Я знав, що я на правильному шляху й боротьба за незалежність — закономірна й обов'язково закінчиться перемогою
Левко Лук'яненко, дисидент і політик, Герой України

«Ми опинились «між молотом і ковадлом»

Директор ТОВ «ВГСМ» прокоментувала звинувачення британських дослідників у торгівлі незаконно добутою деревиною
24 червня, 2020 - 19:44

Українські медіа продовжують смакувати скандальне розслідування британської організації Earthsight, в епіцентрі якого опинилось невелике українське лісопереробне підприємство — ТОВ «ВГСМ» з селища Великий Бичків, що на Закарпатті.

В опублікованій британським виданням The Gardian статті, на яку посилаються журналісти, йдеться про те, що «ВГСМ», є основним експортером деревини для Ikea і деревину, яку вона продає — заготовляє ...нелегально. 

Earthsight звинувачує світового гіганта меблевої індустрії IKEA в закупівлі українською деревини, що була добута з порушенням законодавства та не є «сталою» згідно стандартів FSC, хоч і має відповідне маркування.

Опубліковані звинувачення дуже і дуже серйозні. І, переконаний Остап ЄДНАК, наслідком публікації може бути втрата ринкових позицій для України в Європейському Союзі. «Українським виробникам загрожує повна заборона доступу на ринки ЄС», — зауважує експерт.

Чи буде реакція Уряду та новопризначеного профільного міністра?

Поки номер готувався до друку — реакції не було.

Натомість «День» зв’язався з директором ТОВ «ВГСМ» Іриною Мацепурою, яка за один день опинилась в епіцентрі масштабного скандалу та стихійного лиха, адже Великий Бичків, де живе і працює пані Ірина теж по вінця наповнився «водою». Далі — прямою мовою.

РЕАКЦІЯ

Ірина МАЦЕПУРА, директор ТОВ "ВГСМ" :

- Вийшло вже друге дослідження британської організації Earthsight, присвячене проблемам лісової і деревообробної галузей.

Якість цього дослідження нагадує, на перший погляд, відомий вираз, що зроблено воно з ....нічого. Однак, поважні екологи вважають, що небайдужі екологічні організації інших країн втратили впевненість в бажанні і можливості наших державних установ належним чином трансформувати лісову галузь і почали тиснути через світові організації: торгівельного монстра ІКЕА, який має тут немало постачальників та сертифікаційну організацію FSC - Лісову наглядову раду. Також є точка зору, що це тиск на наші галузі в торгівельній війні, коли є надлишок лісу на європейських ринках та перевиробництво продукції і треба забирати навіть невеликий ринок в конкуренції. У всякому випадку, офіційно цілі заявлені благородні.

Що ж написано в звіті? Візуально там фігурують хіти обідньої групи ІКЕА стільці Тер`є, Інгольф та Генріксдал. І сказано, що от наше підприємство ТОВ ВГСМ робить цей стілець Тер`є, для чого нелегально вирубує ліси Карпат. Дивно б, звичайно, було, якби дерев`яний стілець робили не з дерева, але…  

По - перше, ми не робимо цей стілець Тер`є, який так описано в дослідженні. Ми в мізерних кількостях зробили частини для нього  в 2018 році.

По - друге, всю продукцію ми робимо виключно з легального і законно вирубаного лісу, розуміючи, що будь які інші варіанти ведуть до припинення контрактів і закриття підприємства. Наше підприємство занадто велике, щоб його завантажити роботою якимись дрібними замовленнями внутрішнього ринку.

По - третє, ми маємо термінологічні  неузгодженості законодавства. В Україні незаконним вважається ліс, який вирубаний без лісорубних квитків. Європейське розуміння нелегальним вважає той ліс, який вирубаний з будь-якими порушеннями: в сезон тиші, як в цьому випадку, або з технологічними порушеннями, або з трелювання потоками, тощо.  Та на наше українське вухо нелегальне і незаконне це одне і те ж.

Зауважте, британці не кажуть, що це ліс крадений, вони лише всім дослідженням наголошують, що  при його заготівлі не дотримані всі норми законодавства. Це дуже важливо, бо мало хто на це звернув увагу і інформаційна хвиля покотилася – злочинці, це все нелегально. Термінологія має значення!

По - четверте, зміни до Закону України "Про тваринний світ", який встановив "сезон тиші" протирічать правилам санітарних рубок. Ще з самого початку його дії,  юридичне управління Верховної ради зауважило, що цей закон містить ряд протиріч і його неможливо буде виконати. За цим законом , все можна в лісі рубати в період тиші, а от санітарні рубки ні, бо це заважає тваринам нормально розмножуватися. Але зміни до правил санітарних рубок, які говорять про необхідність термінових рубок, ніхто не приймав, і ми опинились «між молотом і наковальнею».

По - п`яте, це дослідження, як і попереднє, частково складене з пліток, що циркулюють на ринку та відкритої інформації з довільною інтерпретацією. Ми просили цих дослідників надати хоч якісь дані, які б підтверджували їх припущення, то виявилося, що вони цінують думку своїх експертів і не хочуть їх розсекречувати.

Тому, ну що напишеш на звинувачення "на думку нашого експерта, підприємство порушило в 2018 році ......" .

 На мою думку, теж  доволі таки експертну  - це все суб`єктивно з огляду наших норм права і має місце бути з огляду європейської логіки.

Одним словом і пташку жалко, якій шум бензопили заважав насолоджуватися весною і коханням, і  англійських дослідників, які стільки часу і ресурсу вбили, щоб встановити те, що треба законодавство в Україні писати більш якісно.

А, оскільки, ще і публікація дослідження співпала з паводком, то, звичайно, жахи кадрів бурхливих річок дуже яскраво, з точки зору багатьох,  ілюструють недоліки лісового господарства. Але чи це дійсно так?

Нагадаю, що дощ в наших краях іде вже місяць, а зараз додався ще і циклон, коли за день випала місячна норма опадів. І весь цей час ліси нормально вбирали вологу.  Однак, грозу циклона у перезволожені грунти вже ввібрати неможливо.

Паводки в наших краях не рідкість, навіть катастрофічні. Трохи теорії. В Карпатах завжди випадає найбільше опадів у всій країні. Опади повинні кудись подітися. Частину їх вберуть кореневі системи дерев і грунт. Скільки? Яскраві картинки інтернету стверджують, що 5 тонн на одне дерево. Але здоровий глузд робить круглі очі – як і куди? Наука каже, що земля може ввібрати максимум 100 мм опадів на рік. А випадає 1200 мм, цього року, напевно, буде значно більше. Куди має подітися вода?

 Для цього і існують ріки – вони збирають і відводять воду з зворів і потоків в більші ріки і в заплави. Гірська ріка відрізняється від рівнинної, де весь час більш менш стабільне наповнення. Гірська ріка призначена для паводків – раптового і різкого підняття води. Наш інженер лісу особливо стурбованим задає одну задачу: в секунду паводка ріка несе 300 тон води. Паводок триває 24 години. Питання: скільки треба дерев, щоб ввібрати в себе ці води? Багато хто в цей момент розуміє, що паводок – явище неминуче і абсолютно природнє. До речі є така книжка В.Г. Рощко, В.М. Різак «Повінь – явище природнє» .

Так, ліс важливий, але не основний компонент в цій ситуації. Щоб паводок пройшов більш менш мирно необхідно:  грамотно керувати руслом річки, регулювати забір гравію і каменю, укріплювати береги, не забудовувати заплави річок. Але цього не робилося років 50. Науковці кажуть, що в 80-і роки водні роки змінилися безводними, опадів стало менше і всі ці заходи перестали виконувати взагалі. Можливо, зараз повертаються водні роки, а, можливо, це аномальний рік.  В принципі, є державна програма по берегоукріпленню Тиси, але про її фінансування вже ніхто і не пам`ятає.

Підсумовуючи, хочу сказати, що нам треба дуже наздоганяти європейців у їх розумінні природокористування і гармонізувати наше законодавство з їх. А паводки нас з ними уже об`єднали, оскільки тонуть не лише західні області, але і вся ближча до нас Європа. Літо, проведене у водах паводків  також об`єднує.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ