Обирати собі уряд має право лише той народ, який постійно знаходиться в курсі того, що відбувається
Томас Джефферсон, видатний політичний діяч, дипломат і філософ епохи Просвітництва, один з авторів Декларації незалежності США, 3-й президент США в 1801-1809 роках

Газу на зиму – вдосталь

Як підземні сховища газу готуються до опалювального сезону
7 вересня, 2021 - 17:18
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Українці взимку отримують газ з трьох джерел: від вітчизняних газовидобувних підприємств, імпорт з інших країн, а також з підземних сховищ газу. Останні відіграють надважливу роль у проходженні зими. Тож напередодні настання чергового опалювального сезону до їх роботи прикута основна увага уряду, керівництва «Нафтогазу» та ЗМІ.

Вітчизняні сховища без перебільшення можна вважати національним багатством – адже їх розміри є третіми у світі, після Сполучених Штатів та Росії. Всього у власності України перебуває 13 сховищ, здатних накопичити 30,9 млрд кубометрів так званого «активного» газу – тобто, такого, який можна у будь-який час відібрати та передати споживачам. Такий обсяг сховищ відповідає сукупному споживанню країни протягом року, що сягає близько 30 млрд кубометрів у залежності від погодних умов зимою.

СТРАТЕГІЧНІ ПІДЗЕМКИ

Сховища працюють у двох режимах: закачування газу і відбір. Ці роботи ведуться цілодобово протягом року і лишаються невидимими для споживачів. Але, якби сховищ не було б, ми б одразу це відчули. Тож стабільність і надійність їх роботи – головний параметр, який повинна забезпечити компанія-управитель, АТ «Укртрансгаз». 

«Для Оператора газосховищ України підготовка до проходження опалювальних сезонів ‒ це безперервний процес. Для нашої команди важливо не тільки забезпечити наявність необхідних обсягів газу у підземках, але й гарантувати надійну роботу всіх без винятку систем та елементів газосховищ. Більшість таких робіт, що заплановано на 2021 рік, вже завершено або вони знаходяться на фінальному етапі реалізації», ‒ зазначив т.в.о. генерального директора АТ «Укртрансгаз» Сергій Перелома.

Найбільші підземки розташовані на заході України. Так склалося історично, адже у Радянському Союзі, який проектував наші ПСГ, ставка робилася на експорт газу в інші країни.

Решта потужностей зосереджена у центральних і східних регіонах  – у Чернігівській, Полтавській, Харківській, Дніпропетровській і Луганській областях. Ще два сховища тимчасово недоступні, адже залишаються на окупованих територіях Донецької області і Криму. Розташування сховищ не впливає на забезпечення споживачів газом, адже блакитне паливо з них надходить до центральної газотранспортної системи (ГТС) України.

Попри спільну назву, сховища газу мають різне походження, природну структуру і тому – здатність віддавати газ. Більшість сховищ України була облаштована на місці колишніх родовищ блакитного палива. Це означає, що після закачування газ у них лишається відносно чистим. Втім, у будь-якому разі після підйому зі сховищ та перед подачею у ГТС паливо проходить підготовку – доочищується від сторонніх домішок та від зайвої вологи на спеціальних установках осушки газу.

Природа окремих підземок впливає на режим роботи усієї системи. Зі сховищ з високим тиском (наприклад – Богородчанське на Івано-Франківщині) газ можна підняти дуже швидко. Однак розмір цього сховища відносно невеликий, всього 2,3 млрд кубометрів. Тож у системі воно відіграє роль «маневрового». А ось сховище Вільче-Волицьке-Угерське, розмір якого становить 17,05 млрд кубометрів палива, підходить для зберігання великих обсягів газу, однак не може швидко віддати його у систему.

СКІЛЬКИ ГАЗУ ПОТРІБНО СПОЖИВАЧАМ?

Перед початком опалювального сезону НАК «Нафтогаз України» традиційно звітує про виконання планів із накопичення газу до зими. Наприклад, до сезону 2021-2022 років у підземці мав бути забезпечений запас у розмірі не менше 17 млрд кубометрів. «Нафтогаз» уже перевиконав цей план – станом на  6 вересня в сховищах уже 18,3 млрд кубометрів газу. Однак сезон закачування триває.

«Було розпорядження Уряду, яке зобов'язало державний НАК «Нафтогаз України» забезпечити не менше 17 млрд кубометрів газу. Сьогодні це завдання уже перевиконане, однак закачування продовжується щодня. На початок опалювального сезону ми розраховуємо мати близько 19 млрд кубометрів газу», - розповів Сергій Перелома.

Щоб зрозуміти, чи вистачить цих обсягів для безперебійного проходження опалювального сезону, треба подивитися на статистику відбору газу протягом минулих років. За словами головного інженера АТ «Укртрансгаз» Володимира Рудка, протягом кількох останніх осінньо-зимових періодів з підземних сховищ піднімали в середньому 8-10 млрд кубометрів газу. За прогнозами компанії на цей рік, з підземних сховищ можуть максимум відібрати 13,1 млрд кубометрів газу. Але навіть за таких умов Україна вийде із зимового сезону із залишками палива у розмірі 6 млрд кубометрів. 

НАСЕЛЕННЯ УЖЕ ЗАХИЩЕНЕ ВІД ЦІНОВИХ КОЛИВАНЬ

Сезон закачування цьогоріч є нетиповим для ринку газу. Зазвичай ціни на паливо дорожчають взимку і суттєво знижуються влітку. Користуючись цією різницею, трейдери закачують газ до сховищ саме протягом теплих місяців року.

Однак цього літа сталося навпаки: після закінчення опалювального сезону газ не лише не подешевшав, його ціна почала досягати рекордних значень. Головну роль у цьому відіграє антиринкова поведінка російського «Газпрому», який штучно занижує постачання газу до Європи, намагаючись примусити ЄС сертифікувати газопровід «Північний потік-2».

Що буде далі – прогнозувати важко. Взимку, всупереч усталеним роками тенденціям, газ може раптово подешевшати. Але у НАК «Нафтогаз України» такий сценарій вважають малоймовірним.

«Зараз на спотовому ринку ви бачите тенденцію, яка, на наш погляд, буде зберігатися. Йдеться про спотову ціну газу на хабах Європейського союзу. Вона буде коливатися в межах 450-520 доларів за тисячу кубометрів. Факторів, які б спричинили зменшення ціни газу в короткостроковій перспективі – протягом трьох місяців – немає. Навпаки, ціна газу на спотовому ринку з вересня буде ще більшою», - відзначає директор з інтегрованих комунікацій Максим Білявський.

Попри це, побутовим споживачам України не загрожують захмарні ціни на газ. З травня 2021 року по квітень 2022 року для населення діє фіксована річна ціна на газ. Відповідно до рішення уряду, вона була розрахована постачальниками наприкінці квітня 2021 року і не може зрости до кінця дії пропозиції. Завдяки цьому споживачі уникають будь-яких коливань, які відбуватимуться на ринку протягом року. Тож протягом зими населення матиме стабільну ціну від 7,80 до 13,50 грн за кубометр, залежно від постачальника.

Споживачі були переведені на річні ціни автоматично. За бажанням люди також можуть обрати й інші тарифні плани: місячні чи сезонні. Зокрема, сезонні тарифні плани передбачають рівномірну оплату, тобто можливість сплачувати за паливо рівними частинами щомісяця. 

НАК «Нафтогаз України» також пропонує фіксовані низькі ціни і для тепловиків, які можуть отримувати газ від державної компанії по 7,42 грн за кубометр. Пропозиція допоможе уникнути стрімкого зростання цін на тепло. Розуміючи це, вже майже половина підприємств теплокомуненерго уклали з «Нафтогазом» відповідні контракти. Решта тепловиків мають поквапитися із прийняттям рішень, адже опалювальний сезон стартує вже за місяць.

«Довгострокова ринкова ціна газу, яка закладена в трирічний контракт на перший рік, є більш ніж вигідною. Вона вдвічі менша за спотові котирування як на спотовому ринку України, так і на майданчиках у Європейському союзі», - додає Максим Білявський.

Руслана ЧЕЧУЛІНА, спеціально для «Дня»
Рубрика: