Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

У Кремлі вже стріляють «холостими»

Експерти «Дня» прокоментували «ембарго» на імпорт українських продуктів до Російської Федерації
20 листопада, 2015 - 12:48

З 1 січня 2016 року Росія заборонила імпорт українських продуктів. Про це повідомив міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв. «Оскільки Україна приєдналася до санкцій проти Російської Федерації (економічних, фінансових), ми прийняли рішення про запровадження... захисних заходів у вигляді продовольчого ембарго», — заявив він. Нагадаємо, що у відповідь на збройну агресію Росії 16 вересня 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав указ про санкції щодо 388 фізичних і 105 юридичних осіб, затверджений Радою національної безпеки та оборони України. Економічні санкції торкнулися 29 російських банків, понад 20 авіакомпаній, кількох підприємств військово-промислового комплексу, найбільших російських виробників антивірусних програм.

ЩО МИ ЩЕ ПРОДАЄМО «АГРЕСОРОВІ» Й ЧОМУ?

За даними Держстату, товарообіг між Україною та Росією за дев’ять місяців 2015 року знизився більш ніж удвічі. Так, експорт вітчизняних товарів скоротився на 55,6% — до 3,6 мільярда доларів проти 8,1 мільярда доларів за аналогічний період минулого року. Російський імпорт впав на 47,9%, — до 5,5 мільярда доларів. Тепер на частку Росії припадає лише 12,8% експортних поставок і 20% імпорту.

«Продукція машинобудування, сировина для обробки натурального каміння, виробництво продуктів харчування, в тому числі мінеральні води, кондитерські вироби, тверді сири — це все ще експортується до РФ із України. Статистика свідчить про те, що Росія залишається впливовим торговельним партнером (близько 50% від торговельного обороту 2014 року). Внаслідок запровадження цього ембарго буде стагнація окремих галузей. Звісно, це погано. Однак загалом такі обмеження підштовхнуть українських виробників шукати нові ринки збуту — наприклад, в Індії, Пакистані, інших країнах Азії. Це потужний поштовх до того, щоб український бізнес почав рухатися в правильному напрямку», — пояснює результати перший заступник президента УСПП Сергій Прохоров.

«Паралельно з ембарго на російському кордоні запровадять режим найближчого сприяння, тобто стягуватимуть мита з такої продукції і їх платитимуть російські імпортери. Якщо вони можуть відмовитися від нашої дешевшої та якіснішої продукції, то можемо лише побажати успіху. Зробити це буде досить складно, бо логістичне положення України значно вигідніше порівняно з іншими країнами, а якість продукції на експорт — переважно європейська. Тому від такого ембарго втратить Росія та її споживачі, а не лише ми», — розповідає «Дню» колишній урядовий уповноважений з питань євроінтеграції Валерій П’ятницький. Він пояснив, що ембарго стосується ввезення продукції АПК. За його словами, Україна має адекватно відреагувати. «Запровадити заборону на продукцію із Росії, яка не потрапляє в групу критичного імпорту», — каже він.

ТИМ ЧАСОМ НА КОРДОНІ З ЄС...

Що означатиме торговельне ембарго для АПК? Наразі агросектор залишається найбільш динамічною та перспективною галуззю української економіки. Сільське господарство — експортна галузь №1 в Україні, яка забезпечує 14% загального обсягу ВВП. За дев’ять місяців 2015 року сектор продав продукції на зовнішні ринки на суму в 10,4 мільярда доларів. Це становить 37% валютних надходжень від експорту всіх товарів країни.

«За останні два роки АПК пристосувався до непростої торгівлі з Росією і частково переорієнтувався на інші ринки, такі, як Європа, Азія. М’ясну продукцію ми постачаємо в Грузію, Молдову, Казахстан, молочну — в Казахстан, Китай», — розповідає президент УКАБ Алекс Ліссітса. Український уряд має запровадити дзеркальні санкції щодо Росії на всю аграрну продукцію, в тому числі на рибу, червону та чорну ікру, мінеральну воду, вважає він. «Для РФ експорт в Україну не є критичним, — пояснює він, — але для росіян це стане приводом замислитися, де купувати аналогічну якісну й недорогу продукцію. Варіантів — не надто багато», — пояснює він.

За оцінками заступника міністра економічного розвитку і торгівлі України Наталії Микольської, продуктове ембарго на імпорт сільськогосподарської продукції та продуктів харчування призведе до зниження українського експорту на суму близько 140 — 205 мільйонів доларів. Ще пару років тому ці санкції були б більш чутливими для України, оскільки під санкції потрапив би більший обсяг українського експорту в Росію. «Тепер же ситуація зовсім інша. Із 2013 року й фактично до сьогодні в Росії діють технічні та інші бар’єри на нашу продукцію», — пояснила вона.

Погоджуються з нею й опитані «Днем» експерти. Торговельне ембарго Росії не зробить «погоди» українській економіці, бо з 1 січня 2016 року почне діяти ЗВТ із ЄС. Наразі частка в торгівлі з ЄС уже зростає. Хоча загальний обсяг торговельного обороту зменшився через кризу й падіння міжнародних сировинних ринків. А втрата частини Донецької та Луганської областей і Криму зменшила можливості України, особливо з експорту продукції металургії.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: