Дипломатія є мистецтвом приборкувати силу.
Генрі Кіссінджер, американський державний діяч, дипломат і експерт в області міжнародних відносин

Над Україною – циклон бізнес-оптимізму

Або чому кожен третій підприємець вважає, що інвестиційний клімат покращиться в найближчі півроку?
12 липня, 2018 - 10:31

34% підприємців стверджують, що інвестиційний клімат у найближчі 6 місяців покращиться. А це — кожен третій бізнесмен, якого опитали експерти Європейської бізнес-асоціації.

Ці дані були отримані в межах щорічного моніторингу «Індекс інвестиційної привабливості», яке Європейська Бізнес Асоціація проводить кожні півроку.

Так, за 1 півріччя 2018 року Інвестіндекс становить 3,10 з можливих 5 балів.

У Європейській Бізнес Асоціації наголосили, що вже другий рік поспіль Індекс тримається на рівні вище трьох — що означає те, що Індекс вийшов з негативної площини та перейшов у нейтральну. Так, у кінці 2017 року він становив 3,03, у кінці 2016 — 2,85, у кінці 2015 — 2,57. З того часу, Індекс сягав позначки вище трьох 2011 року й становив 3,39. Це був один з найбільших показників.

«Позитивні зрушення є. Наприклад, незадоволених інвесткліматом 2017 року було 58%, сьогодні їх кількість на 20% зменшилась — це суттєво. Але маємо ще багато над чим працювати. 38% інвесторів досі незадоволені бізнес-кліматом. Бачимо сигнал того, що в країні поступово починають відбуватися зміни, але темпів збавляти не можна», — наголосила виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна ДЕРЕВ’ЯНКО. Найбільша причина незадоволення — високий рівень корупції. Про це говорить 46,1% підприємців. На другому місці — відсутність довіри до судової системи (40,6%), на третьому — відсутність земельної реформи (35,9%).

Бізнес також сподівається на якісні зміни. 28,1% вважають «клімат» привабливим для інвестування. А для покращення ситуації потрібно: запустити роботу Антикорупційного суду, реформувати судову систему та повернути довіру до неї, відкрити ринок землі, знизити податковий тиск на фонд оплати праці, детінізувати економіку, більше комунікувати позитивні зміни та кейси, скоротити державний апарат. На думку деяких опитаних, навіть до 5 разів. Крім того, розвивати та втілювати інновації, ввести другий рівень обов’язкового накопичувального пенсійного страхування.

Відповідно до отриманих даних, 30,5% керівників компаній вважають, що бізнес-клімат уже покращився за останні півроку.

Так, позитивно бізнес оцінює прийняття трьох законів — «Про валюту», «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» та «Про антикорупційний суд», стабільність гривні, помітний розвиток електронних сервісів та діджиталізацію економіки — що є запорукою прозорості та відкритості. Крім того, прихід на ринок України нових іноземних інвесторів, зокрема, у сфері рітейлу, автоматичне відшкодування ПДВ та скасування печатки, початок реформування системи охорони здоров’я.

Водночас підприємці відзначають, що мали місце такі негативні явища як: контрабанда, яка заважає вести легальний бізнес в країні, посилення тиску контролюючих органів, загострення конфлікту на сході країни та початок передвиборчої кампанії.

Чим викликаний такий оптимізм членів Європейської Бізнес Асоціації, адже аналітики навпаки — очікують від 2019 року потрясінь — в першу чергу фінансових , а можливо, й — економічних — «День» запитав у експертів.

КОМЕНТАРІ

«ГІРШЕ НІЖ БУЛО В 2015-МУ ВЖЕ НЕ БУДЕ»

Володимир ЛАНОВИЙ, екс-міністр економіки України:

—  Не думаю, що Європейська Бізнес Асоціація представляє об’єктивну оцінку. Вони трохи відірвані від конкретного підприємництва. І так було завжди.

Можна маніпулювати певними Індексами як і формою подачі інформації. Хоча, справді, позитивні сподівання в людей можуть бути.  На мою думку, пов’язані вони з певною фінансовою та валютною стабільністю. Крім того, в країні впроваджуються антикорупційні інститути і в бізнесу — що логічно — є надія, що вони почнуть працювати.

Для іноземців корупція — чуттєвий фактор. Для інвестора — це вагомий бар’єр. Перспектива платити «відкати» та шукати якісь виходи на якусь «кришу» — це те, що відлякує чесний бізнес працювати в країні. Тому антикорупційні законодавчі зміни влади вже можуть радо вітатися бізнесменами, особливо європейськими і відтак знайти відображення в їх позитивних оцінках інвестиційного клімату в Україні.

Ну, і люди, та й я так само, сподіваються, що те, що з нами трапилося в 2014-му та 2015-му — коли гривня була злочинно і несправедливо девальвована — вже не повториться.

Ну і, звичайно, дуже негативно на соціальній сфері і споживчому ринку зокрема відбилося десятикратне підвищення комунальних тарифів. В якій ще країні так неграмотно діяла влада? Як це можна називати ринковим ціноутворенням? В 2015 році ми продемонстрували найнижчий темп зростання доходів населення у світі. Як можна над власною економікою так знущатися?!

«ОПТИМІЗМ ЗАВЧАСНИЙ»

Віктор СУСЛОВ, екс-міністр економіки України:

— Ні такі оцінки, ні опитування нічого не варті допоки ми не побачимо потоку інвестицій в Україну. А цього немає.

Інвестиції в Україну не йдуть. Очікування бізнесу — зокрема іноземного — не виправдовуються. Тому я не поділяю оптимізму, який транслюють в ЄБА. І не погоджуюсь з позитивними оцінками інвестиційного клімату. Тим паче, що потрібно зауважити, що 2 з 3 бізнесмени, яких опитала ЄБА, думають так само.

Бар’єри для притоку інвестицій відомі і не однократно озвучені. Високий рівень корупції. Неможливість захистити свою власність та інтереси в судах. Нестабільність законодавства, в першу чергу податкового. Звичайно, війна є негативним сигналом для іноземного інвестора.

Ще одним вагомим і відносно «новим» бар’єром для інвестицій є втрата робочих рук — виїзд з країни працездатного населення на заробітки.

Критичний стан інфраструктури — зруйновані дороги, поганий стан залізничних шляхів, проблеми в портах — це теж речі, які не додають Україні переваг, коли інвестор обирає, куди йому вкладати свої кошти.

Звичайно, влада рапортує про реформи. Але ж по факту ситуація не демонструє серйозних змін. І це чи не найяскравіше демонструє той факт, що програма кредитної підтримки МВФ, яка має закінчитися за пів року, виконана лише наполовину.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ

Loading...
comments powered by HyperComments