Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Річні ціни на газ – як базові

Нові тарифні пропозиції можуть запровадити з травня
9 березня, 2021 - 19:07
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Невдовзі українці зможуть дізнатися, скільки їм коштуватиме газ на цілий рік уперед.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалила попереднє рішення, що зобов’язує всі газопостачальні компанії опублікувати річні ціни на газ для населення з травня цього року.
Зробити це газопостачальники мають до 25 квітня, щоб річні ціни почали діяти з 1 травня як базові. При цьому змінити базову річну ціну протягом наступних 12 місяців постачальники не матимуть права.

«Річний продукт дозволить громадянам не шарахатися кожен місяць і думати, яка ціна на газ. Це дозволить нівелювати волатильність і захистити таким чином споживачів, тому річний продукт будемо вводити», — сказав голова НКРЕКП Валерій ТАРАСЮК.

Водночас він зазначив, що річні контракти газопостачальних компаній не завадять громадянам змінювати постачальника газу в будь-який час. А постачальники матимуть можливість пропонувати й інші комерційні пропозиції для споживачів, умови яких можуть відрізнятися від ціни та обов’язкових умов базової річної пропозиції. Таким чином, місячні чи сезонні тарифні пропозиції не зникнуть. І споживачі зможуть обрати їх за бажанням.

Постанова отримала попереднє схвалення. Попереду ще — громадське обговорення. Від учасників ринку та фахівців очікують коментарів і пропозицій.

«СТРАХОВКА» ВІД СЕЗОННИХ КОЛИВАНЬ

Прем’єр-міністр Денис ШМИГАЛЬ запуск річних пропозицій на газ анонсує «в другому кварталі цього року». 2 березня глава уряду провів нараду з цього приводу за участі в. о. Міністра енергетики Юрія Вітренка, голови НКРЕКП Валерія Тарасюка та голови правління НАК «Нафтогаз Україна» Андрія Коболєва.

«Відкриття ринку газу в Україні стало важливим і потрібним кроком, що за рахунок конкуренції має демонополізувати галузь та дати можливість людям обирати найкращого і найвигіднішого для себе постачальника. Наступним кроком має стати річний продукт на газ, аби люди укладали контракти за фіксованою ціною на цілий рік та могли прогнозувати свої витрати», — зазначив Прем’єр-міністр.

Денис Шмигаль підкреслив, що населення не повинне щомісяця відстежувати, як змінюються ціни на ринку газу. Тому річний продукт, який, за його словами, використовують усі розвинені світові держави, захистить населення від різких коливань цін.

Нагадаємо, дотепер, за даними інформаційно-консультаційного центру ГазПравда, сезонні тарифні плани на постачання газу в Україні пропонували лише кілька компаній, а повноцінний річний тариф із помісячною оплатою рівними частинами — лише державний Нафтогаз. Ті споживачі, які скористалися такою пропозицією, навіть у поточному опалювальному сезоні платять від 4,73 грн до 6,45 грн за кубометр — залежно від дати підключення.

«Ми плануємо оновити цей продукт і додати продукти з фіксованою ціною на 6 і 24 місяців на додачу до звичайних місячних продуктів», — анонсує головний виконавчий директор Групи Нафтогаз Отто Ватерландер.

Тим часом очільник Міненерго Юрій ВІТРЕНКО заявив про необхідність запровадження річної ціни вже з квітня.

Але в Нафтогазі виступають за запровадження річних продуктів на ринку газу для населення саме з 1 травня, а не з 1 квітня, коли перестане діяти урядове обмеження цін на рівні 6,99 грн за кубометр.

«Ми пропонуємо запровадити обов’язковий річний продукт з 1 травня, тому що кінцевому споживачу треба чітко розуміти, що було б, якби річного продукту не було, тобто дати ринку продемонструвати себе», — заявив голова правління нацкомпанії Андрій КОБОЛЄВ у інтерв’ю для Радіо НВ.

При цьому очільник Нафтогазу нагадує: річний продукт може бути в двох варіантах:

• повноцінний річний продукт — оплату необхідного обсягу газу розбивають рівними платежами, вирівнюючи витрати;

• фіксована річна ціна — обсяги коливаються залежно від сезону, ціна зафіксована.

Останній варіант наразі є пріоритетним, щоб отримати довіру споживача: знаючи ціну наперед, він може контролювати свої витрати.

СКЛАДНОЩІ ПРОГНОЗУВАННЯ

Щоправда, як наголошують експерти, час для запровадження річних пропозицій без змоги змінити їх ціну — не найкращий. Адже спрогнозувати вартість ресурсу зараз на цілий рік наперед — надзвичайно важко. Тож компанії муситимуть або закладати в майбутню ціну всі можливі ризики, або орієнтуватися на середньострокові прогнози, але наражатися на непередбачувані коливання й нести збитки за підсумками всього року.

«Ідея переходу на базовий річний тариф із травня є досить дивною й позбавлена ринкової логіки, — вважає координаторка житлово-комунальних й енергетичних програм Громадської мережі «Опора» Тетяна Бойко. — Адже газ дешевшає влітку й саме тоді постачальники зможуть закупити такий ресурс на оптовому ринку, відповідно, сформувати свою цінову політику. А спрогнозувати, як поведе себе ринок і визначити річну ціну саме в квітні, буде надто ризиковано для більшості постачальників. Вважаю, що це може «викинути з ринку» низку компаній. Хоча сама ідея визнати базовою річну, а не місячну ціну, має право на існування. Але це було би логічніше зробити з осені 2021 року».

Тому гадати, скільки саме коштуватиме газ із травня цього року по кінець квітня наступного року, нині просто безглуздо. Ситуація проясниться хіба наприкінці квітня, коли компанії планують зобов’язати оголосити свої базові річні пропозиції. Хоча учасники ринку вважають, що річні пропозиції доцільніше було б формувати перед початком наступного опалювального сезону, а не в кінці нинішнього.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: