Перший-ліпший брехун і ошуканець може розвалити цілу державу, тоді як упорядкування речей навіть в одному домі неможливе без ласки Божої.
Іван Мазепа, український військовий, політичний і державний діяч, Гетьман Війська Запорозького

Клондайк під ногами

В Україні назріває чергова хвиля реформ. На цей раз — промислових
13 жовтня, 2017 - 12:53
ВІКТОР ГАЛАСЮК / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

На Київському міжнародному економічному форумі отримав підтримку промисловців, інвесторів та експертів пакет законопроектів, спрямований на оновлення промислової сфери. Про це «Дню» розповів голова Комітету з питань промислової політики та підприємництва Віктор ГАЛАСЮК.

За його словами, до цього пакету увійшли давноочікувані законопроекти про гарантоване безкоштовне приєднання до інженерних мереж нових промислових, житлово-комунальних і торговельних об’єктів та про створення Українського експортно-кредитного агентства (ЕКА), яке фінансуватиме виробників, системно допомагаючи їм у налагодженні несировинного експорту.

Галасюк також відзначає законопроект, який пропонує внести зміни до Конституції України. З його слів, ці зміни зобов’яжуть Національний банк сприяти не лише фінансовій стабільності, а й економічному зростанню України, зобов`яжуть його утримувати поміркований рівень банківських ставок та опікуватися подоланням безробіття. Розроблено законопроект щодо валютної лібералізації в інтересах експортерів. У ньому йдеться про скасування обов’язкового продажу валютної виручки експортерів та граничних строків розрахунків за експортно-імпортними операціями. Створено також пакет інвестиційних стимулів для нових виробництв та науково-дослідницьких центрів, що працюватимуть у рамках індустріальних парків.

Бізнес давно домагався скасування мит на імпорт виробничого обладнання. Тож відповідний законопроект уже в парламенті. Іншим документом передбачається трирічна розстрочка імпортного ПДВ на все обладнання, що ввозиться до країни для потреб виробників.

На стадії реєстрації перебуває законопроект під гаслом «Купуй українське, плати українцям». Він встановлює нову формулу держзакупівель з врахуванням «місцевої складової». «Той, хто використовує українську працю, сировину, матеріали, комплектуючі, енергію, кредити... отримає суттєву цінову перевагу», — розповідає Галасюк.

За словами голови комітету, на стадії розробки перебувають ще декілька законодавчих ініціатив. Вони мають на меті зупинити деіндустріалізацію країни, безробіття, безгрошів’я та еміграцію українців. При цьому особлива увага приділяється енергетиці. «За правильної політики українська енергетика — справжній клондайк», — наголошує Галасюк.

Народний депутат вказує, що тричі вища за європейську енергоємність ВВП — не лише проблема, а й величезна можливість, що може стати привабливою інвестиційною нішею вартістю понад $10 мільярдів. Про це він говорив на Міжнародному форумі сталої енергетики Східної Європи SEF-2017 і відчув розуміння багатьох інвесторів.

«Енергоощадність та енергоефективність, масштабна енергомодернізація промисловості та житлово-комунального господарства має стати в Україні пріоритетом №1», — наголошує Галасюк і нагадує, що ще у 2015 році у Верховній Раді прийнято революційне ЕСКО законодавство. Це відкрило шлях термомодернізації понад 80 000 бюджетних установ: дитсадочків, шкіл, лікарень, університетів...

Народний депутат впевнений, що відповідні законодавчі акти дозволять із часом вийти на річну економію  мільярду кубометрів природного газу. «І це без жодної копійки державних капітальних видатків — коштом приватних інвесторів», — підкреслює Галасюк і розповідає про запропонований ним і командою його однодумців пакет законопроектів із інвестиційними стимулами для нарощування  видобутку природного газу.

«Це — принципово нова модель, — характеризує законопроекти Галасюк, — Розвиваєш нові родовища та збільшуєш видобуток — плати менше податків. Якщо ж сидиш, як собака на сіні, навпаки — плати до бюджету більше». «Безглуздо, маючи власне вугілля та газ, імпортувати енергоносії майже на $4 млрд на рік», — додає він.

Надважливою складовою успіху, на думку голови комітету, є встановлення цивілізованих «правил гри» в інтересах споживачів та зняття бар’єрів на вхід в економіку. Повертаючись до промислового пакету реформ, він відзначає, одна з головних його складових  це саме безкоштовне приєднання до інженерних мереж (електрика, газ, вода, тепло...). І дійсно, законопроект №6671, підписаний більш ніж 30 народними депутатами з усіх фракцій та груп, запроваджує прозорість інформації про наявні потужності і технічну документацію монополістів, запроваджує конкурентність при підготовці технічних умов, чіткі покрокові процедури та жорсткі санкції за їхнього порушення.

А найголовніше, що знайшло підтримку у підприємців, вказує Галасюк, це встановлювана  обов’язковість викупу монополістами, на справедливих ринкових умовах, інженерних об’єктів, побудованих інвесторами згідно технічних умов. Особливої уваги, на думку народного депутата, потребує також забезпечення сталих умов та гарантій для інвесторів: «Ті, хто бездумно намагаються різко відмінити «зелений тариф» — грають проти української енергонезалежності, промисловості та екології. Якщо врахувати ціну енергетичної незалежності та екологічної безпеки, то альтернативна енергія, навіть при нинішньому тарифі, є дешевшою за «традиційну».

Галасюк також закликає щонайшвидше інтегрувати українську енергосистему з європейською (ENTSO-E), щоби позбутися критичної залежності від Росії та штучної монополізації внутрішнього ринку, а також диверсифікувати джерела постачання електроенергії для вітчизняних виробництв і відкрити для України широкі можливості експорту електроенергії.

Віталій КНЯЖАНСЬКИЙ, «День»
Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments