Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Газовий «пакет»

Домовитися про нову угоду «Нафтогаз» і «Газпром» спробують уже цього тижня
4 грудня, 2019 - 10:43

Попередня дата нових тристоронніх газових переговорів запланована на 5 грудня. За словами міністра енергетики і захисту довкілля Олексія ОРЖЕЛЯ, українська та європейська сторони готові до перемовин, нині чекають лише на рішення росіян.

Отже, 28 листопада у Відні несподівано відбулася двостороння зустріч української та російської сторін. При цьому першими про перемовини повідомили саме росіяни, наголосивши, що на них обговорювали можливе відновлення прямих поставок газу в Україну. Це викликало неоднозначну реакцію в Україні.

Однак уряд і «Нафтогаз» заспокоїли: зради не відбулося. За словами Олексія Оржеля, перемовини були погоджені з європейською стороною, тож про жодні кулуарні домовленості не йдеться. У «Нафтогазі» також повідомили: двосторонні зустрічі не є чимось унікальним у форматі тристоронніх газових переговорів з росіянами. «Проведення цих консультацій було узгоджене з Європейською комісією. Будь-які рішення з цього питання й надалі будуть обговорюватися і прийматися нами в тристоронньому форматі Україна — Росія — ЄС», — наголосила національна компанія на своїй фейсбук-сторінці.

Факт двосторонніх консультацій дещо несподівано привітали і в ЄС. Віце-президент Європейської комісії Марош ШЕФЧОВИЧ схвально відгукнувся про зустріч 28 жовтня у Відні. Про це він повідомив у своєму «Твіттері»: «Вітаю постійні контакти між Україною та Росією в контексті тристоронніх газових переговорів. Ми будемо опиратися на досягнутий прогрес у консультаціях уже під час наступного раунду тристоронніх переговорів, на іншому політичному рівні, який проводитиме уряд Європейської комісії», — написав Шефчович.

Перед цим Шефчович також заявляв, що укладання договору про транзит газу буде найкращою новиною для всіх залучених сторін. Адже Росія зможе показати, що вона — надійний постачальник, а Україна — що вона є надійним транзитером газу.

Українські урядовці завважили конструктив у проведених переговорах. Зокрема, росіяни розглядають можливість виплатити борг у 3 млрд доларів газом. Але вони й надалі торгуються за умови транзитного контракту і хочуть відновити прямі поставки в Україну. «Газпром» прагне уникнути довгострокового контракту й великих обсягів транзиту. Натомість планує знову продавати нам якомога більше палива. І все це в Кремлі хочуть ухвалити пакетом. Та міністр заспокоює: Київ погодиться на імпорт із Росії лише за ринкової ціни.

«Міністерство ніколи не діє за сценарієм Путіна! Ми не розглядаємо можливості встановлення політичної ціни на газ. Прямі поставки можливі лише з урахуванням вимог по арбітражах і з використанням європейського індикатора ціни», — наголосив Олексій Оржель.

При цьому Україна готова купувати в «Газпрому» не більше ніж половину своїх імпортних потреб, тобто в межах 5 млрд кубів на рік. Що ж до транзиту, то Україна продовжує наполягати на довгостроковому — 10-річному контракті з мінімальним обсягом прокачки в 60 млрд кубів на рік. І жодних пробачень боргу — «Нафтогаз» чекає сплати «Газпромом» 3 млрд доларів. Готовий прийняти навіть газом. Без визнання ж боргу підписувати контракти з «Газпромом» небезпечно, нагадують фахівці.

«З моєї точки зору, не можна вести будь-які прямі двосторонні переговори з «Газпромом», тим паче — про імпорт газу в прямому режимі, доки «Газпром не виконає рішення Стокгольмського арбітражу. Лише після цього можна буде про щось говорити», — вважає президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло ГОНЧАР.

Встигнути домовитися про всі ці та інші умови нового контракту спробують ще до нормандської зустрічі 9 грудня. Урядовці наполягають: газову угоду підписуватимуть компанії, а не політики. «Це є абсолютно економічні перемовини, які мають збалансувати інтереси всіх сторін, і переводити його в нормандський формат було б не зовсім вірно», — заявив профільний міністр Олексій Оржель.

Хоча Президент Володимир Зеленський припустив, що в рамках саміту в Парижі може обговорити укладення довгострокового газового транзитного контракту. Водночас глава держави зазначив: газове питання жодним чином не має бути пов’язане з Донбасом.

Олексій САВИЦЬКИЙ
Газета: 
Рубрика: