Дипломатія є мистецтвом приборкувати силу.
Генрі Кіссінджер, американський державний діяч, дипломат і експерт в області міжнародних відносин

Лист «дружби» чи «зради»?

Міністр енергетики України Ігор Насалик уже вдруге втрапив у гучний скандал через переговори з російською стороною
11 липня, 2018 - 19:30
ІГОР НАСАЛИК: «НАСПРАВДІ, МІНІСТЕРСТВО ЕНЕРГЕТИКИ ВЕДЕ МОВУ ПРО… ЧАСТКОВЕ ПОВЕРНЕННЯ УКРАЇНІ 10 МЛН ДОЛ. США, ЯКІ 2010 РОКУ БУЛИ ВКЛАДЕНІ УКРАЇНСЬКОЮ СТОРОНОЮ В СПІЛЬНИЙ З РОСІЙСЬКОЮ СТОРОНОЮ ПРОЕКТ БУДІВНИЦТВА ЗАВОДУ З ВИРОБНИЦТВА ЯДЕРНОГО ПАЛИВА» / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Днями відразу кілька українських ЗМІ повідомили. Що чиновник веде переговори з російським «Росатомом» про відновлення спільної програми з виробництва ядерного палива для українських атомних електростанцій. При чому в тексі новини було розміщено посилання на офіційний лист міністерства енергетики за підписом його глави та додано фотокопію цього документа.

«Міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик запропонував керівництву російської компанії «Росатом» провести із 9 до 12 липня зустріч у Брюсселі для обговорення можливості кооперації двох країн для будівництва заводу з виробництва ядерного палива в Україні. Про це йдеться у листі Насалика директору Блоку з розвитку міжнародного бізнесу корпорації «Росатом» Кирилу Комарову», — написали «БизнесЦензор» і «Економічна правда».

«Ураховуючи наявний високий рівень кооперації у сфері атомної енергетики, перспективи щодо нарощування співпраці, а також необхідність відновлення низки спільних проектів, зокрема проекту зі створення в Україні виробництва ТВЕЛ (тепловидільних елементів. — «ГОРДОН»), пропонуємо провести зустріч у Брюсселі у період із 9 до 12 липня», — ідеться в документі.

Із тексту випливає, що першими ініціативу зустрічі висунули росіяни.

Насалику тут же згадали його переговори про постачання вугілля з «ДНР». Відтак, вважає директор Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло ГОНЧАР, Верховна Рада мала б негайно розглянути питання про звільнення Насалика з посади мінстра енергетики за неприпустиму антидержавну діяльність.

Сам Насалик учора спробував спростувати поширену в ЗМІ інформацію щодо «атомних» переговорів з агресором.

«Прикро, коли деякі ЗМІ коментують ситуацію, кардинально протилежно реальності. Реальність в офіційних документах міністерства, — прокоментував заяви в медіа міністр енергетики та надав посилання на офіційний документ міністерства щодо компанії «Росатом».

Мовляв, насправді, Міністерство енергетики веде мову про... часткове повернення Україні 10 млн дол США, які  2010 року були вкладені українською стороною в спільний з російською стороною проект будівництва заводу з виробництва ядерного палива. Для цього міненергетики порушує питання щодо продажу потенційному китайському інвестору акцій АТ «ТВЕЛ»(50% мінус 1 акція), що забезпечить відновлення будівництва заводу ядерного палива на території України.  Передбачається, що китайська сторона викупить у російської сторони(АТ «ТВЕЛ») акції у повному обсязі.

«2010 року створено спільне підприємство з виробництва ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000, яке існує до сьогодні. Для реалізації проекту будівництва заводу українською стороною (ДК «Ядерне паливо») профінансовано — 80 млн грн., (еквівалент 10 млн дол США). З них 5,2 млн дол США — аванс на виготовлення нестандартизованого обладнання  виробництва  ВАТ «ТВЕЛ»... З метою залучення інвестицій для фінансування будівництва заводу з виробництва ядерного палива в Україні, у 2015—2016 роках проведені переговори з можливими інвесторами щодо створення виробництва ядерного палива в Україні, зокрема з China NuclearFuel Corporation (Китайська Народна Республіка), яка висловила пропозицію щодо створення спільного виробництва ядерного палива для потреб українських АЕС. Передбачається, що китайська сторона викупить акції АТ «ТВЕЛ» у повному обсязі та забезпечить повне фінансування проекту. У червні 2018 року від керівництва компанії China Nuclear Energy Industry Corporation надійшло запрошення щодо проведення тристоронніх переговорів стосовно участі китайської сторони в реалізації проекту будівництва заводу з виробництва ядерного палива на території України. У ході переговорів планується обговорити умови участі китайської сторони в реалізації проекту, викупу частки акцій АТ «ТВЕЛ» та визначення першочергових кроків співробітництва», — йдеться на сайті Міністерства енергетики.

Справді, у 2010 році Кабінет Міністрів України визнав російське ВАТ «ТВЕЛ» (входить до складу «Росатома») переможцем конкурсу з відбору технологій будівництва заводу з виробництва ядерного палива. Під спорудження об’єкта виділено 6,8 га біля селища Смоліне (Кіровоградська область). Для реалізації проекту було створено ПрАТ «Завод з виробництва ядерного палива», у якому українському державному концерну «Ядерне паливо» належить 50% плюс 1 акція, а решта 50% мінус 1 акція — російській компанії ТВЕЛ. На той момент загальну вартість будівництва заводу оцінювали у $450 млн. Половину цієї суми мало бути вкладено приблизно в рівних частках акціонерами (по $100—120 млн кожною стороною). Також передбачали залучення кредитів. Завод у 2015 році мав почати випуск ТВЕЛ, тепловидіьних збірок і деталей із цирконію та неіржавної сталі.

Однак у зв’язку з активною фазою війни на Донбасі проект було згорнуто. У лютому 2016 року Державна інспекція ядерного регулювання України (ДІЯРУ) не задовольнила заяви ПрАТ «Завод з виробництва ядерного палива» на отримання ліцензії для проведення робіт зі спорудження паливного заводу.

Водночас у річному звіті ТВЕЛ було заявлено про готовність повернутися до реалізації проекту в Україні на колишніх умовах.

А в серпні 2016 року Україна домовилася з американською компанією Westinghouse про будівництво заводу з виробництва палива для ядерних реакторів.

За даними Держстату, протягом першого кварталу 2018 року Україна імпортувала ядерне паливо на суму $96,4 млн, із яких $67,99 млн було заплачено російській компанії ТВЕЛ.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments