Минуле не зникає. Героїчно пролита кров не зникає. Вона трансформується в нову форму духовної енергії, породжує людину, яка має його виспівати. Минуле воскресає і розцвітає в генієві.
Євген Сверстюк, український письменник, доктор філософії, президент Українського пен-клубу

Iнвестори ставлять Україні лише «два з плюсом»

На покращення бізнес-клімату сподіваються після виборів
4 лютого, 2010 - 00:00

Бізнес не задоволений інвестиційним кліматом в Україні... Загальна оцінка суспільного, політичного та економічного клімату залишається на рівні, нижче середнього. Такий висновок оцінки індексу інвестиційної привабливості компаній-членів Європейської Бізнес Асоціації. «Очікування та думки учасників бізнес-середовища не змінились у порівнянні з третім кварталом минулого року, де індекс інвестиційної привабливості був на рівні 2,56. А оскільки тепер він трохи зріс до 2,57, можна говорити навіть про незначне корегування у бік оптимізму. Та в цілому картинка не змінилась, виходячи з того, що інвестори очікують результатів президентських виборів», — зазначила на презентації результатів Індексу виконавчий директор Європейської бізнес Асоціації (Еuropean Business Association, EBA) Анна Дерев’янко.

Індекс інвестиційної привабливості — це сукупність політичних, економічних, законодавчих, регуляторних та інших факторів, які в кінцевому рахунку визначають ступінь ризику бізнесу та можливість ефективного використання капіталовкладень.

Основні зміни, що відбулися в Індексі, порівняно з третім кварталом: за рахунок зменшення максимально негативних оцінок і невеликого зменшення позитивних очікувань зросла частка «швидше негативних» та нейтральних оцінок. Таким чином, бізнес знаходиться в невизначеності та очікуванні переважно збереження поточної ситуації або деякого її погіршення.

Проте майже всі респонденти відмітили, що бізнес сьогодні завмер в очікуванні президентських виборів. Зазначивши, що від їх результатів і залежить «температура» інвестиційного клімату в Україні в подальшому.

Що може зробити Президент для інвестиційного клімату держави? Та що б радили зробити йому фахівці, аби показник привабливості України зріс, «День» запитав у кандидата економічних наук, президента Центру антикризових досліджень Ярослава ЖАЛІЛО:

— Сам факт того, що в Україні нарешті буде Президент при владі на найближчі п’ять років, має додати певної стабільності в політиці, економіці і, цілком ймовірно, в очікуваннях бізнесу.

Насамперед потрібно визначити, чого не повинен робити Президент, аби не нашкодити інвестиційній привабливості держави. Однозначно він не має здійснювати спроб, пов’язаних із переділом власності і заохочень до цього. Тобто, не повинен здійснювати того, що мало місце у 2005 році, коли велись масові розмови про реприватизацію. Це сильно «відбило» цікавість до України з боку інвесторів.

Що повинен зробити майбутній Президент, аби поліпшити інвестиційну привабливість українського господарства. Насамперед, забезпечити консолідацію політико-економічних систем, груп та інтересів суспільства навколо цілей подолання наслідків кризи, зростання економіки держави та її якісного оновлення. Тобто запропонувати ті правила гри, які були б спільними для різних політико-економічних груп, і консолідували їх.

Сьогодні ж у нас навпаки: точиться боротьба між сферами та групами економічного і політичного життя суспільства, що робить невизначеними подальші перспективи, а відтак «прохолоджує» інвестклімат.

Я особисто впевнений, що зростання інвестиційної привабливості української економіки у 2010—2011 роках матиме місце навіть незалежно від виборів і від того, що відбуватиметься у політичній сфері. Активи тут дешеві. Світ потроху оговтується від кризи. Зацікавленість в активах є, і Україна є перспективною державою з точки зору тих ресурсів, до яких треба отримувати доступ. Тож, вже незабаром ми відчуємо «потепління» в інвестиційному кліматі України.

Найбільш інвестпривабливими в найближчі роки, на мою думку, залишатимуться сільське господарство й фінансовий сектор, оскільки, вливаючи значні ресурси, інвестори воліють це робити через свої фінустанови. Дедалі більше розвиватиметься туристично-рекреаційна сфера. Неодмінно, у зв’язку з зростанням ролі України, як транзитної держави, зросте інвестиційна привабливість транспортування та логістики. І, нарешті, рентабельно буде вкладати кошти в енергетику, оскільки Україна потребує суттєвої перебудови цього сектору.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: