Так, держава – це я, а не те, що вони з нею зробили. І якби кожен усвідомив, що держава – це він, то досі у нас вже була б достойна держава
Ліна Костенко, українська письменниця, поетеса-шістдесятниця, лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів

Кризовий прогноз

від радника Президента України
26 липня, 2005 - 00:00

Позаштатний радник Президента України Віктора Ющенка з економічних питань, депутат Державної думи Росії Борис Нємцов вважає прагнення України інтегруватися в Європу своєчасним, критикуючи разом із тим економічні дії нового уряду.

Під час другого Ялтинського європейського семінару, що проходить у Лівадії (Крим), відповідаючи на запитання журналістів, наскільки своєчасною є розмова про європейські перспективи України з урахуванням того, що вона ще не отримала статусу країни з ринковою економікою, він зауважив, що розмова про європейський шлях України є цілком своєчасною. За його словами, на президентських виборах народ підтримав В. Ющенка, однією з програмних пропозицій якого був вибір Україною європейського шляху розвитку.

«А якщо така програмна позиція була й народ її підтримав, то треба виконувати свої власні обіцянки», — заявив Нємцов. «Крім того, як я розумію, більшість громадян України, і сходу, і центру, і півдня, і заходу, підтримують ідею європейського шляху, і я думаю, що рівень її підтримки зростатиме», — вважає радник Президента України.

Водночас він підкреслив, що шлях у Європу є досить довгим, але «це краще, ніж відсутність мети». «Взагалі, я вважаю, що європейський шлях — це нова національна ідея України, і те, що вона з'явилася, — це вже саме по собі позитив», — зазначив Нємцов. На його думку, рух у Європу для України не означає руху проти Росії. «Я вважаю, що було б природно, якби Росія, зрештою, визначилася й вибрала безпосередній вектор свого розвитку, — сказав він і продовжив: — То з китайцями ми обіймаємося, то з Назарбаєвим, то з Лукашенком, а то розмовляємо з Європейським Союзом». При цьому Нємцов додав, що відсутність чіткого рішення Росії з приводу шляху є великою проблемою для самої держави, і в цьому сенсі Україна перебуває у виграшному становищі, і хоча народ України живе бідніше, ніж у Росії, перспективи держави виглядають набагато оптимістичнішими.

У той же час радник різко розкритикував дії українського уряду, які, на його думку, не наближають Україну до Європи, а, навпаки, відділяють від неї. На його думку, «сумні результати економічного розвитку країни говорять самі за себе». Нємцов нагадав, що цього червня вперше за останні 4,5 року в Україні з'явився промисловий спад у розмірі 1%, назвавши це «дуже тривожним сигналом». Крім того, він відзначив різке зростання цін на «важливі продукти», зокрема паливо, цукор, м'ясо. «На жаль, дії уряду багато в чому стали причиною руху країни в бік кризи», — заявив Б. Нємцов.

«На жаль, дії уряду дуже небезпечні, і я б відзначив два найбільш сумні моменти. Перше — це різке погіршення інвестиційного клімату в Україні, я б сказав, вкрай ворожий інвестиційний клімат в Україні, який призводить до відтоку капіталу з країни, скорочення капіталовкладень в економіку. І пов'язане це з тим, що країну постійно лихоманить через переділ, перегляд, спроби відібрати власність», — сказав він. Другою причиною погіршення економічної ситуації в Україні, вважає Б. Нємцов, є «часто дуже непрофесійне» втручання уряду України в економіку, ціноутворення, «яке закінчується величезним зростанням цін на товари першої необхідності». Третьою причиною він назвав те, що уряд вибрав такий шлях, при якому навантаження на економіку країни зростає. Як зазначив Б. Нємцов, підприємства повинні відраховувати до бюджету величезні кошти, «щоб реалізувати досить популістські плани уряду щодо зростання зарплат і пенсій». Проте радник Президента вважає, що після парламентських виборів 2006 року у керівництва України є всі шанси, щоб «популізму уникнути, й щоб усе-таки вирішувалися стратегічні завдання в інтересах більшості громадян країни, а не тактичні завдання, як виграти вибори», повідомляє Інтерфакс-Україна.

Раніше в інтерв'ю «Радіо Свобода» Нємцов заявив, що «країна (Україна. — Ред.) входить у смугу кризи». «Криза відбувається через політику, яку проводить пані Тимошенко. І, до речі, не слухаючи абсолютно Президента, обраного українським народом. І підтримувати нерозумну політику, яка заганяє країну в кризу, я не буду», — зауважив він. За словами Б. Нємцова, цей політичний курс уже призвів до того, що «зупинилося економічне зростання... дуже швидко зростають ціни на ключові продукти, зокрема на бензин, на цукор, на м'ясо».

Рубрика: 
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments