Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Справедлива платіжка

Як ринок газу працюватиме з квітня?
17 лютого, 2021 - 18:31
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Із початку лютого по кінець березня уряд запровадив граничну ціну газу — 6,99 грн за кубометр. А згодом до цієї межі постачальники знизили ще й січневі цінники — уже заднім числом. Але вже з квітня цього року, з закінченням опалювального сезону, ринок має повернутися до звичайного режиму роботи — на ціни впливатиме насамперед баланс попиту та пропозиції, а також конкуренція між постачальниками.

Тож ціни на газ знову стануть ринковими, що сприятиме розвитку галузі. А вразливих споживачів обов’язково захистять завдяки адресним монетизованим субсидіям.

Ці та інші перспективи реформи ринку газу цього тижня обговорили на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Платіжка», який пройшов за підтримки Офісу Президента, Кабінету міністрів та Федерації роботодавців нафтогазової галузі.

Міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов повідомив, що цьогоріч держава спрямує на субсидії понад 36,6 млрд гривень.

«Що стосується структури, куди йдуть ці гроші і де ця допомога потрібна: ми розуміємо, звичайно, в опалювальний сезон це тепло — теплопостачання, гаряча вода, електроенергія, там де платіжки зростають в холодний період тим, хто використовує електроенергію для опалення», — сказав міністр.

А загалом держава в умовах зростання тарифів підтримує третину домогосподарств, додала міністр соціальної політики Марина Лазебна.

«73% субсидіантів, а це 3 млн домогосподарств, не сплачують більше, ніж 10% своїх доходів. Середній розмір субсидій у січні складав 2200 грн. Якщо ми візьмемо пільговиків 1,8 млн людей і субсидіантів 3 млн людей, то ми вже побачимо — це майже 5 млн людей, тобто третина домогосподарств України підтримується державою в умовах зростання тарифів», — зазначила Марина Лазебна.

А наступний крок — це створення єдиної національної бази всіх споживачів енергоресурсів, аби ідентифікувати всіх вразливих споживачів, які потребують адресної допомоги. В такому разі замість регулювання ціни для всіх — і заможних, і незаможних — уряд зможе допомагати адресними дотаціями саме вразливим споживачам. Це допоможе уникнути соціальної напруги без зайвих втручань у ринкові механізми, вважають фахівці.

За словами заступниці керівника Офісу президента України Юлії Свириденко, встановлення верхньої межі на ціну газу на рівні 6,99 грн до кінця опалювального сезону є необхідною паузою, щоб дослідити усі ці питання і прийти до системного рішення.

«Ми маємо системно підійти до питання і більше не повертатися до ситуації, коли Кабінет Міністрів має регулювати ринок встановленням прайскепів. Ціна природного газу має встановлюватися у ринковий спосіб», — наголосила Юлія Свириденко.

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв також упевнений у необхідності створення відкритої державної бази споживачів енергоресурсів. Більше того, саме вона є передумовою для подальшого успішного розвитку ринку, вважає він.

«Для того, щоб ми могли називати ринок максимально ефективним, нам необхідно завершити ті реформи, які були розпочаті більше 6 років тому. В сегменті роздрібного постачання нам необхідно створити прозору і ефективну систему моніторингу всіх споживачів газу. Для цього нам треба створити єдину державну базу споживачів як газу, так і електроенергії, де держава буде мати доступ до всієї інформації, яка дозволить ефективно захищати споживачів у випадку потреби. Також перевагою такої бази для споживача буде можливість швидко і легко змінювати як постачальника газу, так в майбутньому і електроенергії за необхідності, а також, можливо, отримувати і більш складні послуги енергосервісу в частині підвищення енергоефективності споживання», — розповів Андрій Коболєв.

Крім того, протягом весни та літа уряд очікує від усіх газопостачальних компаній представлення річних тарифів на газ. У такому разі в споживачів буде вибір: обрати тариф, який буде змінюватися щомісяця, або ж — щокварталу чи взагалі 1 раз на рік. Останні варіанти — кращі для прогнозування витрат сімейного бюджету та дозволяють уникнути сезонних коливань ціни на паливо.

Нагадаємо, дотепер сезонні тарифні плани на постачання газу в Україні пропонували лише кілька компаній, а повноцінний річний тариф із помісячною оплатою рівними частинами — лише державний Нафтогаз. Ті споживачі, які скористалися такою пропозицією, навіть зараз, узимку, платять від 4,73 грн до 6,45 грн за кубометр — залежно від дати підключення.

На думку експертів, саме такі, річні пропозиції мають стати основним продуктом газопостачальних компаній уже з цієї весни.

«Нам варто було забезпечити наявність річного тарифу в обов’язковому форматі для всіх постачальників. Ми маємо провести дискусію з регулятором, учасниками ринку і обговорити можливість запровадження річної ціни як базової. Щоб споживач отримував річну ціну за замовчуванням, а вже за власним бажанням міг перейти на місячну чи квартальну. Ця ціна відрізнятиметься в більший бік від літньої, але в менший від зимової. Таким чином для споживача ціна вирівнюватиметься протягом року», — пояснив Андрій Коболєв.

Крім того, учасники Форуму зауважили про необхідність правильної інформаційної кампанії на тему ринку газу. Аби споживачі отримали більше інформації про саму суть реформи та її переваги саме для населення: зокрема можливість легко змінити постачальника газу, обираючи вигіднішу ціну та кращий сервіс.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: