Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Якщо коливатимуться, то лише вниз

Із травня в Україні запрацюють базові річні ціни на газ
27 квітня, 2021 - 20:12
ФОТО НИКОЛАЯ ТИМЧЕНКО / «День»

Українці дізналися, скільки саме платитимуть за «блакитне паливо» з 1 травня 2021 року по 30 квітня 2022 року.

Газопостачальні компанії оприлюднили свої базові, річні ціни. Саме на ці, фіксовані пропозиції автоматично переведуть усіх споживачів, котрі дотепер користувалися місячними цінами. Місячні пропозиції, нагадаю, коливалися залежно від сезону. Натомість річна ціна буде сталою щомісяця: що влітку, що взимку.

При цьому подавати додаткові заявки для переходу на річні тарифні плани не потрібно. Нові фіксовані ціни запрацюють за замовчуванням. Відповідні умови, нагадаю, передбачені постановою регулятора — НКРЕКП.

За даними Інформаційно-консультаційного центру «ГазПравда», станом на 26 квітня найнижчі річні ціни — від 7,88 грн до 7,96 грн за кубометр запропонували 4 компанії.

Ціну 7,88 грн за кубометр запропонувало ДП «Евода трейд» КП «Луцькводоканал», 7,89 грн — ТОВ «Черкасигаз збут» і ТОВ «Уманьгаз збут», 7,96 грн — Газопостачальна компанія «Нафтогаз України».

По 7,98 грн за кубометр газ продаватимуть ТОВ «Волиньелектрозбут» і ТОВ «Закарпаття Енергозбут».

Низка регіональних газзбутів оприлюднили єдину ціну в 7,99 грн за кубометр.

Пропозиції решти компаній коливаються від 8,2 грн до 12,9 грн за кубометр.

І лише декілька компаній встановили значно вищі цінники: аж 13,5 грн за кубометр.

При цьому ціна на газ для клієнтів Постачальника останньої надії (ПОН) у травні становитиме 9,57 грн за кубометр. Тож усіх клієнтів ПОН закликають обрати ринкового постачальника та заключити з ним договір, щоб отримати вигідніші ціни.

Фахівці нагадують: цього року газ не буде таким дешевим, як торік улітку. Попри формальне завершення опалювального сезону «блакитне паливо» в Європі невблаганно дорожчає. З початку березня ціни на газових хабах зросли на третину — до понад 21 євро за МВт*год.

«Економіка в Європі відновлюється. Але разом із цим зростає попит на газ. Відповідно зростають і ціни. Сподіваюся, що в травні-червні вони стабілізуються», — пояснює генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Серед основних чинників росту цін на природний газ в Європі фахівці, зокрема, називають і підвищений попит через низьку температуру. Цьогорічний квітень видався в середньому на 3 градуси прохолоднішим від кліматичної норми.

«Ціна на європейських газових хабах зараз піднімається. І це пов’язано з кількома причинами. По-перше, це — підвищений попит, через досить прохолодну погоду. Друге — це досить низькі запаси в сховищах. Прогноз на осінь ще більш невтішний. Швидше за все, ці ціни будуть ще більше зростати», — констатує координаторка житлово-комунальних й енергетичних програм Громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко.

Станом на 22 квітня ПСГ Європи були заповнені лише на 29%. Для порівняння: у травні 2020 року в сховищах було вдвічі більше газу.

Тож цілком імовірно, що цього літа відчутного сезонного подешевшання газу, як торік, очікувати не варто. А от коливання ціни вгору восени — цілком можливі. Відтак, фіксована базова річна ціна для українських споживачів справді стане своєрідною страховкою від сезонних коливань, кажуть експерти.

«Наявність річного продукту стане елементом додаткового захисту для споживача. Для того, щоб він прогнозував, скільки він буде витрачати і щоб він міг вчиняти заходи, які дозволять йому витрачати менше», — зазначає членкиня Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Ольга Бабій.

Згідно з рішенням регулятора, річні ціни на газ ще можуть змінюватися, АЛЕ лише в сторону зниження.

Базові річні пропозиції також не передбачають жодних передплат. Клієнти, як і раніше, мають сплачувати лише за спожитий об’єм газу за фіксованою ціною до 25 числа кожного місяця.

Крім того, річні продукти так само доступні для отримувачів пільг та субсидій.

Водночас річна фіксована ціна буде базовою, але не єдиною. За бажанням кожен клієнт зможе змінити річний тарифний план на будь-який інший. Учасники ринку вже готують низку нових сезонних, а також річних (не базових) тарифних планів.

«Ми дамо всі інструменти і всі тарифні плани, які споживачам будуть комфортні. Хтось має гроші купити наперед — буде одна ціна. Хтось хоче свої витрати на кожен місяць розділяти, на рівні частини. Хтось хоче просто фіксований тариф. Для кожного клієнта буде свій продукт. Усе залежатиме від бажань клієнта», — пояснює директор дивізіону «Роздрібний бізнес» Групи Нафтогаз Максим Рабінович.

При цьому споживачі, як і раніше, матимуть право змінювати не лише тарифний план, а й самого постачальника. Їх у країні — вже понад півсотні. І кожен має власні тарифні плани з різними умовами та цінами.

Олексій Савицький, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: