Як в нації вождя нема, тоді вожді її — поети.
Євген Маланюк, український письменник, поет, культуролог-енциклопедист, публіцист, літературний критик

Сплатити не можна списати

Підприємства ТКЕ і ТЕЦ заборгували за газ понад 44 млрд грн
27 жовтня, 2020 - 11:51

Попри незвично теплий жовтень опалювальний сезон у країні уже розпочався. Підприємства теплокомуненерго та теплоелектроцентралі запрацювали в зимовому режимі. Однак багато з них роблять це в борг. Адже за газ, який спалюють для виробництва гарячої води, тепла та електроенергії, підприємства завинили понад 44 млрд грн.

За даними НАК «Нафтогаз України», якому завинили цю шалену суму, близько 36 млрд грн підприємства ТКЕ та ТЕЦ заборгували саме за природний газ, використаний для виробництва теплової енергії. З них 6,6 млрд грн — це борг, що сформували вже 2020 року.

Ще близько 8,1 млрд грн ТЕЦ завинили суто за газ для виробництва електроенергії.

Про це в прямому ефірі експертної онлайн-дискусії ENERGY INSIDE на тему «Борги перед «Нафтогазом»: руйнівна звичка для держави» розповіла директорка зі взаємодії з органами державної влади НАК «Нафтогаз України» Альона ОСМОЛОВСЬКА.

Природно, що Нафтогаз прагне повернути собі згадані борги. Однак зробити це не так просто. Адже борги завеликі й мають різне походження.

Зокрема 18—20 млрд грн підприємства ТКЕ завинили Нафтогазу через занизькі тарифи на тепло.

«У тепловиків не були встановлені адекватні тарифи: коли газ дорожчав, вони не могли підняти тарифи, за якими постачали тепло населенню. Одне з рішень, що робити з цими боргами — це знайти шлях, за яким ці підприємства отримали б компенсацію й розрахувалися з Нафтогазом», — зауважила Альона Осмоловська.

А от 8 млрд грн — це борг за газ, який пішов на виробництво електроенергії.

«Цей борг має уже зовсім іншу природу. Тому що компанії, які отримали від Нафтогазу паливо за спеціальними ціною та умовами, без передплати та гарантій, виробляють комерційний продукт — електроенергію, яку потім реалізують на ринку. Але як так сталося, що за газ для опалення ТЕЦ сплачують, а за газ для електроенергії — ні? У деяких розрахунки — 0%», — констатувала директорка зі взаємодії з органами державної влади НАК «Нафтогаз України».

На думку Осмоловської, пробачати та списувати такі борги — несправедливо. «Варто врахувати державні інтереси й таки повернути частину коштів, які українці сплачували за електроенергію, вироблену з вітчизняного природного газу», — наголосила вона.

Утім, у парламенті досі перебуває законопроект — 3800-1, що фактично пропонує газові «індульгенції» — списання цих багатомільярдних боргів.

Експерти ж попереджають: ідея списання боргів за газ — деструктивна. Адже вона може остаточно вбити платіжну дисципліну й ще більше поглибить боргову кризу в енергетиці та житлово-комунальній сфері.

«Нормальна оплата за спожитий продукт — це обов’язок. А дискусія на кшталт «а давайте спишемо всі борги» призводить лише до реакції «а нащо платити поточні платежі, якщо всі борги спишуть». Це вбиває мотивацію платити за спожите, створюючи ілюзії того, що всі борги спишуть. Платіжна дисципліна падає й ми далі маємо зростання боргів», — наголосив в ефірі ENERGY INSIDE голова Асоціації енергоефективних міст України Святослав ПАВЛЮК.

Водночас держава мала б допомогти розв’язати проблему частини боргів, які виникли через так звані тарифні розриви, упевнений експерт.

«Якщо тарифні розриви є наслідком діяльності уряду, регулятора, то частина відповідальності є й на державі. Нечесно перекладати все на міста. Такі борги мали би бути предметом обговорення з державою. Має бути якась компенсація від держави», — додав він.

Тож вирішити проблему без втручання держави навряд чи вдасться. Із цим згодні й у парламенті.

«Верховна Рада співпрацює з Нафтогазом з приводу врегулювання цієї ситуації. Моя особиста позиція: борги, які підприємства ТКЕ, облгази та газзбути накопичили через неврегульовані рішення уряду чи регулятора, має компенсувати держава, — наголосив під час експертної онлайн-дискусії народний депутат України від фракції «Слуга народу» Сергій НАГОРНЯК. — А ті борги, які підприємства не сплачуть умисно, вони мають відшкодувати в повному обсязі та зі штрафними санкціями та пенею».

Проте нині, за словами Сергія Нагорняка, такі боржники користується прогалинами в законодавстві й відсутністю політичної волі навести лад у цій сфері, особливо перед опалювальним сезоном.

«Але ми маємо бути чесними й казати людям правду... Я — двома руками за те, щоб ситуація з боргами була врегульована й Нафтогаз міг працювати на ринкових умовах: надала продукцію — отримала за неї гроші, а не борги. Бо Нафтогаз — це державна компанія, яка має приносити прибутки й сплачувати податки», — додав він.

Експерти наголошують: про багатомільярдні борги за газ традиційно згадують ближче до опалювального сезону. Однак, ця заборгованість — симптом системної проблеми, яку треба вирішувати, а не ігнорувати.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: