Не можуть вести когось за собою ті, що не мають ніяких внутрішніх даних на те, щоб самих себе повести.
В’ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, історіософ, соціолог, публіцист

«Поганий поліцейський» для МВФ?

Чому Міністр внутрішніх справ коментує економічну та фінансову політику уряд на час карантину
24 березня, 2020 - 09:42

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков в неділю 22 березня на своїй сторінці у соціальній мережі Фейсбук опублікував план, за яким пропонує вводити ряд жорстких заходів для економіки України.  У цілому. Зокрема, збільшити дефіцит держбюджету щонайменше втричі з одночасним секвестром і провести реструктуризацію зовнішнього боргу. Макроекономічна та фінансова політика не є сферою компетенцій Міністра внутрішніх справ. У політичних колах обговорють, чому Арсен Аваков, раптом, вийшов з такою ініціативою. Наразі є дві версії. Перша — спроба зіграти на ситуації задля піднята політичного рейтингу. Аваков пробує зіграти для українців роль відповідального дорослого господаря, який знає що робити, щоб всіх врятувати і про всіх попіклуватися. Друга —  Міністр зіграв роль «поганого поліцейського» для МВФ. Адже фактично запропонував план, за яким Фонд може більше не повернути позики, які були дані Україні, і втратить контроль над ситуацією. План Авакова з’явився напередодні телефонної розмови Володимира Зеленського з директором-розпорядником МВФ Крісталіною Георгієвою, під час якої Президент попросив збільшити розмір допомоги.

Утім, яку б гру не грав Арсен Аваков, економіка і країна однозначно потребують чіткого плану порятунку. Чи є в плані Міністра внутрішніх справ раціональне зерно — в коментарі експерта.

Iрина ПАЛАМАР, голова Асоціації тваринників України, голова ГО «Народний союз»:

— Країна чекає від президента і уряду не просто гасел з телеекранів — а їх реалізацію; не просто введення жорстких обмежувальних карантинних заходів — а строгий контроль над їх виконанням.

Перш за все, необхідно проаналізувати ситуацію, беручи до уваги помилки тих європейських держав, де до ситуації вчасно не поставилися з усією серйозністю (в першу чергу, Італію), а також з огляду на досвід успішних, з точки зору боротьби з епідемією стан (Китай, Південна Корея , Сінгапур). В аналізі у нас є перевага, так як ми мало не остання країна, до кого дійшла епідемія.

Що, перш за все, може зупинити епідемію?

Тотальний облік і контроль всіх заражених. Тести, тести, і ще раз тести! Кілька мільйонів, для всіх регіонів, найвіддаленіших сіл, не економити! Перевіряти всіх — з симптомами, з підозрою, повне коло їх контактів. Для інфікованих — примусова ізоляція, за порушення — кримінальна відповідальність, в’язниця! (Відстежувати локацію по мобільному телефону). Активно підключити до процесу закупівлі тестів і контролю все держсистеми — від уряду до СБУ, поліції.

Посилення медперсоналу! Якщо сьогодні ми не забезпечимо лікарів захисними засобами (форма, маски, рукавички, окуляри, дезрозчини), транспортної доставкою на роботу / додому, необхідним обладнанням (ШВЛ, реанімація, наявність койко-місць), і адекватної оплатою праці, то до піку епідемії велика честь медперсоналу звільниться. Сьогодні ці люди — на передовій! А значить, ми повинні забезпечити їм надійний тил.

Що стосується таких жорстких заходів, пропонованих урядом, як зупинка виробництва — вважаю їх популістськими. Україна — найбідніша країна в Європі, ми не можемо собі дозволити зараз знищити бізнес. Так, Італія, Франція, Іспанія сьогодні проводять режим тотального карантину зі значним уповільненням економіки. Але при цьому виділяють сотні мільярдів євро на прямі дотації бізнесу і компенсації зарплат громадянам.

Чи можемо ми собі це дозволити? З яких джерел? Знову просити у міжнародних фондів? В обмін на що: на землю і наші ресурси?

Цілий ряд країн — такі як Скандинавія, Німеччина, Нідерланди, Південна Корея, Японія, не закривають кордони і не зупиняють економіку повальним закриттям підприємств. Але при цьому вони проводять тотальне тестування і забезпечують обов’язкову беззастережну ізоляцію всіх інфікованих. Вони не витрачають ресурси на дотації і компенсації, але інвестують в медицину і жорсткий контроль, і мають всі шанси на швидку перемогу над епідемією.

Тому, з огляду на те, що Україна не має фінансових запасів, для нас єдиними заходами, які ми можемо і зобов’язані зробити для перемоги над пандемією є тотальноe тестування населення і ізоляція інфікованих, людей похилого віку та осіб з хронічними захворюваннями (групи ризику), а також упор на медицину: захист лікарів, забезпечення обладнанням і створення ліжкомісць.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ