Нехай думки, укладені в книгах, будуть твоїм основним капіталом, а думки, які виникнуть у тебе самого – відсотками з нього.
Тома Аквінський, теолог, святий католицької церкви

Спробували волі...

На Волині колишня ОТГ хоче повернути собі попередню самостійність
3 червня, 2021 - 19:21

Повідомлення про те, що Гуто-Боровенська громада судиться з Волинською облдержадміністрацією через незгоду про приєднання її до Камінь-Каширської територіальної громади, стало першим дзвіночком того, що реформа децентралізації мала і свої підводні течії. І побачивши, що об’єднання фактично нічого не змінило в житті сіл, а навіть навпаки — на Волині почали закривати малокомплектні школи, що не тішить селян, закриваються ФАПи, керівні штати громад нечувано розростаються, — в деяких населених пунктах вже чухають голови, думаючи, як тепер вийти зі стану новітніх кріпаків.

Історія створення самої Гуто-Боровенської ОТГ також непроста. За перспективним планом центр громади мав би бути у селі Полиці, яке рівновіддалене від інших, що мали увійти у громаду, відповідно, до нього легше добиратися. Враховував план і розвиток інфраструктури, в якій Полиці мали свої переваги. Сільрада, яка претендує на центр ОТГ, повинна бути успішною у питаннях власних доходів — говорили на слуханнях перед об’єднанням, вибираючи, Полиці чи Гута-Боровенська. «Якщо порівняти рівень доходів за перше пів річчя цього року тих сільрад, що мають утворити ОТГ, то Полицівська — на другій позиції із 433 тисячами гривень. Перше місце тут у Піщанської сільради — 1 млн 198 тис. грн. Далі Верхівська — 428 тисяч гривень, Великообзирська — 241,9 тис. грн. І замикає цей список трійка сільрад майже з однаковим, найнижчим, рівнем доходів: Гуто-Боровенська — 185,5 тис. грн., Боровненська — 179,2 тис. грн., Оленинська — 146,3 тис. грн. Мабуть, цей чинник також потрібно брати до уваги» — такий аргумент звучав на слуханнях.

Та доки Полиці і Піщане приміряли «корону» громади на себе, у Гуті-Боровенській 3 січня 2019 року створили першу об’єднану територіальну громаду в Камінь-Каширському районі внаслідок об’єднання п’яти сільських рад: Гуто-Боровенської, Оленинської, Верхівської, Боровненської, Великообзирської. 10 сіл, понад 5 тисяч населення.

Проте нерадісні перспективи, які малювали противники Гуто-Боровенської ОТГ, виявилися дещо перебільшеними. Втративши самостійність, люди звернулися до суду, аби її повернути.

«Загальний обсяг доходів бюджету ОТГ за 2019 рік складає 42 133 649 гривень, перевиконання бюджету склало 108,8%. Оціночний рівень спроможності Гуто-Боровенської ОТГ становить 2,8 відсотка, що згідно Методики формування спроможних територіальних громад визначається як середній, жителі Гуто-Боровенської ОТГ переконані в самостійній спроможності громади та проти включення до Камінь-Каширської ОТГ» — така мотивація наведена у позовній заяви Гуто-Боровенської сільради до Волинського окружного адміністративного суду з вимогою скасувати рішення Волинської облдержадміністрації.

Позивач також зазначав, що «проєкт Перспективного плану був розроблений без повідомлення Гуто-Боровенської сільської ради про початок процесу його формування». Рішення Волинського окружного адміністративного суду, який розглядав цей позов, досить багатослівне, вивчено всі нюанси, і суд дійшов висновку, що під час формування Перспективного плану не було дотримано головного принципу реформи децентралізації — добровільності. Це проявилося у тому, що представники Гуто-Боровенської громади згоди на приєднання не давали. Також їх не було включено до відповідної робочої групи. Суд визнав віднесення Гуто-Боровенської ОТГ до складу Камінь-Каширської ТГ протиправним. Волинську ОДА зобов’язали внести зміни до перспективного плану в частині включення Гуто-Боровенської ТГ до списку спроможних громад та визначити її центром село Гута-Боровенська.

***

ЧИ Ж МАЛА І ЧИ МАЄ ЗАРАЗ ПЕРСПЕКТИВИ ГУТО-БОРОВЕНСЬКА ГРОМАДА? Експертного висновку про її неспроможність не було. Хоча знаючі люди кажуть, що без Полиць і Піщаного це — обрубана громада... Але села, які її утворили, не мали раніше тих перспектив, які отримали від реформи децентралізації. Ремонт доріг, вуличне освітлення у Боровному, Верхах, Гуті-Боровенській і Стобихві,  в селах, які десятиліттями потопали у пітьмі, бо місцеві бюджети були скромні, а від району діставалися крихти. Ремонти в школах, інтернет у кожну класну кімнату, участь в грантових програмах... Добудова адміністративного приміщення сільської ради під ЦНАП, на що пішов мільйон гривень...

Михайло ОЛІФЕРЧУК, який був головою Гуто-Боровенської ОТГ, тепер каже, що після входження у Камінь-Каширську громаду туди ж пішли і  гроші ОТГ, і поки назад вони не повернулися. А люди вже відчули, так би мовити, смак відродження, самостійного керування, тому, каже, після оголошення рішення адмінсуду про виграний позов в облдержадміністрації йому багато телефонують, радіють... Може, звісно, бути подана апеляція, що Оліферчук стверджує, що то — безперспективна справа. У всякому разі прецедент вже є, є підтвердження, що можна боротися за свої права і перемагати.

Тут є ще один нюанс. На території колишньої Гуто-Боровненської громади розташована перспективна і велика ділянка із запасами бурштину. Селяни досить активно виступали проти видобутку бурштину на їхній території, бо потерпали, що будуть знищені ліси, які їх годують, на тисячах гектарів. Збирали збори, мітингували... На них навіть писали заяву у прокуратуру, що перешкоджають роботі геологорозвідки. І коли постала мова про приєднання Гуто-Боровенської громади у склад Камінь-Каширської, звучали голоси, що тепер всі питання, зокрема, і по виділенню площ для видобутку бурштину, будуть вирішувати не у Гуті-Боровенській, а в Камені-Каширському.

Що ж, у цьому також є логіка і резон.

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк
Газета: 
Рубрика: