Кожний нарід може лише тоді духовно і фізично розвиватись і рости, якщо його громадяни користуються повною свободою совісті, думки, слова та зібрань.
Михайло Сорока, український політичний діяч, дисидент, член ОУН

Ріелтори очікують зростання цін

Президент Асоціації фахівців з нерухомості: «До літа майже повністю буде реалізовано накопичений за час жорсткого карантину відкладений попит на об’єкти нерухомості»
23 березня, 2021 - 20:15
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

З початком весни традиційно оживає ринок заміської нерухомості. Потенційні покупці починають активніше цікавитися цінами на будинки та котеджі, після зимової «сплячки» вони знову готові виїжджати на перегляди.
Минулого року деякі експерти говорили про сплеск інтересу до заміської нерухомості через карантинні обмеження. За їхніми словами, після введення локдауну багато українців задумалися про переїзд за межі мегаполісів — подалі від скупчень людей і ближче до природи.
Наскільки популярна заміська нерухомість нині, коли йде чергова хвиля коронавірусу і маячить загроза нового локдауну? 

За даними Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України, з другої половини квітня, з послабленням карантинних заходів, в усіх найбільших українських містах в сегментах приватних будинків та нежитлової нерухомості очікується суттєве пожвавлення.

Ситуація щодо посилення карантину в різних містах України змінюється ледь не щодня. Водночас ринок функціонує, угоди укладаються, а ціни залишаються стабільними.

«Якщо порівнювати з першим локдауном у 2020 році, то в сегментах приватних будинків і нежитлової нерухомості не варто очікувати якихось суттєвих цінових змін. У разі, якщо буде оголошено всеукраїнський локдаун, то кількість угод може знизитися в середньому на 30% в усіх сегментах нерухомості. Проте на цінах це навряд чи позначиться: на час локдауну вони будуть «заморожені», — прогнозує президент Асоціації фахівців з нерухомості (рієлторів) України Юрій Піта.

На його думку, зниження активності на ринку буде більше пов’язане з тактикою вичікування потенційних клієнтів.

«Фактично ринок житиме, як це було навесні 2020-го року. Тобто охочі придбати чи орендувати об’єкт нерухомості, зможуть це зробити без особливих перешкод», —  говорить Піта.

На його думку, у період з другої половини квітня по червень, вартість нежитлових приміщень, переважно на перших поверхах житлових комплексів на первинному і вторинному ринках, може зрости до 5%, а ціна приватних будинків збільшиться від 3% до 7% залежно від площі будинку, локації та інших додаткових чинників (об’єктів інфраструктури поряд, транспортного сполучення, рекреаційних можливостей тощо).

«До літа майже повністю буде реалізовано накопичений за час жорсткого карантину відкладений попит на об’єкти нерухомості. Тому варто очікувати зростання цін на затребувані об’єкти», — прогнозує експерт.  

Тим часом на заходу — зокрема у Львові вартість землі під забудову залишається високою, зауважують ріелтори.

«Земельні ділянки в межах міста, особливо під житлову забудову, надто переоцінені. Вартість такої землі залежно від розташування становить від $25 000 до $55 000 за сотку. Однак такі земельні ділянки досить специфічні і не зовсім влаштовують забудовників, та й повністю «законних» ділянок надто мало. Відтак у цьому сегменті від початку року триває тимчасова пауза», — коментує голова Львівського регіонального відділення АФНУ Андрій Борисов.

За даними експерта, в передмісті Львова ситуація трохи інша: від початку 2021 року ціни на приватні садиби знизилися в середньому на 3-4%. Наразі вартість відремонтованого будинку з присадибною ділянкою становить близько $500 за м2. У той же час будинки від забудовників  на «нульовому циклі», без внутрішнього оздоблення коштують  в середньому $390-400 за метр квадратний.

Тож за його словами, «пропозиція поки домінує над попитом».

Натомість в Дніпрі росте ціна на приватні будинки в приміській смузі. В порівнянні з груднем 2020-го вартість такої нерухомості зросла на 5-10%. 

За даними голови Дніпропетровського відділення АФНУ Юрія Олексієнко, таке зростання є типовим для регіону, адже активізація цього сегменту ринку завжди відбувається з настанням теплої погоди. Найбільшим попитом користуються будинки площею 80-200 м2 розташовані на відстані до 15-20 км від міста.

«Крім сезонного фактору на ціноутворення також впливає подорожчання будівельних матеріалів. Проте я не вважаю, що цьогорічне зростання цін варто розцінювати, як щось надзвичайне. Навпаки: пандемія значно збільшила цікавість потенційних покупців до заміської нерухомості, розташованої у природоохоронних зонах (біля лісу, на березі Дніпра, чи в закритих містечках)», — розповів експерт.

У Харкові  від початку року вартість земельних ділянок та приватних будинків практично не змінилася, але традиційно для початку весни відбулося збільшення активності в цьому сегменті. За даними голови Харківського обласного відділення АФНУ Ігоря Балаки,  вартість земельних ділянок дуже диференційована: так ціна за сотку стартує від $500 на окраїнах Харкова, а у центральних районах міста сягає $30 000 — $35 000.

Щодо ситуації в сегменті нежитлових приміщень, то у першому кварталі 2021 року спостерігалося традиційне зниження активності, проте наприкінці лютого ситуація трохи поліпшилася.

«Активізація відбулася в сегменті стріт-рітейлу, де вартість приміщень становить від $700 за м2 на окраїнах та до $3500 в центрі міста», — розповів він.

В столиці спостерігається така ж ситуація. За даними голови Київського міського відділення АФНУ Олени Гайдамахи, станом на середину березня вартість земельних ділянок і приватних будинків в Києві та передмісті істотно не змінилася попри те, що зазвичай активність у цьому сегменті розпочинається з настанням весни.

«Ціни лишаються в межах грудня: вартість земельних ділянок під приватну забудову становить від $900 до $2500 за сотку залежно від їхнього розташування. Проте з лютого попит за земельні ділянки зріс майже на 3,5%. Тому вже у другій половині квітня ми очікуємо, що вартість землі під забудову може зрости в середньому на 1,5-2%», — зазначила експертка.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА
Газета: 
Рубрика: