Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

У кого із працюючих пенсіонерів держава забере пенсію?

З 1 квітня запрацює урядовий закон про внесення змін до пенсійного законодавства
19 березня, 2015 - 11:04
У кого із працюючих пенсіонерів держава забере пенсію
НА ОБЛІКУ ПЕРЕБУВАЮТЬ ВСЬОГО 2,666242 МІЛЬЙОНА ПРАЦЮЮЧИХ ПЕНСІОНЕРІВ, ЦЕ — 21,9% ЗАГАЛЬНОЇ ЧИСЕЛЬНОСТІ ПЕНСІОНЕРІВ. СЕРЕДНІЙ РОЗМІР ПЕНСІЇ ТАКИХ ОСІБ — 1 759,26 ГРН / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

В Україні набув чинності (опубліковано в урядовій пресі. — Ред.) урядовий закон про внесення змін до пенсійного законодавства, який ухвалено парламентом і підписано Президентом.

Зазначений закон передбачає зміну законодавчих норм, що регулюють питання пенсійного забезпечення за трьома основними блоками: скорочення пенсій працюючим пенсіонерам, тимчасове скасування виплати пенсій працівникам, які обіймають спеціальні посади, а також зміну умов виходу на пенсію для громадян, які мають право на так звану «пільгову» пенсію.

Перший блок стосується виплати пенсій пенсіонерам, які працюють на «спеціальних» посадах. Зокрема це стосується державних службовців, прокурорів, суддів, народних депутатів, деяких інших категорій працівників. Зміни, які внесено до 14 «пенсійних» законів, передбачають, що у період роботи на зазначених посадах призначені пенсії не виплачують до звільнення з роботи. При цьому не має значення вид пенсії та закон, згідно з яким її призначено.

Водночас пенсіонер має право вибору: продовжувати працювати на «спец посаді» та отримувати заробітну плату, чи звільнитися з посади і отримувати пенсію.

Зазначена норма не поширюється на інвалідів І та ІІ груп, інвалідів війни ІІІ групи, учасників бойових дій, членів сімей військовослужбовців, учасників Антитерористичної операції. Всі вони на будь-якій роботі отримуватимуть призначену пенсію повним обсягом.

Пенсіонери-«науковці», які працюють на «спецпосадах», зможуть одержувати 85% належної їм пенсії, обчисленої за загальними правилами.

Зазначені нововведення стосуватимуться майже 11 тисячі осіб, які працюють на «спецпосадах».

До 1 травня поточного року уряд має подати на розгляд до Верховної Ради України законопроект, який має остаточно усунути різні підходи у пенсійному забезпеченні. Адже, до речі, окремими законами на цей-таки період позбавили пенсій і працюючих посадових осіб органів доходів та зборів (податківців та митників). Відповідні поправки внесуть до ст. 344 Податкового кодексу України та ст. 588 Митного кодексу, пояснює консультант газети «Все про бухгалтерський облік» Віталій Прокопенко в матеріалі «Що й кому принесе пенсійна реформа».

Другий блок стосується порядку виплати пенсій іншим категоріям працюючих пенсіонерів. Для них передбачено, що у період роботи виплачується 85% призначеного розміру пенсії. Це стосується лише пенсіонерів, пенсія яких перевищує 1,5 разу розміру прожиткового мінімуму (1 218 гривень) встановленого для осіб, які втратили працездатність, а саме — 1 423,5 грн. Пенсії, що призначено в розмірі менше 1 423,5 грн, працюючим пенсіонерам виплачуються у повному обсязі.

У працюючих пенсіонерів, у яких розмір пенсії понад 1 423,5 грн і яким пенсію виплачуватимуть на рівні 85%, у будь-якому випадку розмір пенсії до виплати становитиме не менше 1 423,5 грн. Тобто можуть «знімати» не всі 15%, а якусь «частину».

Ця норма діятиме до 1 січня 2016 року та стосуватиметься 659 тисячі пенсіонерів, або 5,45% їх загальної чисельності.

Третій блок стосується зміни умов призначення пенсій на пільгових умовах та за вислугу років. Закон передбачає, що право на пільгову пенсію мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, роботах у шкідливих і особливо шкідливих умовах, які досягли 50 років (чоловіки) і 45 років (жінки), мають стаж роботи 25 років (чоловіки) і не менше 20 років (жінки).

Водночас, згідно із законом, пільговий стаж для жінок підвищуватиметься на шість місяців щороку.

На п’ять років поетапно протягом 10 років (щороку на шість місяців) змінюється тривалість загального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, а для окремих категорій працівників — необхідної вислуги років. Це стосується, зокрема, робітників локомотивних бригад, працівників на польових геологорозвідувальних роботах, робітників на лісозаготівлях і лісосплаві, плавскладу флоту, працівників освіти та охорони здоров’я, артистів та інших.

Таким чином, до 1 квітня 2024 року пільговий стаж для призначення пенсії буде підвищено до 25 років.

При цьому, умови призначення пенсій за вислугу років у частині тривалості раніше набутого спеціального стажу залишаються незмінним.

Наприклад: вчитель, лікар, які на 1 квітня 2015 року відпрацювали по 25 років, зможуть у будь-який час після звільнення з роботи скористатися своїм правом та призначити пенсію за вислугу років.

Зміни умов призначення пільгових пенсій та пенсій за вислугу років торкнуться лише нових пенсіонерів — орієнтовно 27,9 тис. осіб, з яких 23,3 тис. — жінки.

Також на пільгову пенсію мають право працівники, зайняті повний робочий день на роботах у шкідливих і важких умовах. Перелік таких професій визначає Кабінет Міністрів. Вік виходу на пенсію для таких працівників становить 55 років, а стаж — 30 років (чоловіки) і 25 років (жінки), передає УНІАН.

Тим працюючим пенсіонерам, які через зміни у законодавстві прийняли рішення залишити роботу, варто було б написати заяву на звільнення до 20 березня, щоб мати змогу з квітня отримувати пенсію у тому ж розмірі, що й досі. Після звільнення їм потрібно звернутися з трудовою книжкою у Пенсійний фонд. І згідно з законом із 1 квітня їм відновлять виплату пенсії. Не варто хвилюватися й тим, хто не встиг звільнитися до цієї дати, чи спочатку вирішив працювати й надалі, а потім передумав. У будь-якому разі виплату пенсії відновлять з дати запису про звільнення у трудовій книжці.

Статус пенсіонера — працюючий чи непрацюючий і, відповідно, розмір пенсії до виплати органи Пенсійного фонду України визначать за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Надавати органам Пенсійного фонду окремо документи необхідно лише тим пенсіонерам, хто своєчасно не виконав передбачене законом зобов’язання протягом десяти днів поінформувати органи фонду про працевлаштування/звільнення з роботи.

Якщо документи про звільнення з роботи буде надано після 1 квітня, то виплату пенсії буде проведено повним обсягом за весь період, коли пенсіонер вже не працював.

Якщо документів про працевлаштування, зокрема на «спецпосаду», пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов’язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому випадку пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.

Вищезазначені зміни пенсійного законодавства стосуються загалом, за даними Пенсійного фонду України, щонайбільше 700 тис. осіб. Решта 11,5 млн пенсіонерів отримуватимуть свої пенсії, як і раніше, у повному обсязі за встановленим графіком.

ЩО БУДЕ З ПЕНСІЯМИ ПІСЛЯ 1 СІЧНЯ 2016 РОКУ?

Як зазначалось вище, дію таких змін до законодавства обмежено 1 січня 2016 року. Після цієї дати у разі залишення на роботі пенсії тим, кому їх призначили згідно зі спецзаконами, платитимуть. Але їх перерахують згідно закону про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. А це означає, що розмір пенсії зменшиться. Тобто держава подбала про те, щоб з наступного року не позбавити зовсім ці категорії працюючих пенсіонерів пенсії, а платити її по мінімуму. Такий розмір пенсії буде доти, доки пенсіонер працюватиме. Якщо ж він звільниться з роботи, у нього буде такий же розмір пенсії, який йому встановлювали при виході на заслужений відпочинок.

P.S. Матеріал підготовлено на основі офіційних роз’яснень Пенсійного фонду України. «День», на прохання наших постійних читачів, ще надіслав запит щодо «оподаткування» пенсій позаштатним авторам ЗМІ. Відповідь опублікуємо в наступних номерах нашої газети.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: