Інколи здається, що історія нічого не вчить. Але це не так. Вона таки вчить — якщо в цієї вчительки життя НАВЧАЮТЬСЯ
Володимир Панченко, український літературний критик, літературознавець, письменник

Українці переплачують за молоко

Експерти порахували: ставка ПДВ на молочні продукти в Україні на 15% вища, ніж у європейських країнах
10 жовтня, 2018 - 10:16

Українці значно переплачують за життєво необхідні продукти, скажімо, за молоко, тому змушені зменшувати їхню кількість у раціоні. Державна служба статистики повідомляє, що 2017 рік став роком рекордно низького рівня споживання молочних продуктів на душу населення — 188,5 кг на людину при нормі 380 кг, і показники продовжують падати.

В Асоціації виробників молока (АВМ) стверджують, що причина у слові з трьох букв — ПДВ. Молочники порахували, що ставка податку на додану вартість є найвищою серед європейських країн і становить 20%, тоді як у Німеччині — 7%, у Франції — 5,5%, а в Польщі взагалі — 5%. «Таким чином, якби ставка ПДВ в Україні стала хоча б на рівень Німеччини, то ціни були б наближеними до таких: молоко 3,2% жирності — 24,19 грн/кг замість поточної 28,27 грн/кг; масло — 176,78 грн/кг замість сьогоднішньої 206,53 грн/кг; сир «російський» 50% жирності — 156,64 грн/кг замість 183 грн/кг», — ідеться у повідомленні прес-служби АВМ.

«Ще десять років такої політики, і ми будемо змушені забути про питання розширення асортименту чи виходу на інші ринки, а доведеться розв’язувати проблеми здоров’я нації», — говорить керівник проекту «Гуртові закупівлі молока» Олена ЖУПІНАС.

Важливо згадати і про скорочення поголів’я корів в Україні — мінус 7,5% за останні п’ять років. Умовний молочний індекс (УМІ), який використовується як індикатор рентабельності виробництва, лише протягом останніх шести місяців упав на 40%. Востаннє такий тренд відзначався 2012 року.

«Важливо пам’ятати, що молочна галузь Європи тримається на держпідтримці, з року в рік демонструючи свою збитковість. В ЄС діє ряд програм підтримки молочного фермерства — як стабільних (наприклад, за працівника) так і ситуативних (складна ситуація на ринку, примусове збування поголів’я і зменшення виробництва молока). Якщо ми хочемо підняти рентабельність молочного бізнесу в Україні, то необхідно створити схожі правила гри на внутрішньому ринку», — зазначила віце-президент АВМ Ганна ЛАВРЕНЮК.

Для поліпшення ситуації, яка склалася сьогодні на молочному ринку України, Асоціація виробників молока долучила своїх експертів до розробки законопроектів № 7420-1,2 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зниження ставки податку на додану вартість для деяких видів сільськогосподарської продукції».

«Законопроект про зниження ставки ПДВ на молочні продукти дасть можливість зробити їх доступнішими для пересічного споживача й підвищити попит на внутрішньому ринку», — каже Ганна Лавренюк.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ