Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Фіскальний удар» по легальному сектору

У Європейській бізнес асоціації різко розкритикували ініціативу Президента щодо підняття рівня мінімальних заробітних плат
10 серпня, 2020 - 19:50

6 серпня, за поданням Президента України у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт №3963 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», яким пропонується підвищити розмір мінімальної заробітної плати до 5 тисяч гривень — з 1 вересня 2020 року.

Члени Європейської бізнес асоціації заявляють, що здивовані таким рішенням, оскільки воно призводить до збільшення фіскального тиску на оплату праці та спричиняє ланцюгову реакцію негативних наслідків.

Так, йдеться в заяві ЄБА, не викликає сумніву, що збільшення фіскального тиску в розпал економічної кризи та невизначеності стимулюватиме зростання сектору «тіньових» заробітних плат, що призведе до зниження податкових надходжень від тієї частини бізнесу, яка вдасться до тінізації своєї діяльності.

Як наслідок, буде погіршено умови діяльності саме для сумлінних платників: вони нестимуть додаткові витрати на сплату ЄСВ, при цьому, стикаючись із посиленою недобросовісною конкуренцією з боку тіньового сектору, який зросте внаслідок прийняття пропонованого законопроєкту.

У ЄБА не сумніваються, що саме сумлінні платники зазнаватимуть посиленого тиску з боку державних органів, який останні чинитимуть у спробі компенсувати неминучі податкові втрати, спричинені зростанням тіньового сектору.

Відтак, застерігають,  непродумане рішення щодо посилення фіскального тиску призведе до зменшення надходжень до бюджетів у результаті тінізації економіки та спричинить вибіркове погіршення умов діяльності сумлінного бізнесу.

Фактично, саме на сумлінний бізнес буде перекладено тягар збільшених фіскальних апетитів.

Нагадаємо, наприкінці липня, коли зі ЗМІ вперше стало відомо про дану ініціативу, Європейська Бізнес Асоціація одразу рішуче висловила незгоду щодо планів збільшення податкового навантаження на оплату праці та попереджала про можливі наслідки.

Спільнота пропонувала почати конструктивну дискусію щодо термінів та конкретних механізмів подальшого зниження податкового навантаження на оплату праці, які були б націлені як на стимулювання платників добросовісно сплачувати податки та обов’язкові платежі, так і на перешкоджання схемам ухилення від їх сплати.

Проте реакцією стало не обговорення ініціативи, а реєстрація законопроєкту, який передбачає збільшення фіскального тиску. Наразі незрозуміло, що стало причиною ігнорування позиції бізнес спільноти. Втім, незалежно від причин, реєстрацію законопроєкту можна розцінювати як неготовність до конструктивного діалогу зараз, вважають у ЄБА.

Європейська Бізнес Асоціація послідовно підтримує якісні ініціативи, спрямовані на детінізацію оплати праці та боротьбу з тіньовою економікою. Сумлінний бізнес неодноразово наголошував на важливості таких ініціатив та на своїй готовності долучатися до їх опрацювання та реалізації.

Проте, на думку експертів Асоціації, даний законопроєкт не є частиною таких системних ініціатив та навпаки здатен поглибити кризові явища.

Спільнота очікує, що влада все ж зверне увагу на голос добросовісного бізнесу та припинить законодавчий хаос у податковій сфері, який продовжується не перший рік, та негативно впливає передусім на прозорі компанії. Сумлінний бізнес втомився бути майданчиком для податкових експериментів. Період кризи відбився на всій бізнес спільноті, тож наразі важливо підтримати компанії, а не створювати додаткові перешкоди для прозорої діяльності бізнесу.

Асоціація наполягає на неприйнятності законопроєкту №3963, якщо не буде знижена максимальна величина бази нарахування ЄСВ із метою недопущення зростання навантаження на сумлінних платників.

«Сподіваємось, влада продемонструє спроможність до змістовного діалогу і спільно нам вдасться випрацювати компромісне рішення», — зауважують у ЄБА.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: