Волі українського народу до самостійного життя не знищать ні ворожі тюрми, ні заслання, бо Україна є нездобутнім бастіоном героїв і борців
Євген Коновалець, український військово-політичний діяч, організатор ОУН

А він уже $30...

Експерт: «Зниження світових цін на нафту дозволяє нам ставити РФ ультиматум: або дешевший газ, або купуватимемо його на Заході»
17 грудня, 2015 - 13:33
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"
БОГДАН СОКОЛОВСЬКИЙ

Світові ціни на нафту падають. Вартість основних марок на міжнародних фінансових площадках сягнула сорока доларів, а найдешевші сорти спустилися за позначку 30 доларів за барель. Так, за даними Bloomberg, мексиканська нафта (Mexican mix) коштує менше 28 доларів (за цим показником ціна на неї опустилася до 11-річного мінімуму), барель дешевої нафти з Іраку (Iraq Basrah Heavy) — 25 доларів, з Канади (Western Canada Select) — менше 22 доларів.

Основні причини падіння цін — збереження обсягів видобування нафти країнами ОПЕК. До того ж, США й Іран — на фінальній стадії перемовин щодо відміни санкцій на поставку нафти. «Падіння цін не дивне після зростання в попередню сесію, тому що ринок готується до рішення про ставки (Федеральної резервної системи) та офіційних даних про запаси нафти в США», — називає ще одну причину падіння цін старший стратег CMC Markets у Сіднеї Майкл Маккарті.

Дешева нафта — загроза для Росії, левова частка федерального бюджету якої наповнюється нафтодоларами. В уряді РФ роблять вигляд, що нічого не сталося і закладають у бюджет на 2016 рік ціну на нафту Urals в 50 доларів за барель. Утім, місцеві фінансисти не такі оптимістичні. Так, голова Мінфіну Антон Силуанов порахував, що при 40 доларах за барель бюджет РФ в 2016 році може недоотримати близько 2% ВВП доходів (1,5 трильйона рублів). Реальнішу картину економічних наслідків для Росії, намалював голова «Сбєрбанку Росії» Герман Греф: «Життя буде менш солодким, ніж за ціни на нафту у 50 доларів... Швидше за все, за таких цін на нафту прогнози, які давалися відносно зростання економіки, не збудуться. Можливо, падіння буде дещо більшим, ніж ми очікуємо». На його думку, в першу чергу, ситуація буде непростою для регіональних бюджетів, яким доведеться значно нарощувати борг, і для федерального бюджету, який стане джерелом покриття дефіцитів регіональних бюджетів. Можливо, уряду доведеться подумати або про нарощування дефіциту, або про секвестр, додав Греф.

Які наслідки для України матиме зниження цін на нафту? Про це «День» запитав екс-уповноваженого Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдана СОКОЛОВСЬКОГО:

— Є два наслідки.

Перший — надмірне зниження ціни нафти може нанести сильний удар по економіці Росії. Сьогодні собівартість російської нафти — приблизно 30 доларів і вона збільшується по мірі зміщення основних родовищ із центру на північ Росії. Зниження вартості нафти за 35 доларів — біда для Росії. Адже родовища Саудівської Аравії та Ірану можуть давати нафту за 5—7 доларів за барель! Зниження ціни — це свого роду негласна санкція нафтового світу щодо Росії. Чому? Останні засідання ОПЕК і дії США не призвели до перегляду обсягів видобування нафти в основних країнах. Відтак зберігаються підстави для падіння. Наразі зростає градус конкуренції між нафтою з Росії та Ірану. Після введення США санкцій, Росія фактично замістила своєю продукцією на міжнародному ринку іранську. Якщо санкції з іранської нафти знімуть — все зміниться.

Богдан СОКОЛОВСЬКИЙ, екс-уповноважений Президента України з міжнародних питань: На тлі закріплення тенденції до падіння вартості нафти ми можемо поставити Росію перед вибором: або дешевший газ, або купуватимемо його на Заході. Підстави для серйознішої розмови з Росією є: Україна скоротила споживання енергоресурсів, запустила малий реверс газу потужністю до 14,5 мільярда кубів. Якщо запрацює і великий реверс, то зможемо обійтися без російського газу

Друге — вартість газу. Нафта — складова газової формули, тому її зміна впливає на кінцеву вартість блакитного палива. Як? Наприклад, падіння цін на нафту за останній рік призвело до здешевлення газу вдвічі! Навряд чи подальше зниження її ціни буде таким визначальним, але це важливо з точки зору закріплення тренду на зниження на світовому ринку. У Європі ціна газу знижується. Тому на тлі закріплення тенденції до падіння вартості нафти ми можемо поставити Росію перед вибором: або дешевший газ, або купуватимемо його на Заході. Підстави для серйознішої розмови з Росією є: Україна скоротила споживання енергоресурсів, запустила малий реверс газу потужністю до 14,5 мільярда кубів. Якщо запрацює і великий реверс, то зможемо обійтися без російського газу.

На наступний рік варто очікувати вартість газу в межах 120—150 доларів за тисячу кубічних метрів і 30 — за барель нафти.

Наталія БІЛОУСОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: