетичні ресурси України» пропонують газ по 7,11 грн за кубометр. Ціна «Асканія Енерджи» — 7,20 грн за кубометр.

Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» пропонує паливо в січні по 7,22 грн за кубометр. Це на 89 коп більше, аніж у грудні.

Ціни решти постачальників коливаються в діапазоні 7,39 — 10,8 грн за кубометр.

На цілу гривню свою ціну підняла «Торгова електрична компанія». Газ у неї в січні коштуватиме 9,8 грн за кубометр.

Ще вищі ціни — в низки регіональних газзбутів, афілійованих з облгазами, які постачають газ більшості споживачів у відповідних регіонах. Їхні пропозиції коливаються від 9,88 до 9,93 грн за кубометр.

Але найвищу ціну на січень запропонувала компанія «Львівенергозбут»: 10,8 грн за кубометр.

Зазначимо, що ціни вказані з ПДВ, але без урахування вартості розподілу. За доставку газу споживачі сплачують окремо — облгазам.

Чому газ подорожчав? Фахівці вказують на сезонність. Узимку попит на паливо найбільше, відповідно й ціни на нього зростають. А після завершення опалювального сезону газ так само сезонно дешевшає. Такі реалії конкурентного ринку газу для населення, який запрацював в Україні з серпня 2020 року.

«Ціни на європейських газових хабах у зв’язку з підвищенням попиту зросли — відповідно відреагував і український ринок», — пояснює координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко.

Так, оптові ціни на газ з негайною поставкою в Європі наприкінці грудня зросли майже на 20% в порівнянні з кінцем листопада, повернувшись до звичного цінового коридору для грудня 2015-2017 років.

«Водночас оптові ціни на газ в Україні тримають дещо нижче цін в Європі завдяки значним запасам газу в українських газосховищах, але в цілому вони повторюють тенденції на європейському ринку», — відзначає заступник начальника департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз України» Олексій Хабатюк.

Та для побутових споживачів ціни у січні — як ніколи контрастні й різняться майже на 4 гривні...

«Компанії-постачальники закуповують різні обсяги природного газу в різних трейдерів, а також довільно формують власну бізнес-стратегію. Відтак, існують досить великі розбіжності між мінімальними та максимальними пропозиціями — від 6,99 до 10,8 грн за кубометр», — констатує Тетяна Бойко.

Утім, споживачі завжди можуть вибрати кращий для себе варіант і зекономити.

На думку фахівців, у лютому-березні різких коливань цін на газ очікувати не варто. Хіба що вдарять екстремальні морози. А з закінченням опалювального сезону «блакитне паливо» почне дешевшати.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: