Справжня велич полягає в тому, щоб панувати над собою.
Жан де Лафонтен, французький поет і письменник

«Друге дихання» для старих свердловин

Міжнародні інвестори реанімують виснажені газові родовища на Західній Україні
23 квітня, 2020 - 10:13

«Український Катар» — так історики називають вітчизняні родовища газу зразка минулого століття. За майже сто років з них видобули 2 трильйона кубометрів газу. Та нині про ті часи нагадують лише підземні сховища, що зробили на базі виснажених родовищ, і старі свердловини. Вони хоч і не дають рекордних колись 68 мільярдів кубів газу на рік, проте все ще забезпечують країну паливом.

Та старим родовищам ще можна дати «друге дихання». Тим паче, що в умовах світової кризи — це дешевше й швидше за пошук нових, важкодоступних покладів. Зокрема на Західній Україні.

Допомогти реанімувати тамтешні свердловини спробують з допомогою міжнародних інвесторів — компанії Expert Petroleum. Вона вже має відповідний досвід у Румунії та Угорщині. Там видобуток вдалося збільшити подекуди в півтора рази! Тепер настав час України. Займуться одразу 13-ма малими родовищами.

«Це виснажені та малі родовища, які знаходяться в складних геологічних умовах. Це Карпати, наприклад. Там не робилася ніколи 3D-сейсміка, не проводилося буріння на більш глибокі горизонти», — пояснює особа, яка тимчасово заміщує генерального директора «Укргазвидобування», Олександр Романюк.

Вітчизняний Нафтогаз уклав із інвесторами так званий сервісний контракт. Тобто всі родовища та газ лишаються державними. Натомість міжнародна компанія отримає винагороду за збільшення видобутку. Аби це сталося, інвестор протягом наступних 5 років обіцяє вкласти в розвиток українських родовищ 1 мільярд гривень. Завдяки новим підходам сподіваються додатково видобути сотні мільйонів кубів газу.

«Ми маємо солідний та успішний досвід реалізації таких проєктів зі збільшення видобутку з великими національними та міжнародними нафтогазовими компаніями Румунії та Угорщини зокрема,  де Expert Petroleum інвестувала понад $100 мільйонів в деякі проекти та збільшила видобуток до 150% вище базового рівня. Сьогодні ми раді розпочати аналогічну співпрацю з Нафтогазом для того, щоби зробити їх виснажені газові родовища більш сталими за рахунок збільшення видобутку та запасів і впровадження безпечних та екологічних операцій. Ми сподіваємося, що ця угода прокладе шлях до ще багатьох таких партнерств, як це», — наголосив співзасновник та генеральний директор Expert Petroleum Девід Мартінон.

«Ми плануємо бурити нові свердловини, проводити операції з інтенсифікації діючих свердловин з використанням новітніх технологій в похило-скерованому бурінні, а також модернізувати наземну інфраструктуру для підвищення ефективності експлуатації та зниження енергоємності, — додає співзасновник та операційний директор Expert Petroleum Мішель Лобутан. — Ми повністю розуміємо відповідальність, яку ми несемо у зв’язку із нашим зобов’язанням з ефективної та безпечної розробки родовищ Укргазвидобування, а також цілі щодо збільшення їх видобутку і запасів».

Контракт уклали на 15 років з можливістю подовження ще на десятиліття. Протягом цього часу обіцяють згенерувати мільярди гривень податків. Якщо пілотний проект стане успішним, досвід з підвищення видобутку зі старих родовищ застосує й решта країни.

«Ми принесемо в Україну нові технології і європейські стандарти управління «старими» та «малими» родовищами, які можуть бути поширені на інші наші родовища. Адже більшість нафтогазових активів в Україні — виснажені та невеликі за розміром. Це важлива подія для стабілізації ситуації не лише в галузі, а і в українській економіці», — упевнений виконавчий директор з трансформації Групи Нафтогаз Отто Ватерландер.

За його словами, укладена угода передбачає найбільші іноземні інвестиції в газовидобування України за останні 5 років. Вони підуть на розвиток тих невеликих і виснажених родовищ, на які в Нафтогазу немає достатньо власних ресурсів в умовах значного падіння цін на енергоресурси. Проте тепер замість очікуваного падіння видобутку на цих ділянках газовики можуть отримати зростання.

Водночас у Нафтогазі наголошують: співпраця з міжнародними інвесторами принесе Україні не лише гроші та газ, а й новітні технології та досвід, необхідні для розвитку галузі. У такому разі видобуток газу в Україні неодмінно триватиме й далі: як зі старих, так і нових родовищ.

Олексій САВИЦЬКИЙ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ