Суспільство без віри і любові втрачає здатність розрізняти добро і зло
Євген Сверстюк, український літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ

Труба – як інструмент шантажу?

Порушення облгазів уже вийшли на рівень РНБО
16 березня, 2021 - 11:21
ФОТО REUTERS

У першу суботу березня жителі Донеччини отримали несподівану звістку про завчасне завершення опалювального сезону. У «Донецькоблгазі» повідомили, що від суботи вони перекривають газ об’єктам обласного теплопостачальника — «Донецьктеплокомуненерго». Усе — через понад 1,5 млрд грн боргу за газ.Паливо підприємству постачає державний «Нафтогаз». І начебто саме через лист від держкомпанії облгаз вирішив перекрити трубу тепловикам. Але в «Нафтогазі» таким новинам здивувалися.

Як пояснив керівник компанії Андрій Коболєв, заявок про відключення постачання «Нафтогаз» не надсилав. Тож у компанії закликали «Донецькоблгаз» відновити газопостачання й не порушувати укладений нещодавно Меморандум про взаєморозуміння в сфері теплопостачання.

«Наш лист не вимагав жодного відключення. Закон України не дозволяє відключати тепловиків протягом опалювального сезону, — наголосив голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. — Тож це незаконне відключення теплової компанії за ініціативою облгазу. Вони не мають на це права й, знову ж таки: команди від Нафтогазу відключати тепловика вони не отримували. Ми навіть не маємо можливості таку команду їм дати. «Донецькоблгаз» повинен повернутися до законного поля, надавати послугу розподілу газу й не перекривати кран».

У «Нафтогазі» нагадали, що «Донецьктеплокомуненерго» — не єдиний постачальник тепла, який не розраховується за газ. Але схожі проблеми в 9 областях країни вдалося вирішити, зокрема шляхом реструктуризації боргу. Кран котельням там не перекривали, адже під час опалювального сезону це в будь-якому випадку заборонено.

Відтак, і «Донецькоблгаз» не мав права цього робити. Це підтвердили і в профільному регуляторі — Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).

«Підстав для відключення не було. Ми написали вказівки, листи й пояснення на «Донецькоблгаз», «Оператора ГТС». «Донецькоблгаз» пояснює, що отримало вказівку від НАК «Нафтогаз України» на відключення. Але насправді це не так. Ми подивилися звернення «Нафтогазу»: воно вказує, що є заборгованість, і що її треба гасити. Але «Нафтогаз» не давав вказівок на відключення газопостачання своєму споживачу», — зауважив голова Національної комісії Валерій Тарасюк.

Зрештою 9 березня роботу 59 котелень «Донецьктеплокомуненерго», які були відімкнені «Донецькоблгазом» від газу, таки відновили.

Але вже 11 березня ситуацію розглянули на рівні Ради нацбезпеки та оборони.

Як повідомив секретар РНБО Олександр Данілов під час брифінґу за результатами засідання Ради, на підприємство чекають перевірки, після яких компанію можуть навіть повернути до державної сфери управління.

«Через дослідження, яке провели в апараті РНБО, ми з’ясували, що власниками «Донецькоблгазу» є дві компанії, які чомусь зареєстровані у Гонконзі», — наголосив Олександр Данілов.

За словами секретаря РНБО, ці компанії пройдуть необхідні перевірки. «У разі виявлення тих чи інших порушень, «Донецькоблгаз» буде повернуто до державної сфери управління найближчим часом», — підсумував він.

Тим часом на зловживання облгазів масово скаржаться і в інших областях України. До інформаційно-консультаційного центру ГазПравда регулярно надходять звернення від побутових споживачів. Люди повідомляють про випадки тиску, підробки документів, незаконного переведення клієнтів до афілійованого постачальника та навіть шантаж перекриттям газової труби.

Є випадки, коли людям і справді перекривають газову трубу просто посеред опалювального сезону й не підключають тижнями, а то й місяцями, вимагаючи сплати боргів, часто — сумнівних. Свіжий приклад такого свавілля — відключення від газу 86-річної бабусі на Львівщині. Стареньку без попереджень лишили без палива просто під час лютневих морозів.

Але найбільше працівники облгазів докучають тим споживачам, котрі змінили постачальника газу. Вони шукають будь-який привід для відключення газу, щоб натиснути на клієнта й змусити перейти назад до минулого постачальника, афілійованого з облгазом. У разі згоди клієнта повернутися газовики одразу «закривають очі» на можливі порушення.

А в окремих випадках клієнтів переводять до «свого газзбуту» навіть без їхньої на те згоди, підроблюючи відповідні заявки на перехід.

У випадку подібних історій фахівці радять одразу звертатися до правоохоронців і регулятора — НКРЕКП. Якщо вину газовиків доведуть — їм загрожуватиме штраф, а в разі повторення порушень — можливе скасування ліцензії.

Свіжі приклади санкцій від регулятора — штраф для «Мелітопольгазу» на суму 850 тис грн.

«У разі не виправлення ліцензіатом своїх порушень, Комісія буде розглядати можливість скасування ліцензії ПРАТ «Мелітопольгаз», — зазначив Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк.

Утім, наприкінці лютого операторів газорозподільних систем «Лубнигаз» і «Львівгаз» оштрафували лише на 102 тис грн, що, на думку фахівців, було занадто м’яким покаранням.

«Регулятор помітив аж два основні порушення — неналежним чином оформлені акти (не зазначено покази лічильників) і ненадання інформації споживачам про наслідки. А те, що в документах — підробні підписи, люди сиділи без газу від тижня до двох місяців — регулятор не помітив, — наголошує координаторка житлово-комунальних й енергетичних програм Громадської мережі «Опора» Тетяна Бойко.

Тож експерти сподіваються, що невдовзі всі облгази і афілійовані з ними газзбути, котрі свідомо порушували права споживачів, зокрема, шантажуючи їх перекриттям труби, таки понесуть справедливе й заслужене покарання.

«Історії про відключення газу під надуманими приводами просто посеред опалювального сезону, особливо сімей із маленькими дітьми чи старенькими, на жаль, не поодинокі. Вони на межі з криміналом і з цим потрібно щось робити. Якщо несумлінних газовиків не покарати за таке свавілля, наступної зими подібних випадків стане ще більше», — попереджає Тетяна Бойко.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: