Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

Платитимемо не за об’єм, а за енергію газу

Як Україна готується до стандартів обліку ЄС та що може зіпсувати реформу?
7 грудня, 2020 - 18:01
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Невдовзі на українців чекає черговий етап реформи на ринку газу. Сплачувати будемо не за об’єм спожитого газу, як дотепер, а за одиницю енергії (кВт.год). Так само, як і за електроенергію. Саме так облік споживання «блакитного палива» ведуть у ЄС.

Відповідний законопроект про перехід на європейські стандарти обліку природного газу (офіційна назва — «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запровадження на ринку природного газу обліку та розрахунків за обсягом газу в одиницях енергії») Верховна Рада схвалила в першому читанні ще в червні цього року.

«Ми наближаємо Україну до стандартів Енергетичної спільноти та виконуємо вимоги Угоди про асоціацію з ЄС. Даний законопроект є передумовою для інтеграції українського ринку в газовий ринок ЄС», — пояснював тоді в парламенті народний депутат, один із ініціаторів законопроекту Андрій Жупанин.

ВАЖЛИВА КІЛЬКІСТЬ ЕНЕРГІЇ, А НЕ ПРОСТО ОБ’ЄМ ГАЗУ

Окрім глобальних перспектив розвитку ринку газу ця реформа матиме цілком конкретні переваги й для вітчизняних споживачів.

По-перше, перехід на енергоодиниці поставить крапку навколо суперечок про недостатню якість газу. Адже облік у кВт.год, на відміну від обліку в кубометрах, враховує теплотворність газу. Тобто споживач знатиме, яку саме кількість тепла отримає з одного кубометра газу, і сплатить саме за неї, а не формальний кубометр.

По-друге, тепер люди вестимуть облік газу та електрики однаково — у кВт.год. Це дозволить одразу порівнювати вартість обох енергоресурсів і за можливості — користуватися вигіднішим у приготуванні їжі, підігріві води чи опаленні.

«Споживачі нарешті почнуть платити за якість газу, а не за обсяг, яким можна маніпулювати. Відповідно, споживач зможе порівнювати ефективність природного газу та електроенергії», — наголошує народний депутат.

По-третє, перехід із кубометрів на кВт.год мав би вирішити проблему так званих «морозних» газових коефіцієнтів. Споживачі більше не мають платити за них двічі, — постачальнику та облгазу, а лише оплачувати кВт.год своєму постачальнику на законних підставах.

«Найголовніше, ми робимо це для споживачів. Цей законопроект скасовує так звані «морозні» коефіцієнти... 8,5 мільйона споживачів страждають від «морозних» коефіцієнтів, тобто від переплат газопостачальним компаніям», — повідомив тоді Андрій Жупанин.

«Споживачу не потрібні кубометри газу. Вони його не гріють. Для споживача — паливо — джерело енергії. От енергія йому і потрібна. Споживач хоче знати, скільки енергії отримав від постачальника. І заплатити саме за неї. А оскільки в кубометрі може бути різна кількість енергії (це називається теплотворною здатністю), то і цінність кубометра для споживача різна», — пояснює заступник начальника департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз України» Олексій Хабатюк.

«ТРОЯНСЬКИЙ КІНЬ» ОБЛГАЗІВ

Здавалося б, перехід на облік газу у кВт.год мав би раз і назавжди вирішити проблему нарахування побутовим споживачам так званих «температурних коефіцієнтів». Натомість у наших реаліях може статися зовсім інакше.

Справа не в самих енергетичних одиницях, а в запропонованих до відповідного законопроекту правках. Як відомо, навіть ідеальний документ до другого читання можна кардинально змінити й таким чином зіпсувати. На жаль, саме це може статися й із проектом закону про перехід на європейські стандарти обліку газу, попереджають фахівці.

Зокрема народний депутат Сергій Шахов запропонував внести до законопроекту нові «стандартні умови» приведення об’єму газу — до 0°С, а не до 20°С, як нині.

Ці ж правки активно підтримують і Державна регуляторна служба України, а також Регіональна газова компанія (РГК) (під брендом РГК працюють 20 облгазів. — Ред.).

«В законі також важливо передбачити зміну стандартних умов приведення обсягів газу з діючих 20°С 760 мм рт. ст на 0°С 760 мм рт. ст. Це логічно, адже більша частина природного газу (понад 80%) споживається при температурах наближених до 0°С, — йдеться в відповіді компанії на запит «Дня». — За рахунок запровадження приближеної до реалій температури стандартних умов коефіцієнти приведення газу будуть близькими до нуля, а влітку — споживачі сплачуватимуть менше, ніж за показниками лічильників».

За даними РГК, самі коефіцієнти завдяки переходу на 0° С будуть істотно зменшені та застосовуватимуться для перерахунку газу в енергоодиниці.

Однак фахівці у таких правках вбачають загрозу нових зловживань.

Адже вся система вимірювання об’єму природного газу в Україні, виготовлення та повірки лічильників, кодекси, норми, стандарти, накази та правила побудовані саме під умови 20°С. До речі, як і в сусідній Словаччині. Натомість в Угорщині чи Румунії стандарт — 15°С, а в Польщі — 0°С. У різних країн ця температура — різна. Однак усі ці розбіжностіоператори ГТС цих країн давно й успішно долають завдяки спеціальним формулам. Тож зміна стандарту в Україні призведе до додаткових витрат на перепрограмування вузлів обліку оператора ГТС та інших підприємств, які мають вузли із автоматичним приведенням до стандартних умов.

При цьому побутові споживачі завдяки маніпуляціям із «стандартною температурою газу» насправді ризикують знову переплачувати за спожите, вважає Олексій Хабатюк.

«Основні ризики переходу з 20°С на 0°С пов’язані саме із облгазами. І саме облгази я бачу основними вигодонабувачами цього переходу. Тоді як населення може постраждати, — говорить він. — Коефіцієнти, що є незаконними при 20°С та наносять збитки населенню, бо вже враховуються в тарифі на розподіл газу, після переходу на 0°С не можуть просто зникнути».

ЛІЧИЛЬНИКИ «З СЕКРЕТОМ»

Справа в тому, що велика кількість газових лічильників, встановлених в Україні, налаштовані саме на температуру 20°С. Близько 1,5 млн апаратів приводять показники об’єму газу до цих стандартних умов узагалі автоматично. І їх уже не можна перепрограмувати. Тобто вони рахуватимуть газ як за температури 20°С, але облгаз сприйматиме показники як за температури 0°С. На практиці це означатиме, що лічильник «накрутить» зайве. За підрахунками фахівців, ця переплата може сягнути 7%!

Решта лічильників (близько 8,5 млн штук) міряють газ просто за наявної температури. Залежно від того, на вулиці чи в приміщенні встановлений лічильник, переплата коливатиметься від 1 до 7%, підрахував Олексій Хабатюк.

«Переплачувати в цьому випадку будуть всі, але найбільше — ті споживачі, в яких лічильник встановлений у приміщенні, — пояснює фахівець. — Фактично нинішня ситуація із коефіцієнтами може «перевернутися»: просто більше платитимуть власники лічильників у приміщенні, а не навпаки».

За словами Олексія Хабатюка, в разі такої номінальної заміни «стандартної температури» облгази можуть «зекономити» для себе 100—150 млн кубометрів газу на рік.

«В облгазів виникають гарантовані надлишки газу в їх мережах, а населення буде переплачувати, але вже на законних підставах. Ціна питання — понад 1 млрд грн, — констатує експерт. — Тому просто перехід на 0°С та без понижуючих коефіцієнтів, як пропонує РГК, призведе до того, що споживачі почнуть платити за газ на 7% більше. І люди навіть не зрозуміють, що їх «розвели».

Фахівці наголошують: законопроект про перехід на європейські стандарти обліку газу важливо захистити від подібних правок. Інакше важливу енергетичну реформу просто дискредитують, а побутові споживачі газу будуть змушені платити зайве.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: