Існування нації спирається на свідому волю її членів.
Іван Лисяк-Рудницький, історик, публіцист, педагог, дослідник української суспільно-політичної думки

Три сценарії для України

У Києві розпочали роботу експерти Міжнародного валютного фонду
21 лютого, 2020 - 11:01

Учора розпочали роботу в межах проведення технічних обговорень політики економічного зростання експерти Міжнародного валютного фонду. Вони прибули до Києва у середу 18 лютого. Про це «Дню» повідомили в представництві МВФ в Україні.

Нагадаємо, 17 лютого завершилася дія попередньої програми співпраці між Україною і МВФ в рамках механізму stand-by. Вона була затверджена 18 грудня 2018 року в обсязі близько 3,9 млрд доларів, проте Україна змогла отримати за нею лише перший транш — близько 1,4 млрд доларів. Планувалися ще два транші за підсумками піврічних переглядів, однак у зв’язку зі зміною президента і уряду країни після виборів було вирішено почати розробку нової програми співпраці.

Сьогодні ведуться переговори про виділення 5,5 мільярда доларів для України. Однак, коли буде надано перший транш, наразі невідомо.

У заяві МВФ зазначається, що програму ще має затвердити Рада директорів МВФ, а рішення залежатиме від виконання Україною низки невідкладних дій.  Для отримання чергового траншу, МВФ чекатиме від України прийняття закону про неможливість повернення банків екс-власникам, врегулювання тарифів та завершення реформ.

І схоже, що МВФ не вдоволений тим як чинна влада в Україні дотримується домовленостей.

Днями постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман описав три сценарії можливого розвитку України: від найуспішнішого — з повним реформуванням, до середнього — з частковими реформами, і до найпесимістичного — з відкатом реформ. Він заявив, що Україна знаходиться між другим і третім сценарієм. 

Перший сценарій передбачає повне реформування (подолання відставання, ринок землі без обмежень) і зростання ВВП 6% щорічно, що дозволить населенню стати багатшими на 60% за 20 років і досягти сьогоднішнього рівня Польщі приблизно 2038 року.

Другий варіант — часткові реформи (збереження розриву в судовій системі і ринок землі з обмеженнями) і зростання на 4%, що зробить населення найбагатше на 20%.

У третьому сценарії — відкат реформ (без ринку землі) і зростання темпами до 1,5% — населення через 20 років стане на 20% біднішими, ніж сьогодні, вважає Люнгман.

Згідно з представленою презентацією, нинішній темп реформ в Україні — це сценарій між другим і третім.

Серед першочергових сфер, де Україна особливо відстає від країн Європи, представник МВФ назвав судову систему і верховенство права (рівень корупції, захисту прав власності), товарні ринки (рівень конкуренції і регулювання) і фінансовий сектор (доступ до фінансування, стійкість банків).

Серед інших секторів, де також є відставання, проте не таке значне, Люнгман вказав торгівлю і відкритість (тарифи і нетарифні бар’єри), R&D, оподаткування і ринок праці (хоча по ринку праці, відповідно до поданої ним презентації, позиції України виглядають краще, ніж в Польщі).

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА «День»
Газета: 
Рубрика: