Суспільство без віри і любові втрачає здатність розрізняти добро і зло
Євген Сверстюк, український літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ

Вигідніше за 6,99 грн/куб

16 газопостачальних компаній оприлюднили ціни, нижчі від граничної
1 березня, 2021 - 19:32
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Газопостачальні компанії оприлюднили свої ціни на березень. Вони прогнозовано не перевищують 6,99 грн за кубометр. Адже до кінця березня уряд запровадив дію граничної ціни. Однак встановлювати нижчий цінник компаніям не забороняли. І 16 компаній скористалися таким правом, встановивши ціни від 6,70 грн до 6,98 грн за кубометр.

За даними інформаційно-консультаційного центру «ГазПравда», найкращу пропозицію на березень — 6,70 грн за кубометр — підготувала компанія Megawatt.

Лише на 5 коп. дорожче — по 6,75 грн за куб — запропонувала компанія «Агросинтез Трейдінг».

Таку саму ціну запропонували також компанії «Ера Трейдінг» та «Ера Людям». ДП «Промсервіс» оприлюднило ціну в 6,85 грн за кубометр.

Далі з пропозицією 6,86 грн за кубометр — Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», «Паливенерго», «Херсонська обласна енергопостачальна компанія» та «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія».

6,88 грн за куб пропонує «Евода Трейд», 6,90 грн — «Газпромпостач», 6,94 — «Газ АП», 6,95 — «Кременчукгаз-Трейдінг». По 6,97 грн кубометр газу продаватимуть «Волиньелектрозбут» і «Закарпаття Енергозбут». На копійку вище — по 6,98 — цінник в «Енерджі Трейд Груп».

Решта ж постачальників (зокрема регіональні газзбути, афілійовані з облгазами) запропонували 6,99 грн за кубометр.

Нагадаємо, уряд встановив граничну ціну на газ на рівні 6,99 грн за кубометр. Така ціна буде дійсною до 31 березня.

А вже з квітня, з закінченням опалювального сезону, ринок має повернутися до звичайного режиму роботи — на ціни впливатиме насамперед баланс попиту і пропозиції, а також конкуренція між постачальниками.

Тож ціни на газ знову стануть ринковими, що сприятиме розвитку галузі. Крім того, протягом весни та літа уряд очікує від усіх газопостачальних компаній представлення річних тарифів на газ.

У такому разі у споживачів буде вибір: обрати тариф, який зазнаватиме змін щомісяця, або ж — щокварталу чи взагалі лише один раз на рік. Останні варіанти — кращі для прогнозування витрат сімейного бюджету і дають змогу уникнути сезонних коливань ціни на паливо.

ПОКАРАННЯ ДЛЯ ОБЛГАЗІВ

Тим часом споживачі продовжують скаржитися на зловживання облгазів. На деякі з них нарешті відреагували в профільному регуляторі — Національній комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕ КП).

Операторів газорозподільчих систем «Львівгаз» і «Лубнигаз» оштрафували за порушення вимог законодавства та ліцензійних умов.

Відповідне рішення під час свого чергового засідання 24 лютого ухвалила НКРЕ КП.

Регулятор перевірив обидва підприємства, зафіксувавши значні порушення вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу газу.

Втім, у рішенні, яке виносилось на засідання НКРЕ КП, сума штрафу АТ «Львівгаз» та АТ «Лубнигаз» сягала 850 тис. грн. Але зрештою регулятор знизив суму штрафу лише до 102 тис. грн.

На думку фахівців ГазПравди», таке покарання зазначених компаній є явно недостатнім і не сприятиме захисту прав споживачів. «Будь-які неправомірні дії газовиків, а особливо — підробка документів і шантаж — мають каратися величезними штрафами і втратою ліцензій. Крім того, такими випадками мають зацікавитися правоохоронні органи», — наголошує ГазПравда».

«Якщо були витоки газу, то облгаз повинен був усунути порушення протягом двох днів, а не перекривати людям газ на два місяці. НКРЕ КП визнала дійсними акти відключення, які нібито були складені в присутності споживачів, але без їхніх підписів і зняття показників. Цікаво, чи НКРЕ КП не перевіряла їх на підробку і чи контактувала зі споживачами. Також відсутня жодна згадка про те, що облгази створювали перешкоди насамперед тим споживачам, які змінили постачальника газу», — зауважує координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі ОПОРА Тетяна БОЙКО.

Зокрема, у зверненнях на «ГазПравду» люди обурювалися, що їх спочатку відключали від газопостачання просто посеред морозів під надуманими приводами, а потім — вимагали грошей за перепідключення. При цьому газовики, як стверджують скаржники, підробляли акти перевірок ба навіть підписи клієнтів.

Фактично споживачів шантажували, залишаючи їх без газу в опалювальний період. Подекуди люди були позбавлені газового опалення від тижня до двох місяців, констатують фахівці.

ЕПОПЕЯ З «ТЕМПЕРАТУРНИМИ КОЕФІЦІЄНТАМИ»

Досі залишається актуальною і проблема з так званими температурними коефіцієнтами. Поки Верховний Суд зволікає з ухваленням рішення у відповідних справах, проблема з додатковими нарахуваннями за попередні періоди — із жовтня 2018 року до грудня 2020 року включно, нікуди не зникла.

Люди не лише не розуміють, за що їм нараховували додаткові об’єми більш ніж двох років. А дехто зі споживачів виявили, що їм ці додаткові об’єми нараховували тричі! І все це під виглядом «приведення до стандартних умов».

«Вперше це відбувається в тарифі на розподіл, а вдруге — на цей же об’єм в оплаті за сам газ. А втретє — «температурні коефіцієнти» нараховувалися автоматично самими газовими лічильниками, які мають термокомпенсацію, або так зване директивне приведення до стандартних умов. Такі лічильники самі врахували коефіцієнти в наявних показниках, і споживач їх сплатив. Але облгази все одно застосовували завищені коефіцієнти до показників таких лічильників», — пояснює заступник голови департаменту енергоефективності НАК «Нафтогаз України» Олексій ХАБАТЮК.

Щоб не заплатити зайвого, фахівці радять перевірити, чи встановлений у вас лічильник з термокомпенсацією або з «директивним приведенням» до стандартних умов. Якщо так — ви маєте право вимагати від облгазу компенсації переплат.

Олексій САВИЦЬКИЙ, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: