Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

На межі «великої угоди»

В Офісі Президента України – про Північний потік 2: «Ця історія загалом не тільки про Україну, але й про Польщу, Литву, Словаччину та Європу в цілому»
21 липня, 2021 - 16:55

Сполучені Штати та Німеччина найближчими днями оголосять про угоду щодо врегулювання їхньої давньої суперечки навколо російського газопроводу «Північний потік-2».Про це у понеділок повідомило агентство Reuters з посиланням на джерела, знайомі з переговорами Вашингтона і Берліна.

Один зі співрозмовників Reuters, який говорив на умовах анонімності оскільки переговори все ще тривають, сказав, що майбутня угода «виглядає добре».

«Ми очікуємо, що ці розмови (переговори між обома сторонами щодо газопроводу. – Ред.) знайдуть рішення найближчими днями», - зазначило джерело агентства.

Друге джерело заявило, що в ході дискусій сторони наближаються до угоди, яка дозволить запобігти відновленню скасованих зараз санкцій США проти компанії-оператора газопроводу Nord Stream 2 AG та її виконавчого директора.

Медіа стверджує, що президент США Джо Байден і канцлерка Німеччини Ангела Меркель не змогли врегулювати свої розбіжності з приводу трубопроводу під час зустрічі минулого тижня у Вашингтоні, але погодилися, що Москві не можна дозволяти використовувати енергетику як зброю проти сусідів.

Натомість вже у вівторок ввечері – 20 липня - аналітичне видання Politico опублікувало матеріал під назвою «США схиляє Україну мовчати щодо російського газопроводу». Автори – репортерка Politico Бетсі Вудраф Свон, репортер Vox у Білому Домі Алекс Ворд та репортер Politico у Конгресі Ендрю Десідеріо.

Посилаючись на чотири власних джерела, Politico пише, що у розпал напружених переговорів з Берліном щодо суперечливого трубопроводу «Північного потоку-2» адміністрація Джо Байдена просить Україну мовчати про свою незгоду. «І Україна не в захваті», – додають журналісти.

США офіційно просигналізували, що не мають надії зупинити впровадження цього проєкту, і зараз намагаються стримати руйнівні наслідки, уклавши велику угоду з Німеччиною.

«Американські чиновники вказали, що публічна протидія майбутній угоді може зашкодити двостороннім відносинам Вашингтон-Київ, зазначають ці джерела. Чиновники також закликали українців не обговорювати з Конгресом потенційні плани США та Німеччини. Високопоставлений чиновник адміністрації зауважив, що це не зовсім так, і ситуація має більше нюансів, але відмовився ділитися детальнішими деталями переговорів чиновників США зі своїми українськими колегами», – йдеться у матеріалі Politico.

Радник Державного департаменту США Дерек Шолле спростував інформацію, опубліковану у виданні Politico, нібито адміністрація США закликала Україну утриматися від критики «Північного потоку-2». Про це він сказав в ексклюзивному інтерв’ю Радіо Свобода під час свого візиту до Києва 21 липня.

На запитання, чи дійсно Вашингтон тисне на Україну в цьому питанні, Шолле відповів: «Ні. Україна – демократична країна, в неї є свій голос. Ми прагнемо близького і конструктивного партнерства з нашими українськими друзями. Такого, в якому ми відстоювали б наші спільні інтереси та цінності».

«Ми дійсно обговорювали з нашими німецькими колегами питання енергетичної безпеки України. Важливою є реальна і значна практична допомога Україні. Я поки не можу говорити про конкретику. Але це буде істотна підтримка її енергетичного сектору, яка гарантувала б енергетичну безпеку, ефективність та незалежність» – зазначив Шолле.

Тим часом Радник керівника офісу президента України Михайло Подоляк закликав «не примітизувати» ситуацію.

В Офісі президента України «не розглядають цю історію як чорно-білу», адже Росія вкладає чималі ресурси в просування свого бачення ситуації, каже Подоляк. Для цього Кремль «професійно пропагандистськи та лобістськи тисне на різні еліти в різних країнах», додає радник керівника Офісу президента.

«Тим не менше, Україна отримує різні сигнали на різних рівнях, і також на різних рівнях продовжується робота для того, щоб не допустити реалізації «Північного потоку-2» в тому вигляді, як розраховують у керівництві Росії. Ця історія загалом не тільки про Україну, але й про Польщу, Литву, Словаччину та Європу в цілому. І не тільки про політику та дипломатію, але й про юриспруденцію. І не тільки ми цим займаємось – Росія вкладається зі свого боку кулуарно у те, щоб досягти своїх цілей», – каже Подоляк.

Ситуація ще у розвитку, адже «не можуть двоє за спинами усіх відповісти на всі питання, які стосуються усіх», говорить радник керівника Офісу президента.

«Для нас позиція по «Північному потоку-2» незмінна і абсолютно логічна: це загроза безпеці України і Європи, яку не можна ігнорувати і не можна перекрити якось формально і неконкретно», – підкреслив він.

Подоляк впевнений, що вся ситуація може повністю прояснитися лише під час візиту президента України Володимира Зеленського до Вашингтона.

«Поки ж і політично, і дипломатично, і юридично – працюємо над тим, щоб Росія не могла використовувати газ як зброю, і щоб Газпром не розглядав європейський газовий ринок як свою безумовну вотчину, де тільки вони визначають публічні і непублічні правила», - резюмував він.

Україна, ЄС і США мають чимало аргументів на користь зупинки будівництва сумнозвісного обхідного трубопроводу Росії.

Від добудови «Північного потоку-2» найбільше постраждає Україна, яка за рік втратить близько 1,5 млрд дол доходів від транзиту й опиниться під ризиком ескалації російської агресії.

Так само хитке безпекове становище може загрожувати всій Європі.

На думку фахівців, Росія використовуватиме цивільну інфраструктуру новозбудованого газопроводу не лише за прямим призначенням, а й для нарощування військового домінування.

«Ми, українці, добре це знаємо на прикладі Чорного моря, де Росія продовжує мілітаризацію. Один з її аргументів – необхідність захищати інфраструктуру, у тому числі, «Турецький потік», від «недружніх країн». Маються на увазі країни НАТО та Україна. Те саме ми спостерігаємо в регіоні Балтійського моря», – зазначає президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар.

На думку Гончара, від Росії з високою ймовірністю можна очікувати неординарних кроків, спрямованих на припинення транзиту українською ГТС. Такі варіанти РФ уже «відтестувала» на нафтопроводі «Росія-Литва» у 2006 році та на газопроводі, що транспортував блакитне паливо з Туркменістану.

«На території Росії може трапитися «випадкова» аварія на трасі «Уренгой-Помари-Ужгород» з технічним висновком експертизи, що газопровід не підлягає подальшій експлуатації. Тоді транзит через Україну переривається автоматично», – наводить можливий сценарій Михайло Гончар.

«Північний потік-2» – це елемент енергетичної політики, який вписується в стратегію гібридної агресії Росії проти демократичного світу загалом, не лише проти України, відзначає радниця очільника «Нафтогазу» Світлана Заліщук.

«Спочатку війна в Грузії, потім війна проти України – анексія Криму й окупація Донбасу, участь у війні в Сирії, втручання у вибори багатьох демократичних країн, збиття літака MH17, атаки на стратегічну інфраструктуру низки держав, дезінформаційні кампанії по всьому світу. Це єдиний синонімічний ряд кремлівської геополітики поруч з ПП2. Наше завдання – мобілізувати всіх стейкхолдерів у Європі та США, які розуміють потенційну загрозу цієї труби», – зазначає вона.

Зупинка геополітичного проєкту Росії – це національне завдання України, від чого виграє і Євросоюз.

«Північний потік-2»– це загроза не тільки для України, а й для Європи, для всього цивілізованого світу. Саме в цьому ми переконуємо міжнародних партнерів», – говорив в інтерв’ю українським медіа голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко. На скільки переконливою є команда Вітренка – довідаємось вже найближчим часом.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА
Газета: 
Рубрика: