У тебе є вороги? Добре. Значить, у своєму житті ти щось колись відстоював
Вінстон Черчілль, британський політик та державний діяч, письменник, лауреат Нобелівської премії з літератури

У Кремлі продовжують «газовий шантаж»

Керівництво «Нафтогазу» скаржиться на шалений політичний тиск
14 лютого, 2019 - 18:49
МАЛЮНОК ВІКТОРА БОГОРАДА

Росія може продовжити транспортування газу через територію України після 2019 року, якщо їй запропонують конкурентні умови. Про це заявив міністр енергетики РФ Олександр Новак в кулуарах Російського інвестиційного форуму, повідомляє ТАСС.

Як повідомляв «День», 21 січня 2019 року відбулися тристоронні переговори щодо газу (Україна — Росія — Євросоюз). Міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що Київ не може прийняти пропозицію глави «Газпрому» Олексія Міллера  щодо продовження контракту про транзит з Росії в країни Європи газу через Україну після 2019 року. За його словами, Росія пропонує просто продовжити існуючий договір.

11 лютого виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій ВІТРЕНКО повідомив, що транзит російського газу через Україну після 2019 року може здійснюватися «на стандартних європейських умовах, а не умовах РФ».

За його словами, якщо ж РФ продовжуватиме забезпечувати «Газпрому» ексклюзивні можливості для транзиту газу з території РФ до Європи через Україну, і при цьому «Газпром» не буде погоджуватися на стандартні європейські умови, «у «Нафтогазу» є реальна можливість через новий арбітраж, який вже розпочався, отримати приблизно 10 млрд дол. як компенсацію за відсутність транзиту після 2019 року».

Тим часом голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв заявив, що на наглядову раду компанії здійснюється «шалений» політичний тиск. Про це посадовець сказав в ефірі програми «Свобода слова» на телеканалі ICTV.

За його словами, від членів наглядової ради вимагають, щоб вони враховували певні політичні вказівки.

«На жаль, зараз ми бачимо шалений тиск і атаку на багато напрямів реформ... Недавній приклад з Уляною Супрун. У нашому випадку — політичний тиск на наглядову раду щодо того, що вони повинні політично радитися при прийнятті рішень, враховувати політичні інтереси», — зазначив Коболєв.

Він припустив, що якщо Росія повністю відмовиться від транзиту газу через територію України та запустить газопроводи в обхід України «Північний потік-2» і «Турецький потік», це дозволить їй продовжувати військову агресію.

«Це не має нічого спільного з газовим бізнесом, це мета стратегічна, над нею працюють системно з 2005 року. Прибираючи транзит газу з території України, Росія відкриває собі шлях для повноцінної агресії», — зазначив він.

Коболєв вважає, що якщо Європа не збереже транзит газу через Україну, то потрапить під контроль Росії, яка зможе маніпулювати газовими поставками, як це вже було раніше.

«Під кінець грудня, коли будуть морози і не буде нового договору (про транзит через Україну. — Ред.), росіяни, швидше за все, сподіваються повторити той же трюк, який був у 2009 році з відключенням поставок газу з українського коридору для європейських споживачів. Це викличе кризу, і цю кризу можна буде використовувати, наприклад, щоб просунути ідею «Північного потоку-2», яка на сьогодні сильно пробуксовує», — сказав Коболєв.

Нагадаємо, російський «Газпром» планує витратити понад 155 млрд руб (64,5 млрд грн) на 2 газопроводи в обхід України — «Північний потік-2» і «Турецький потік». А в України все ще є шанси перешкодити планам Кремля, та часу залишається вкрай мало.

Президент Центру глобалістики «Стратегія XXI» Михайло Гончар зазначає, що поки не може йтися про те, що з 1 січня 2020 року «Північний потік-2» запрацює на свої проектні 55 млрд куб. м.

За його словами максимум що можуть встигнути, — прокласти трубу, тому ситуація для нас поки не виглядає обнадійливою, але не виглядає й катастрофічною.

«Швидко нічого не буде. Тому й «Газпром» налаштований на те, щоб вести переговори про новий транзитний контракт. Хоча зрозуміло, що вони виходитимуть із того, що ці договори мають бути короткостроковими. Щоб потім, коли виведуть проект на потужність, відмовитися від ГТС узагалі», — пояснив Гончар.

Про те, що для Росії природний газ — це геополітична зброя в Україні відомо давно. Щонайменше дві газові війни, ціною однією з яких став окупований Крим, мали б навчити українських політиків.

Ще наприкінці квітня 2016 року Володимир Гройсман заявив, що одним із пріоритетів Кабінету Міністрів є збільшення власного видобутку газу. За його словами, 50% ціни газу, який буде видобутий в Україні, зараховуватимуться до державного бюджету. А зараховані кошти будуть спрямовані через механізм компенсацій і субсидій до українських громадян. «Ми маємо поставити крапку, стати незалежними, щоб наші діти ніколи не були зв’язані по руках і ногах тими, хто може їх шантажувати енергетичним впливом», — зазначив він.

Залишилось менше року до «дня Ч», коли, зі слів прем’єра Гройсмана, Україна зможе повністю забезпечувати себе газом з власних родовищ.

«Я глибоко вірю в те, що амбітне завдання до 2020 року вийти на 100% забезпечення природним газом власного видобутку ми зможемо виконати», — заявив Володимир Гройсман ще у вересні 2016 року.

Віце-прем’єр Володимир Кістіон свого часу ставив ще амбітнішу мету: що з 2035 Україна наростить видобуток газу не тільки для власних потреб, а й почне його експортувати (до 5 млрд кубометрів на рік).

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: