Кинути роботу для рідного краю і піти на роботу до його гнобителів… єсть справжньою цілковитою зрадою
Борис Грінченко - український лексикограф, письменник, педагог, громадсько-культурний діяч

Контрабанда вбиває шанси на зростання

Український бюджет щороку втрачає близько 30-35 мільярдів гривень
12 квітня, 2021 - 19:33

Нелегальний ринок завдає колосальної фінансової шкоди для економіки країни — в першу чергу, через ухилення від сплати податків, яких недоотримує бюджет. Крім того, прозорий та абсолютно легальний бізнес стає менш конкурентоспроможним та, відповідно, витісняється з ринку недобросовісними підприємцями. Варто відмітити також й іміджеві втрати для України та погіршення інвестиційної привабливості: компаній не надто будуть «заходити» на вітчизняний ринок, коли чесна конкуренція заздалегідь у програшному положенні. Про це заявляють члени Європейської бізнес асоціації.

Президент України на засіданні Ради національної безпеки та оборони, що відбулось 2 квітня, під час обговорення проблеми нелегального імпорту в Україні назвав контрабанду — економічним тероризмом проти України, збитки від якого, за розрахунками експертів, сягають 300 млрд грн, які недоотримав держбюджет.

«Корисним інструментом для вирішення цього проблемного питання може стати зниження попиту на нелегально ввезені товари на внутрішньому рикну України. Цього можна досягти за рахунок посилення контролю над використанням касових апаратів та поступовим розширенням сфери обов’язкового використання РРО. В свою чергу, Європейська Бізнес Асоціація вже звернулась до Президента з проханням звернути особливу увагу на це питання, зокрема — не допустити послаблення реформи та посилити контроль і покарання за порушення законодавства у цій сфері», — наголосила керівник напряму побутової електротехніки та регуляторних питань Асоціації  Вікторія Куликова.

Експерти вважають, що скорочення сфери використання РРО може призвести до зростання рівня тіньової економіки, та, відтак, мати негативний вплив на розвиток економіки держави в цілому. Адже, за відсутності фіскальних чеків та дієвого контролю за їх видачею, недобросовісні підприємці починають ухилятися від сплати необхідних податків та митних платежів. Тому, існує гостра необхідність у створенні прозорих, рівних та цивілізованих умов ведення бізнесу, в тому числі, запровадження європейської практики щодо фіскалізації розрахункових операції.

За офіційними даними ДПСУ, після системного впровадження технічного обліку розрахункових операцій за допомогою РРО у сфері роздрібної торгівлі побутовою технікою та електронікою в 2016 році за перший рік відбулося значне (у 2,3 рази) зростання надходжень сум ПДВ, сплачених при реалізації побутової техніки та електроніки у кінцевих точках продажу — з 3,3 млрд грн у 2016 році до 7,4 млрд грн у 2017 році. У подальшому сума сплаченого до бюджету ПДВ зростала, відповідно, у 2018 році — до 9,6 млрд грн, у 2019 році — до 9,8 млрд грн. Тобто у період 2017-2019 років збільшення сум ПДВ, сплачених при реалізації побутової техніки та електроніки, склало 297%, в той час як приріст обсягів сплати ПДВ в цілому по усіх галузях склав майже вдвічі менше — 162%.

Тим не менш, представники Асоціації впевнені, що ситуацію ще можна покращити: зокрема, підвищивши штрафи за невидачу фіскальних чеків та впроваджуючи механізм мотивування покупців перевіряти справжність фіскальних чеків. Наприклад, необхідно повернути до законодавтсва норму щодо можливості споживача отримувати так званий «кешбек» (на жаль, норми щодо «кешбеку» були прибрані із закону, так і не встигнувши запрацювати) у разі, якщо такому покупцю видали підроблений чек.. Наразі ж, за оцінками експертів Комітету побутової електротехніки Асоціації, обсяги нелегального імпорту по деяким категоріям обладнання складають 50-70%. Для розуміння масштабності проблеми, через контрабанду український бюджет втрачає близько 33-35 млрд гривень на рік (11-14 млрд грн — нелегальні нафтопродукти, 7 млрд — техніка, 12 млрд грн — алкогольна продукція та близько 7 млрд через лікарські засоби).

Оскільки ж проблема вже добре відома та ідентифікована, в ЄБА сподіваються на продовження і посилення необхідних реформ для покращення ситуації в нашій країні. Адже з такою значною часткою нелегальної продукції на вітчизняному ринку, наша економіка, як і легальний бізнес, — страждають від серйозних втрат, тим паче, в час коронавірусної кризи.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА
Газета: 
Рубрика: