Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

У Фонду гарантування вкладів закінчуються гроші

Як держава може повертати українцям вклади з проблемних банків
9 жовтня, 2014 - 12:44
У Фонду гарантування вкладів закінчуються гроші
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У Фонду гарантування вкладів закінчуються гроші. Про це повідомив у вівторок міністр фінансів Олександр Шлапак. За його словами, Фонду до кінця року не вистачає 16 мільярдів гривень, з яких Національний банк у рамках дозволених йому нормативів покриває лише 5 мільярдів гривень.

Станом на сьогодні НБУ визнав неплатоспроможними 23 банки. До слова, в фінрегуляторі вже заявили про намір на цьому тижні ліквідувати ще декілька банків.

У Мінфіні запропонували своє бачення вирішення проблеми додаткового фінансування — шляхом випуску облігацій внутрішньої держпозики. Нагадаємо, раніше депутати правками в Держбюджет-2014 уже внесли випуск ОВДП на 10,1 мільярда гривень. Згідно з процедурою, облігації будуть обмінені на векселі, після чого Фонд монетизує їх у Національному банку, а вкладники отримають виключно гроші. Проте такий механізм є дійсним тільки за умови ухвалення двох додаткових законопроектів, які мають забезпечити законодавче оформлення схеми.

Проте у вівторок, під час позачергового засідання, депутати провалили голосування. З двох поданих законопроектів із поправками в Держбюджет-2014 і з поправками в Закон «Про систему гарантування вкладів і вексельне поводження із запасом» було ухвалено лише один. Спікер Олександр Турчинов повідомив, що винесе другий законопроект на голосування на наступному засіданні Ради — 14 жовтня.

«Я думаю, не випадково депутати не проголосували. Адже до роботи Фонду є чимало запитань. І керівництво теж було замінено — теж не випадково», — говорить головний фінансовий аналітик агенції «Експерт-Рейтинг» Віталій ШАПРАН. На думку експерта, така поведінка уряду в першу чергу позначиться на вкладниках, які були впевнені, що не втратять своїх грошей. «І зараз ми фактично повертаємося в 1990-ті, коли ліквідували банк «Україна» і Фонд виплачував гроші кілька років. Швидкого повернення грошей не буде», — запевняє Шапран. Адже потрібно ще провести значну роботу з ліквідаційною масою, на що піде кілька років. «Тим паче, що ніхто цей процес не контролює. Громадського контролю там немає. Публічних тендерів щодо продажу банківського майна чи портфелів кредитів — теж немає», — додає експерт.

Головний фінансовий аналітик агенції «Експерт-Рейтинг» переконує: з самого початку НБУ та Фонд гарантування вкладів проводили неправильну стратегію. «Фонду потрібно було не поспішати із введенням тимчасових адміністрацій та ліквідацією банків. Звичайно, коли, як у випадку з Брокбізнесбанком, акціонер втік, потрібно вводити тимчасову адміністрацію. Проте були й банки, де акціонери намагались їх врятувати. Але НБУ зайняв принципову позицію щодо введення адміністрацій. Тому потрібно змінювати стратегію Фонду і НБУ», — пояснює Шапран. На сьогодні, додає експерт, в НБУ та Фонду немає ні механізму націоналізації, ні розтягування ліквідації, щоб вивести банк із кризового становища. «Не вистачає кадрів, які б спеціалізувалися на таких речах. Адже жоден банк, в якому побувала тимчасова адміністрація, не продовжив працювати. Всі були ліквідовані», — говорить він.

Щоб повернути гроші, зазначає Віталій Шапран, уряду не обов’язково дофінансовувати Фонд гарантування вкладів із бюджету. «Що зробили з Брокбізнесбанком? Його поставили під ліквідацію. І тепер кожному вкладнику потрібно виплатити 200 тисяч гривень. І ці гроші не повернуться в бюджет. Це виплата лише в один бік», — говорить він.

Щоб отримати додаткові гроші, Фонд може продавати майно ліквідованих банків, проводити аукціони. «І таким чином помаленьку він буде накопичувати гроші, щоб повертати їх вкладникам. Заодно потрібно продумувати нову стратегію роботи тимчасових адміністрацій», — пояснює Віталій Шапран.

Як ще одну альтернативу «викиданню грошей на вітер» експерт пропонує державі націоналізовувати банки, в яких перед тим побувала тимчасова адміністрація. «От держава випустила облігації, гроші виплатили людям — і їх більше немає. Їх ніхто не повертає. Це буде нарощування державного боргу. А у разі націоналізації в держави хоча б залишається актив, який можна продати або ж створити, найнявши ефективних менеджерів, і потім продати», — говорить головний фінансовий аналітик агенції «Експерт-Рейтинг».

Наприклад, як це було зроблено з Укргазбанком. «Свого часу цей банк також мав труднощі. Держава його рекапіталізувала. Тепер — це її власність, і держава отримує від нього прибуток», — пояснює експерт. За минулий рік, до речі, Укргазбанк заробив близько мільярда гривень, значна частина яких пішла в бюджет. «І тепер його можна продати, так само отримавши гроші. І державні кошти, які було вкладено в рекапіталізацію цього банку, не зникли», — додає Шапран.

Марія ЮЗИЧ, «День»
Газета: 
Рубрика: