Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

Яких економічних реформ варто чекати від нового президента

Експерти — про реалістичність передвиборних програм кандидатів
20 січня, 2010 - 00:00
МАЛЮНОК IГОРЯ ЛУК’ЯНЧЕНКА

Третє місце в першому турі президентських виборів зайняв Сергій Тігіпко, що стало сенсацією для багатьох. На думку багатьох експертів, це свідчить про підвищений запит українців до кардинальних змін у економіці, тим більше, що ці зміни обіцяла відносно нова людина у вітчизняній політиці — Тігіпко у своїй агітації робив акцент на «сильну економіку завдяки сильному президентові».

Утім, далі прогнозовано йдуть «старі кадри». Вони так само обіцяють країні сильну економіку з реформами та інноваціями, але, як відзначає завідувач відділу моніторингових досліджень соціально-економічних трансформацій Інституту економіки та прогнозування НАН України Ольга Балакірєва, у їхньому випадку йдеться здебільшого лише про декларацію того, що популярно в суспільстві. «Кандидатам у президенти сьогодні не вистачає усвідомлення ключових речей. Це оновлення технологій, інноваційність, зміна пріоритетів у бюджетній політиці, — говорить Балакірєва «Дню». — Цікаво, що багато нових молодих кандидатів, які не пройшли до другого туру, на цьому наголошували. А от ні в Януковича, ні в Тимошенко я цього не бачу... Просто зазначити слово — це одне, але надати конкретні, аргументовані пропозиції стосовно нових технологій, інвестицій, взагалі змін технологічної бази, оновлення підприємств, побудови економіки знань: цього вони, як мені здається, сьогодні навіть до кінця не усвідомлюють».

Нагадаємо, що Юлія Тимошенко у своїй передвиборній програмі обіцяє реалізацію вже дещо призабутого «Українського прориву», який, згідно програми, має забезпечити країні розвиток наукоємних галузей — нанотехнологій, мікроелектроніки, ракетно-космічної, авіабудівної, суднобудівної, машинобудівної та інформаційних технологій. Декларується також підтримка малого та середнього бізнесу шляхом зменшення кредитних ставок «до європейського рівня» і кредитування бізнесу на довгостроковій основі — від 5 до 10 років. Обіцяно також зменшення податкового навантаження, скасування окремих податків, в тому числі й ринкового збору...

А Віктор Янукович зауважує, що Україна повинна за 10 років увійти до 20 найбільш економічно розвинених країн світу (G20). Стрижневим питанням динамічних перетворень, як зазначається в його передвиборчій програмі, стане застосування вже апробованої дієвої інвестиційно-інноваційної моделі розвитку. При цьому Янукович, починаючи з 2010 року, гарантує щорічне зростання ВВП, збільшення частки інноваційно-активних підприємств і прямих іноземних інвестицій в Україну до 50 мільярдів доларів у 2014 році.

Але тут варто зазначити, що за існуючого нині в Україні парламентсько-президентського устрою повноваження президента не передбачають такої опіки над економікою, як це «малюють» нинішні кандидати. Тому без завершення політичної реформи прем’єр-міністр і президент будуть залишатися в протистоянні, заважати одне одному, прогнозує Балакірєва. «Тобто потрібно змінювати баланс влади, завершувати політичну реформу, і тоді вирішувати: хто в нас буде головним у економіці. Чи це буде залежати від прем’єр-міністра, але тоді президент не матиме механізмів блокування його діяльності, чи навпаки — треба зменшувати повноваження прем’єр-міністра... Але мені здається, що це буде крок назад для України, бо ми це вже проходили», — додає вона.

Що з обіцяного майбутньому президентові України таки вдасться виконати, а чого, можливо, навіть і очікувати не варто, «День» запитав у експертів.

КОМЕНТАРI

Олексій МОЛДОВАН, старший консультант відділу економічної та соціальної стратегії Національного інституту стратегічних досліджень, економіст Центру антикризових досліджень:

— Обіцянки були досить щедрими, як у одного кандидата, так і в іншого. Але я переконаний в тому, що ні Тимошенко, ні Янукович у 2010 році не виконають нічого із задекларованого.

Наприклад, перш ніж надавати та підвищувати соціальні гарантії, потрібно навести порядок у бюджетній системі. А в цьому полі у нас сьогодні стільки проблем... Нам треба розібратися з боргами, повернути авансовані податки, вирішити проблему з поверненням ПДВ, профінансувати капітальні видатки. Ключовою проблемою буде обслуговування державного боргу. За моїми підрахунками, у деякі місяці витрати на нього складатимуть близько 60% від запланованих доходів у держбюджет.

Олександр СОЛОНТАЙ, експерт Інституту політичної освіти:

— Вплив президента на економічну політику держави значно менший, ніж задекларований у передвиборчих програмах. Однак все ж, є. І в першу чергу він реалізується через можливість накладення вето на закони, що стосуються реформації економіки.

Тимошенко та Янукович формували свої передвиборні програми, розуміючи, що вони є лідерами двох ключових політичних сил в державі, котрі мають дві величезні фракції в парламенті, і можуть втілювати передвиборні обіцянки з точки зору парламенту. До того ж, і Янукович, і Тимошенко вважають, що у разі перемоги матимуть вплив і на уряд.

Володимир ФЕСЕНКО, директор Центру політичних досліджень «Пента»:

— Якщо Тимошенко стане президентом, то дуже велика ймовірність того, що вона де-факто буде одночасно й головою уряду. Якщо їй вдасться провести на посаду прем’єра людину, залежну від себе, то вона зможе реалізовувати свої економічні реформи. А от щодо Януковича, то я боюсь, що його виборців чекає велике розчарування. Він обіцяє підвищення соціальних витрат, під які, по-перше, немає економічних ресурсів. А емісійний шлях розвитку проблеми може призвести до значних інфляційних потрясінь. У разі перемоги Янукович як мінімум півроку буде «голим» президентом, не маючи парламентської більшості; а головне — не маючи впливу на уряд, він не матиме й впливу на реалізацію економічної політики держави і, відповідно, на реалізацію своїх обіцянок.

Олексій САВИЦЬКИЙ, Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: