Нема свободи людини без свободи народу. І немає свободи народу без свободи людини
Ярослав Стецько, один із провідників українського національно-визвольного руху

Добра пропозиція

Фермерів України готові підтримати їхні європейські колеги
14 травня, 2008 - 00:00
МІНІСТЕРСТВО СІЛЬСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА США ПРОГНОЗУЄ В УКРАЇНІ ГАРНИЙ УРОЖАЙ. ЗОКРЕМА, ЗБІР ЗЕРНА В 2008 РОЦІ, ЗА ЙОГО ДАНИМИ, ДОСЯГНЕ 39,67 МІЛЬЙОНА ТОНН ПРОТИ ЗІБРАНИХ У 2007 РОЦІ 28,49 МІЛЬЙОНА ТОНН / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА

Copa-Cogeca (Комітет професійних сільськогосподарських організацій Євросоюзу), що об’єднує 15 мільйонів європейських фермерів і 40 тисяч сільгоспкооперативів, заявив про свій намір лобіювати інтереси українських аграріїв у Євросоюзі. На підтвердження представники Copa-Cogeca підписали з Національною сільськогосподарською палатою України (НСПУ) меморандум про співпрацю і співдружність. Документ (він діятиме до 2015 року) визначає, що однією з основних цілей співпрацi буде поліпшення якості продуктів і їхня безпека. Окремо вирішуватиметься питання про відповідність українських продуктів стандартам ЄС і про остаточну гармонізацію українських законів із правилами СОТ. Наприклад, ця організація забороняє квотування, тоді як Україна його досі широко використовує.

Президент НСПУ Михайло Гладій зазначив, що підписання меморандуму — це важливий крок як для розвитку українського агросектору, так і для євроінтеграції загалом. «Ми і де-факто, і де-юре будемо членами СОТ. Це один із перших серйозних кроків наближення до Євросоюзу», — підкреслив президент сільгосппалати. «Проблема зростання цін — глобальна проблема. Співпраця з ЄС дає можливість балансувати на ринку, займаючи певну нішу. Без цієї складової встановленого місця в Європі нам не буде», — заявив Гладій.

Заступник міністра аграрної політики Роман Шмідт указав, що співпраця з Комітетом професійних сільськогосподарських організацій Євросоюзу «стосується різних інвестпроектів, у яких зацікавлена Україна». А Гладій до цього додав: «Ми пропонуємо створити ринок оптових ринків, крім того біржу агроінвестицій, але на це все потрібно близько мільярда доларів».

Сьогодні в Україні існує проблема збуту продукції на ринках ЄС і СОТ. Більше того, вдосконалення вимагає і сам маркетинговий ланцюжок «від фермера до споживача». Президент Асоціації фермерів і приватних землевласників України Іван Томич підкреслює, що співпраця з такою організацією як Copa-Cogeca допоможе Україні перейняти досвід європейських фермерів і побудувати свій ланцюжок «від фермера до споживача». «Для нас такі зустрічі є важливими для отримання особливо великого досвіду, який мають фермери Європи», — додав він.

Із ним погоджується і Шмідт, підкреслюючи, що основа меморандуму — це «допомога Україні у створенні інфраструктури товаровиробника». «Ця ланка в нас дуже слабка», — підкреслив він.

У свою чергу генеральний секретар Комітету професійних сільськогосподарських організацій Євросоюзу Copa-Cogeca Пек Песонен заявив, що Євросоюз зацікавлений у розвитку агросектору України. При цьому він додав, що Євросоюз, насамперед, зацікавлений у тому, щоб в Україні розвивалася європейська модель сільського господарства: «Сьогодні в нас існує Європейська модель розвитку сільського господарства — ми впевнені, що Україна може стати частиною цієї моделі, особливо після вступу в СОТ як першого кроку до членства в Європейському союзі. Європейська модель включає в себе три напрями — це кредитування, соціальна сфера та захист навколишнього середовища», — пояснює Песонен. «Це дуже динамічна модель, що розроблялася протягом кількох років», — додав він.

Також Песонен позитивно відгукнувся про наміри українських політиків якнайшвидше адаптувати українське законодавство до вимог СОТ. «Це нас дуже радує. Наша основна мета — створити сильну позицію українського фермера й товаровиробника на ринках СОТ», — зауважив він. «Сільське господарство за своєю суттю є довгостроковою інвестицією. Ми повинні забезпечувати довгострокові умови для залучення інвестицій», — зазначає представник європейських фермерів.

«Співпраця неурядових і урядових організацій дала позитивний результат у співпраці з Європою», — підводить підсумок зустрічі й підписання меморандуму Гладій.

Звичайно ж, цього ще недостатньо для розвитку фермерства в Україні. Насамперед вкладати у свій агросектор повинна держава — це й модернізація виробництва, і вдосконалення законодавства, що забезпечує конкурентоспроможність українського товару, залучення довгострокових інвестицій у галузь.

Марія СЕМЕНЧЕНКО, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ