Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Курс на низьковуглецеву економіку

У ЄС домовилися про управління Енергетичним союзом
26 червня, 2018 - 10:31

20 червня переговірники Єврокомісії, Європарламенту і Ради ЄС домовилися щодо управління Енергетичним союзом. Спільний проект має забезпечити доступ всіх європейців до надійної, доступної та екологічно безпечної енергії.

Завдяки новій системі управління ЄС має досягти таких цілей: стати світовим лідером із відновлювальної енергетики, зробити енергоефективність першим пріоритетом, забезпечити справедливі умови для споживачів і прокласти шлях довгостроковій стратегії ЄС зі зменшення викидів парникових газів.

Регламент має забезпечити досягнення цілей ЄС, зокрема енергетичних та кліматичних показників ЄС до 2030 року. Це зменшення викидів парникових газів на 40 відсотків, мінімальна частка відновлювальної енергії в загальній структурі енергії ЄС на рівні не менше ніж 32 відсотків та енергозбереження на рівні 32,5 відсотка.

Для досягнення цілей Енергетичного союзу в тексті Регламенту прописано політичну процедуру співпраці між країнами ЄС та Єврокомісією, а також між самими країнами ЄС.

У зв’язку з цієї домовленістю віце-президент Єврокомісії з питань Енергетичного союзу Марош ШЕВЧОВИЧ заявив: «Зараз я очікую, що до кінця року країни-члени підготують проекти енергетичних та кліматичних планів. Вони стануть важливим сигналом для інвесторів, які потребують ясності й передбачуваності».

«Після вчорашньої згоди щодо енергоефективності, а також після домовленості щодо відновлювальної енергетики, ухваленої минулого тижня, ця угода є ще одним важливим кроком у переході до чистої енергії. Вперше у нас буде механізм управління Енергетичним союзом. Воно буде прописано у правилах ЄС, включатиме всі сектори енергетичної політики і впроваджуватиме кліматичну політику відповідно до Паризької угоди. Після завершення підготовки національних планів країн-членів до ЄС прийдуть інвестиції, які сприятимуть модернізації економіки та енергосистем ЄС, створенню нових робочих місць, заощадженню європейців на комунальних платежах і зменшенню вартості імпорту енергопродуктів до ЄС», — прокоментував єврокомісар з кліматичних дій та енергетики Міґель Аріас КАНЬЄТЕ.

30 листопада 2016 року Єврокомісія в межах пакету «Чиста енергія для кожного європейця» подала пропозицію стосовно Регламенту щодо управління Енергетичним союзом. Попередньо ухвалений текст Регламенту визначає багатоскладову процедуру співпраці між країнами ЄС та Єврокомісією, а також між самими країнами ЄС задля досягнення цілей Енергетичного союзу. У Регламенті взято до уваги, що різні країни можуть зробити різний внесок до Енергетичного союзу. Також країни-члени зобов’язані забезпечити модель низьковуглецевого розвитку в довгостроковій перспективі, щонайменше упродовж наступних 30 років.

Крім того, в тексті Регламенту прописано більш простий механізм подання електронних звітів задля забезпечення надійності та прозорості інформації в цій сфері. 2021 року цей Регламент замінить Регламент ЄС № 525/2013 щодо механізму кліматичного моніторингу, який визначає зобов’язання ЄС та його країн-членів із звітування ООН.

Нагадаємо, Україна увійшла в десятку перших країн світу, яка розробила стратегію низьковуглецевого розвитку. Це обговорювалося під час конференції проекту USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні». Зараз вуглецеємність ВВП України в 3,3 разу перевищує показник країн ЄС.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: