Всяка диктатура вільного слова не терпить
Сергій Єфремов, український громадсько-політичний і державний діяч

Уряд готує зміни до держбюджету 2020

Планують збільшити видатки на охорону здоров’я, але на решту програм — зменшити на 50 мільярдів гривень
24 березня, 2020 - 19:43

На вчорашньому засіданні уряд приступив до перегляду держбюджету на 2020 рік. Зокрема Міністерство фінансів України планує протягом тижня подати до парламенту зміни до головного фінансового документу країни. У них планують збільшити видатки на охорону здоров’я, але на решту програм — зменшити на 50 млрд грн. Про це повідомила заступниця голови Офісу президента Юлія Ковалів.  Чиновниця не уточнила, фінансування яких саме програм буде урізано, чи взагалі припинено.  Утім в медіа вже з’явилась інформація, що на боротьбу з коронавірусом підуть кошти, які планувались на розвиток українських міст та містечок. Адже кабмін ніби планує перенаправити на боротьбу з епідемією кошти, передбачені на інвестиційні проекти у Державному фонді регіонального розвитку.

На сайті Міністерства  фінансів йдеться, що ключова мета перегляду бюджету на 2020 рік — забезпечити фінансування першочергових заходів по боротьбі з коронавірусом і його наслідками.

Ідеться, зокрема, про створення Стабілізаційного фонду, з якого будуть виділяти необхідне фінансування на боротьбу з епідемією.

«Уряд доручив головним розпорядникам коштів держбюджету оперативно надати Міністерству фінансів пропозиції щодо економії коштів для їх використання на вищевказані заходи», — повідомляє пресслужба Мінфіну.

За даними Рахункової палати, у держбюджеті України є мінімум 5 млрд грн, які можна перенаправити на підтримку медицини для боротьби з коронавірусом.

«На сьогодні нерозподілені 1,4 млрд грн. Виділення коштів із цього фонду відбувається за рішенням Кабінету міністрів України. Тож Рахункова палата, пропонує уряду не зволікати з цим», — зауважив голова Рахункової палати Пацкан.

Друге джерело, яке може використати уряд, додав голова Рахункової палати, це своїм рішенням розподілити кошти, передбачені місцевим бюджетам на стабілізаційну дотацію — 0,2 млрд грн, на сьогодні ці видатки нерозподілені.

«Я також пропоную Верховній Раді невідкладно внести зміни до Державного бюджету на 2020 рік. Адже і тут є можливості спрямувати кошти, щоб мінімізувати поширення вірусу», — додав Пацкан.

Зокрема, він нагадав, що досі не розпочало свою діяльність Бюро фінансових розслідувань і тому можна перенаправити 0,3 млрд грн, які передбачалися на фінансування цієї установи.

«До покращення фінансової ситуації можна було б відтермінувати видатки за бюджетною програмою «Статистичні спостереження». А це чималі кошти — 1,2 млрд грн. Вони могли б піти зокрема на заходи для встановлення повної об’єктивної картини про реальну кількість заражених коронавірусом в Україні», — підкреслив Пацкан.

Крім того, голова Рахункової палати наголосив, що за 2 місяці поточного року відбулася економія коштів за виплатою деяких видів допомог, компенсацій, грошового забезпечення та оплати послуг окремим категоріям населення.

«Це сталося через меншу фактичну потребу за цими виплатами, ніж було заплановано. Крім того, у 2019 році обсяг таких видатків у жовтні змінами до закону зменшено на 1,1 млрд грн і за рік видатки залишились не виконані на 6,9 млрд грн. Тож є можливість перенаправити на медицину 1,1 млрд грн», — зауважив Пацкан.

В Офісі ж Президента пропонують також скоротити видатки на різноманітні програми, державні закупівлі, які можуть відкласти на наступний рік, а також на більшість міністерств, та відомств, зарплати їхніх працівників.

Ще одним джерелом покриття додаткових видатків в Офісі президента називають державні запозичення, зокрема у Міжнародного валютного фонду. Зокрема, Ковалів зазначила, що наразі тривають переговори з МВФ про виділення додаткових 3,5—4 мільярдів доларів.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: