Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Кінець періоду дешевих енергоресурсів?

Нафта та газ повертають втрачені позиції
16 березня, 2021 - 19:07
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Світ потроху оговтується від коронавірусу. Організація економічного співробітництва та розвитку прогнозує стрімке зростання світової економіки. Усе — завдяки вакцинації. Очікується, що ВВП зросте на понад 5 з половиною відсотка, а до середини 2021 року світове виробництво досягне рівня, який був до пандемії. Прогноз для України — трохи стриманіший, але теж позитивний: плюс 4%.

«Це американські глобальні банки кажуть, це кажуть світові фінансові інститути й українські інвестиційні банки. Тому зростання в межах 4—5% цілком реалістичне, так само, як і зростання світової економіки», — коментує інвестбанкір Dragon Capital Сергій ФУРСА.

На таке поліпшення економічних перспектив уже відреагували сировинні ринки.

«У результаті того, що в США надрукували дуже багато грошей, зараз ми бачимо значне прискорення зростання цін по всіх сировинних напрямках. Це руда, метал, продукти харчування тощо», — каже Сергій Фурса.

Суттєво здорожчала й нафта.

«Якщо порівнювати поточні ціни з березнем 2020 року, то торік ціна на нафту була в межах 25—30 доларів за барель нафти Brent. А сьогодні вона коштує 68—70 доларів за барель. Це хоч і повільне, але дуже значне, поступове зростання, — констатує директор Науково-технічного центру «Псіхєя» Сергій САПЕГІН. — Учасники біржових торгів, спекулянти очікують, що країни будуть виходити з локдауну й нарощувати споживання нафтопродуктів, відповідно, зростатиме й попит».

На черзі — і природний газ. За прогнозами фахівців, «блакитне паливо» може й не здорожчає, але рекордно низьких цін, як торік улітку, точно не буде.

«Починає зростати реальне виробництво й одночасно починають зростати енергоносії в ціні. Це стосується нафти, наступний — газ. Тому я не очікую, що цього літа будуть такі самі ціни, як два попередні роки. Цього року корекція вниз буде значно меншою. А ті ціни, які ми маємо сьогодні, є певним орієнтиром до того, що буде влітку. Будуть два тренди: з одного боку звичайне сезонне падіння, а з іншого — загальний підйом. І вони десь зустрінуться. Це «десь», думаю, для України буде в межах 7-8 грн за кубометр газу», — прогнозує генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр ХАРЧЕНКО.

Тож схоже, що кризовий період дешевих енергоресурсів добігає кінця. Для споживачів цю новину важко назвати приємною. Але для економіки в цілому — це добре, кажуть експерти. Адже світова енергетика нарешті отримала шанс вийти з затяжної кризи.

«Минулий рік для нафтогазової галузі став чи не найскладнішим в історії. Пандемія й спричинене нею різке падіння попиту завдало енергетичним гігантам десятки мільярдів збитків. Яскравий приклад: найбільша приватна нафтова компанія в світі Exxon Mobil втратила понад 22 млрд доларів», — нагадує голова Федерації роботодавців нафтогазової галузі (2018—2021 рр.) Віталій ЩЕРБЕНКО.

Відновлення ж світового попиту не енергоресурси допоможе уникнути нової паливної кризи в майбутньому, сподіваються експерти. А споживачам природного газу радять економити на довгострокових цінових пропозиціях.

«Ті споживачі, які будуть орієнтуватися на річні цінові пропозиції й вчасно підписувати довгі контракти, свої ризики щодо підвищення ціни фактично нівелюють», — вважає Олександр Харченко.

Завдяки фіксованій річній ціні газу споживачам не будуть страшні будь-які сезонні коливання. Головне — правильно обрати тарифний план і постачальника. Появу нових річних пропозицій очікують уже незабаром.

КОМЕНТАР

Михайло Гончар, президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»:

— Нафтовий ринок завжди веде себе волатильно. Є невизначеність, що переважатиме далі: нові локдауни, як ми це спостерігаємо в Європі чи відновлення економічної активності, як це спостерігається в Китаї. Ця невизначеність і формує тренд підвищення ціни на нафту і газ відповідно.

Але фундаментально ця тенденція не має довгострокового характеру. Швидше за все, мова йде про спробу чергового спекулятивного заганяння цін на високі показники. Допандемічний світовий рівень споживання нафти не відновився.

Зараз ситуативно діють домовленості, досягнуті у рамках ОПЕК+, зокрема, між Саудівською Аравією і Росією, внаслідок проблем Ер-Ріяду з новою адміністрацією США. Ситуативно це вплинуло на домовленість про чергове обмеження видобутку. В цілому, 21-й рік хоч і може пройти під знаком значної волатильності ціни з деякою тенденцією до подальшого зростання, але про цифру в 100 доларів за барель не йтиметься. Ну звісно, окрім спекулятивних прогнозів, спрямованих саме на заганяння ціни вгору. Понижуючим чинником стає орієнтація нової адміністрації США на відновлення діалогу з Іраном, що призведе по виходу на ринок нових обсягів нафти.

Весна та літо — це період збільшення споживання енергоресурсів, оскільки зростає мобільність населення. Тому попит відповідно зросте. Думаю, що в найближчі місяці тренд загального зростання споживання збережеться. Але потім усе залежатиме від того, яким буде подальший розвиток пандемічної ситуації, що відбуватиметься у політичному контексті тощо.

Та це нинішня ціна у 60 доларів за барель, порівнюючи з минулим роком, виявляється високою. Але коли ми згадаємо, що, наприклад, пік нафтових цін 2008 року складав 145 доларів за барель, а у 2014 році — десь 117, то нинішні 65, хай навіть 80, не будуть високими. В принципі, ми перебуваємо у довгому, приблизно 12—14-річному періоді низьких цін на нафту, який розпочався після падіння у червні 14-го року і триває майже сім років.

Схожа ситуація і з газом. Таких цін, які були торік, очікувати точно не варто, оскільки зима виявилося хоч не аномально холодною, але холодною і затяжною традиційною зимою.

Крім того, зараз ціна на газ росте, передусім, через збільшення його споживання на тлі політики декарбонізації в ЄС. З трьох викопних видів палива — вугілля, нафта і газ — газ є найбільш екологічно чистим і відповідно затребуваним. Окрім цього слід звернути увагу на те, що Росія «сушить» європейський газовий ринок. Російські ЗМІ взимку не раз відзначали, що «Газпром» діє врозріз зі звичною економічною логікою. Замість того, щоб наростити обсяги постачань для задоволення зростаючого попиту, він не тільки не збільшує фізичні поставки, а навпаки знижує їх. Низькі зимові показники транзиту через Україну підтверджують це.

Але не треба вважати, що ціни на газ стрибнуть захмарно — до 400 доларів за тисячу кубометрів чи більше. Якщо комусь захочеться цю ціну розганяти, то європейські компанії дуже швидко «тимчасово» забудуть про декарбонізацію, згадавши про вугілля. Так вже було в 2010-х. Тому я думаю, що спрацьовуватимуть механізми стримування цін. Росія хоч і зацікавлена в їхньому високому рівні, але разом з тим, припускаю, що в Москві розуміють -що вищі ціни на нафту і газ, то більше сланцевої нафти і газу зі США з’явиться на ринку, рухаючи ціну донизу.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: