Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Примус до громадянства

Які наслідки матиме указ Путіна про заборону в Криму володіти землею «іноземцям»
30 березня, 2021 - 11:03

Із 20 березня 2021 року набув чинності указ президента Росії Володимира Путіна, яким влада окупаційної держави заборонила «іноземним громадянам» володіти землею в більшості районів Криму — прибережних і прилеглих до материкової України. Для цього Володимир Путін 20 березня 2020 року розширив перелік територій, земельні ділянки на яких не можуть бути у власності в «іноземців» і «зарубіжних юридичних осіб» — у список увійшло більшість районів анексованих Криму і Севастополя, а також Керч, Ялта, Євпаторія та інші прибережні міста півострова. Заборона не поширюється лише на три райони Криму — Первомайський, Красногвардійський та Білогірський, які не межують з материковою частиною України і не мають виходу до Чорного моря. Аналогічним чином до переліку не увійшла Верхнєсадовська сільська рада в Нахімовському районі Севастополя. З точки зору російського законодавства громадяни України на окупованому півострові також потрапляють у цю категорію. Як було підраховано раніше, на «прикордонних територіях» у Криму громадянам України належать 9747 земельних ділянок. У представництві президента України в АРК назвали указ Путіна про землю в Криму «військовим злочином». Прокуратура АР Крим кваліфікує такі дії російської влади за статтею 438 КК України (порушення законів і звичаїв війни).

ГРАБУВАТИ — ТАК ГРАБУВАТИ...

Вочевидь, росіяни діють так, начебто не існує ні міжнародного права, ні навіть законів добросусідства чи норм моралі. Грабувати — так грабувати вже все! Все, що вони роблять на окупованому півострові, є гібридною депортацією місцевого населення: від примусового виселення, заборон на в’їзд, силового витиснення і примусу до виїзду — до «віджимання» бізнесів, земельних ділянок, житла, заборон на володіння землею і майном, політики зайнятості, яка надає переваги при прийомі на роботу особам не кримського походження, утисків за національною та мовною ознакою, і нарешті дійшло до відбирання законно виділеної землі. В Держкомреєстрі Росії щодо цього заявили, що влада примусово продасть землі іноземців, якщо ті не відмовляться від них протягом року після набуття указом чинності. 

Так, днями в ефірі телеканала «Дім» представник Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Віталій Хилько заявив, що з території окупованого Криму продовжують примусово депортувати людей. За його словами, йдеться про громадян України, які не мають російських паспортів і проживають на півострові без так званого «виду на жительство». «За 2020 рік ми задокументували 178 випадків, коли суди на території АРК виносили рішення, які зобов’язують цю категорію осіб покинути АРК. Із них 105 громадян України отримали таке судове розпорядження», — цитує Віталія Хилька Укрінформ. За його словами, разом з цим 416 людей (з них не менш ніж 292 — громадяни України) отримали припис заплатити штраф за порушення російських міграційних правил, які за міжнародним правом не можуть діяти в Криму. А, як повідомлялося раніше, ще за 2019 рік підконтрольні Кремлю кримські суди видали накази про депортацію і примусове переміщення щонайменше 191 людини. Зокрема йдеться про 109 громадян України (95 чоловіків і 14 жінок).

Росія продовжує «системні майнові утиски» громадян України в окупованому Криму, заявила днями прессекретар Прокуратури АРК Катерина Діденко в ефірі телеканала «Україна 24». Вона зазначила, що указ президента Росії Володимира Путіна № 201 «викликає безпідставне позбавлення права власності громадян України на земельні ділянки в Криму». За попередніми підрахунками відомства, під таку експропріацію підпадають приблизно 10 000 людей. Підконтрольний Росії Держкомреєстр у Криму повідомив, що в окупованому Криму 9747 земельних ділянок на «прикордонних територіях Росії» належать громадянам України. Їх власники зобов’язані будуть продати їх росіянам або російським компаніям, або вони можуть бути викуплені Росією.

Зараз українська Прокуратура АРК розслідує кримінальне провадження за фактом «широкомасштабного привласнення державної та приватної власності» в Криму, що є «серйозним порушенням Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, що а також військовим злочином відповідно до Римського статуту Міжнародного кримінального суду».

«Громадяни України, які ризикують втратити земельні ділянки на півострові, повинні звернутися в прокуратуру автономії. Це дозволить зафіксувати факт скоєння злочину. Крім того, цим самим ви активуєте можливість захисту прав на міжнародному рівні, оскільки, крім національних, ми використовуємо міжнародні кримінально-правові механізми. Зокрема, починаючи з 2016 року, спільно з правозахисними організаціями, вже направлено 10 інформаційних повідомлень у Міжнародний кримінальний суд, за результатами розгляду яких, наприкінці минулого року, прокурор МУС оголосив про закінчення процесу попереднього вивчення кейса «ситуація в Україні», а тому, найближчим часом очікуємо відкриття повноцінного розслідування», — повідомила Катерина Діденко на своїй сторінці в Фейсбуці.

На практиці Росія в Криму указ про землю широко використовує як спосіб примусу жителів півострова до отримання російського громадянства. Про це заявили в Кримській правозахисній групі. Правозахисники також відзначили, що указ Путіна про землю в Криму порушує норми міжнародного гуманітарного права. «Ст. 46 Положення про закони і звичаї війни на суші» прямо забороняє державі-окупанту здійснювати конфіскацію приватної власності», — йдеться в повідомленні Кримської правозахисної групи в Facebook.

Про це ж саме також йдеться в заяві українського омбудсмена Людмили Денісової. Указ президента Росії Володимира Путіна, який забороняє «іноземним громадянам» володіти землею в більшості районів Криму, грубо порушує норми міжнародного права, зокрема Конвенцію про закони і звичаї війни на суші і Загальну декларацію про права людини, — заявила Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова. Вона закликає жителів Криму для захисту своїх прав звернутися до Прокуратури АРК, куди слід додати документи про факт вилучення земельної ділянки та про право власності відповідно до законодавства України.

Колишній міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус заявив, що указ президента Росії Володимира Путіна, який забороняє володіння «іноземним громадянам» земельними ділянками в Криму... це ще одне зухвале порушення міжнародного законодавства, спрямоване прямо проти громадян України, і не буде мати юридичних наслідків. Анексія Криму ніколи не буде визнана».

ЮРИДИЧНА НІКЧЕМНІСТЬ, АЛЕ — ЗЛОТВОРНА...

Напередодні набуття указом чинності Європейський Союз заявив, що не визнає указу Путіна про володіння землею в Криму. Брюссель розцінює набуття цим документом чинності як ще одну спробу насильницької інтеграції українського півострова до складу Росії. Євросоюз знову заявив, що не визнає анексію Криму, підтримує територіальну цілісність України, і закликав Москву припинити всі порушення міжнародного права на півострові.

У Міністерстві закордонних справ України назвали указ Путіна про землю в Криму «юридично нікчемним». Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що після деокупації Криму права громадян України на землю будуть відновлені, і закликав власників земельних ділянок зберегти всі документи, що підтверджують право їх власності, а також будь-які документи, які «нав’язуватиме Росія натомість».

«Хай що б робила Росія, Крим усе одно повернеться, і всі акти, які були прийняті нею за роки окупації, просто зникнуть у історії. Права законних власників на земельні ділянки будуть, безумовно, будуть відновлені після відновлення суверенітету нашої держави в Криму», — повідомив він під час брифінгу 26 березня. Також Кулеба наголосив, що питання позбавлення українців права власності на земельні ділянки на півострові буде в фокусі «Кримської платформи». «Одномоментного рішення для цієї проблеми немає, але рішення буде обов’язково знайдено і все права будуть відновлені», — сказав він.

Народний депутат України та голова комітету з гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв вважає, що зазначений указ можна оскаржити на рівні міжнародних судів, що і буде зроблено. Він зазначив, що ця заборона є дзеркальним заходом санкцій України. «Захистити військовим шляхом наших громадян не можемо, будемо захищати їх міжнародним правосуддям. Також російські економічні інтереси, які тут зберігалися, вони точно через це рішення пана Путіна постраждають», — розповів Микита Потураєв в інтерв’ю російській телекомпанії «Дождь».

Глава меджлісу кримських татар Рефат Чубаров у коментарі для сайта Крим.Реалії сказав, що указ президента Росії Володимира Путіна щодо права власності на землю в окупованому Криму стане «черговою катастрофою» для кримськотатарського народу. «Ми станемо свідками чергової катастрофи кримськотатарського народу. Це без жодного пафосу і перебільшення. Вилучення землі буде найважчим ударом для тих людей, які залишилися беззахисними перед російською окупаційною державою», — сказав Чубаров. Глава меджлісу додав, що подібне вже було за часів першої анексії Криму, коли в кримських татар «масово почали вилучати землю». Указ Путіна, як і обезземелення кримських татар у ХVІІІ столітті, спрямований на «прискорення колонізації Криму».

Експерт із міжнародного права, експредставник Президента України в АРК Борис Бабін зазначив, що указ Путіна на практиці означає, що вашу земельну ділянку зможуть конфіскувати або примусово вилучити. Перша ситуація — коли власник це юридична або фізична особа без так званого громадянства Росії. Тут усе зрозуміло і без варіантів. Друга ситуація — коли людина навіть має «аусвайс», але якщо комусь дуже подобається її ділянка, то раптово з’ясується, що він незаконний. Або якщо це юридична особа, то раптово з’ясується, що була некоректно проведена перереєстрація. Я думаю, що це все почнеться вже протягом 2021 року.

У Криму побоюються, що указ буде використаний для того, щоб забрати землю в українців і натомість наділити нею тих переселенців із Росії, які масово заїхали зараз до Криму на пільгових умовах і потребують дедалі більше ресурсів, зокрема й землі. І хоч у ефірі телеканала «Дім», який транслює свої передачі на окуповані території України, зокрема Крим, ситуацію роз’яснив міністр з питань реінтеграції Олексій Резніков, який сказав, що «Вони не громадяни України, вони приїхали або добровільно, або насильно. Але вони, по суті, поплічники цього злочину, що вчиняється офіційною Росією, офіційним Кремлем. Тому їхня доля... Я не люблю слово «депортація», воно несе дух сталінського режиму. Але українським законодавством передбачено видворення з країни. Це право будь-якої країни. Громадяни Росії, які незаконно переїхали на територію окупованого Росією Криму, будуть депортовані...» Рєзніков зазначив, що «підхід повинен бути індивідуальний, і якщо громадяни Росії прибули на окуповану територію законним шляхом, то «напевно, до них не буде питань». Законним шляхом, нагадаємо — це через український кордон і з урахуванням усіх українських законів.

Микола СЕМЕНА
Газета: 
Рубрика: