Найбільша і найважливіша частина виховання кожного — це те, що ми даємо собі самі.
Едвард Ґіббон, британський історик, член Парламенту Великої Британії

М’ясо-молочний промах

Зміна порядку дотування селян може стати «ударом» по галузі, упевнені експерти...
21 квітня, 2010 - 00:00

У проекті бюджету на 2010 рік передбачено змінити порядок надання дотацій виробникам молока та м’яса. Про це днями заявив президент Українського клубу аграрного бізнесу Алекс Ліссітса. Він каже, що раніше отриманий від продажу молока та м’яса ПДВ повертався м’ясомолочними підприємствами товаровиробникам у вигляді дотацій. Новий же порядок, передбачений Законом України № 1782 від 22 грудня 2009 року «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки агропромислового комплексу в умовах світової фінансової кризи», за словами Ліссітси, спрямовує сплачений при продажу м’ясомолочної продукції ПДВ до бюджету в спеціальний фонд із подальшим його використанням для виплати сільгоспвиробникам через банки із розрахунку на одну корову. Експерт переконує: якщо ця норма залишиться у проекті бюджету й почне діяти, то варто очікувати зменшення поголів’я худоби в особистих селянських господарствах та збільшення ціни на м’ясомолочні продукти на 15 —20%.

Нагадаємо, що 2009 року Україна збільшила виробництво м’яса на 0,2% у порівнянні з 2008 роком — до 2,73 мільйона тонн (у живій вазі) та скоротила виробництво молока — на 4,1% (11,762 мільйона тонн).

За словами Ліссітси, новий механізм дотування торкнеться, в першу чергу, простих селян, які утримують одну чи декілька корів. Для отримання молочних дотацій їм потрібно буде довести органам влади, що вони дійсно тримають корову. Потім відкрити рахунок в банку, аби отримувати такі дотації.

Зміну порядку відчують і великі виробники, переконаний Ліссітса. «Їм потрібно буде йти на повідку в органів місцевої влади», — говорить він. Експерт вважає, що навіть якби в Україні не було корупції, то все одно дуже важко розраховувати на те, що дотації перераховуватимуться вчасно. До всього цього слід додати, що дотації на корову (а не на літр молока) відіб’ють бажання у виробників молока підвищувати його якість.

Зміна діючого механізму виплати дотацій на молочну продукцію — удар по індустрії. Такої думки дотримуються і в Європейській бізнес-асоціації (ЄБА). Як вказується у прес-релізі ЄБА, у разі запровадження нового порядку надання дотацій неодмінно відбудеться подальше підвищення цін на молоко, молочні продукти, м’ясо та м’ясопродукти.

Окрім того, зміна механізму виплати дотацій займе досить довгий час: імовірно, понад три місяці з моменту ухвалення Бюджету на 2011 рік, вважають в ЄБА. А протягом даного періоду сільськогосподарські товаровиробники молока та м’яса просто не зможуть отримати відшкодування ПДВ у зв’язку з тим, що норма пункту 11.21 статті 11 Закону України «Про податок на додану вартість» у попередній редакції вже не діятиме, а норма щодо виплат на одну корову, наявну на 1 січня відповідного року, в новій редакції ще не почне діяти. Крім того, стан виконання бюджету та стан казначейських рахунків викликає в ЄБА великий сумнів щодо ймовірності оперативної та повної сплати всім виробникам, у тому числі селянським домогосподарствам, цих доплат.

Тому ЄБА звернулася до прем’єр-міністра України Миколи Азарова із проханням зберегти чинні схеми руху коштів податку на додану вартість на виплату дотацій сільськогосподарським товаровиробникам молока та м’яса, в тому числі селянським господарствам — виробникам молока до кінця 2010 року. Також асоціація підтримує необхідність розробити цілком новий механізм виплати дотацій на основі стратегії розвитку молочної галузі України, що ѓрунтується на забезпеченні якості молока та ефективності виплат сільськогосподарським товаровиробникам молока та м’яса.

Втім, учасники ринку та галузеві експерти по-різному дивляться на перспективу зміни порядку надання дотацій.

КОМЕНТАРI

Сергій ТІГІПКО, віце-прем’єр-міністр із питань економіки:

— Підтримую ініціативу про те, що в середині бюджетного року дуже важко щось міняти. Однак уже зараз можу сказати, що нинішні дотації на сільське господарство та принцип їх надання вже не влаштує. Сьогодні ми фактично стимулюємо безгосподарність, стимулюємо слабких виробників. І я вважаю, що за державні кошти, ми — як бідна держава — повинні стимулювати економічне зростання, підтримуючи сильних, а не роздавати всім потроху.

Анатолій ЮРКЕВИЧ, голова ради директорів «Мілкіленд-Україна»:

— За статистикою майже 81% молока виробляють саме приватні господарства. 2009-го з усіх 11,6 мільйона тонн молока, вироблених на території України, лише 4,7 мільйона тонн було направлено на переробку. З урахуванням того, що виплата дотацій здійснюється за рахунок суми ПДВ, сплаченого переробними підприємствами, то запровадження зміненої системи надання дотацій на одну корову призведе до фактичного зменшення розмірів дотацій, котрі отримують ті виробники молока, що направляють свою сировину на подальшу переробку. Водночас слід зазначити, що дотації на голову худоби не стимулюють підвищення ефективності виробництва молока, підвищення якості молочної сировини. Тому ми активно підтримуємо збереження чинної системи надання дотацій сільгоспвиробникам або принаймні відстрочення внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» до 01.01.2011 року, які значною мірою вдарять по виробниках молока та призведуть до скорочення поголів’я корів в Україні.

Даріо МАРКЕТТІ, генеральний директор «Данон» в Україні та Білорусі:

— За відсутності можливості у виробників молочної продукції сплати дотацій виробникам молока стан молочної галузі в Україні істотним чином погіршиться. Внаслідок скорочення прибутків виробників молока поголів’я буде зменшуватися все більшими темпами, що поставить дану галузь на межу виживання.

Василь ВІНТОНЯК, директор консалтингової компанії «Інфагро»:

— До нинішнього механізму сплати дотацій справді звикли. Так зручніше працювати переробникам, адже вони самі розподіляють дотації між тими, хто їм продає продукцію.

Але, скоріше за все, цього року новий механізм і не запрацює. Адже до нових умов ще не готові господарства, немає списків власників корів, котрі мали бути з 1 січня. Далеко не всі селяни мають доступ до банків і вміють користуватися їхніми послугами, щоб відкрити свій рахунок для отримання дотацій.

Нині чинний механізм треба зберегти до кінця року, а далі його вже змінювати. Але, можливо, не за таким варіантом, як запропоновано. Селяни — з дотаціями чи без — знижуватимуть поголів’я худоби... Тому більше уваги слід приділяти великотоварному виробництву, яке зможе забезпечити переробників якісною продукцією. Від населення вона ж не може бути якісною через умови її виробництва.

Наталія БІЛОУСОВА, Олексій САВИЦЬКИЙ, «День»
Газета: 
Рубрика: