Два крила, якими підноситься людський дух в безкраї простори, — це віра і наука.
Йосип Сліпий, український церковний діяч, предстоятель Української греко-католицької церкви, кардинал римо-католицької церкви

З дорогим світлом, але без води та каналізації?

В Україні вже понад місяць діє новий ринок електроенергії...
12 серпня, 2019 - 17:36
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

1 липня в країні відбулася масштабна енергетична реформа — запрацював ринок електроенергії! Він мав встановити справедливу ціну та запровадити європейські стандарти якості для споживачів.

Уперше електрикою розпочали торгувати на біржі, а ціну визначати за ринковими правилами попиту-пропозиції. За схожими правилами працюють у Європі. Та в нас виникли труднощі.

Ще за півтора місяця до запровадження ринку оператор вітчизняної енергосистеми попередив про ризик неконтрольованого зростання тарифів! Усе — через високу монополізацію ринку та невідпрацьовані нові правила. За словами фахівців, уникнути здорожчання не вдасться. Бо населення десятиліттями субсидіювалося промисловістю.

«Середньозважена ціна на електричну енергію, яку платять домогосподарства, в 2,5 раза менша, ніж середньозважена ціна, яку платить промисловість, сфера послуг, інші споживачі, крім населення. Повна лібералізація цього сегменту одномоментно призведе до багатократного зростання ціни», — попереджав у травні керівник ДП «НЕК «Укренерго» Всеволод Ковальчук.

Виявилося, що за 2 роки підготовки реформу так і не доробили. Тож запровадження ринку закликали відтермінувати, щоб не отримати чергової кризи та в рази вищі тарифи. Відтермінувати ринок і удосконалити реформу Україні радили й партнери з ЄС та міжнародних фінансових інституцій.

«Частину систем не протестували. Саме тому ми пропонуємо на незначний строк відтермінувати запуск ринку. Можливо, поки запускати в тестовому режимі. Щоб завершити цю роботу й забезпечити повноцінний, якісний запуск ринку», — наголошувала заступник директора Європейського банку реконструкції та розвитку Марина Петров.

Утім, у ситуацію втрутився уряд, ввівши в новий ринок не зовсім ринкові механізми — покладання спеціальних обов’язків. Державні компанії «Енергоатом» та «Укргідроенерго» зобов’язали продавати електрику населенню за фіксованим тарифом. Тобто побутові споживачі — населення — подорожчання електрики уникнуло.

«Із запровадженням нової моделі ринку ціна на електроенергію для населення має залишитися незмінною — ми про це подбали, також не має різко піднятися й для непобутових споживачів. На перехідному періоді вимушено встановлені деякі обмеження з метою недопущення стрімкого зростання тарифів», — писав на своїй сторінці в «Фейсбук» профільний міністр Ігор Насалик.

Утім, бізнес як великий, так і малий, а також підприємства ЖКГ усе ж змушені віддуватися за всіх споживачів, сплачуючи в середньому на третину вищі тарифи.

ВОДА — ПОГОДИННО

Таке солідне здорожчання електрики неминуче вплине на собівартість решти товарів і послуг. Одними з перших це відчули водоканали. Для них електроенергія зросла в ціні на 25—30%. Натомість тарифи на воду водоканалам не переглядали. Так їх штовхають до банкрутства, вважають фахівці.

«Безболісно експериментувати з ринком електроенергії можна починати з 1 травня 2020-го. Коли ми закінчимо опалювальний сезон, щоб не допустити в нашій країні Алчевських і всяких таких речей. Тому що це можуть бути дуже серйозні техногенні катастрофи», — упевнена віцепрезидент Української асоціації водоканалів Ольга Бабій.

У Асоціації допускають, що вже з 20 серпня водоканали можуть перейти на погодинну подачу води! За словами Ольги Бабій, коштів для розрахунків за світло в водоканалів не буде вже в серпні. «Зараз усі водоканали країни понесли збитки в розмірі близько 200 млн грн — за один місяць, — каже фахівець. — Водоканали і теплокомуненерго почнуть відключати від споживання електроенергії».

Якщо ситуацію не врегулюють законодавчо до 20 серпня, на країну чекають техногенні аварії, прогнозують експерти. «Національна комісія має сказати, що вона робитиме: встановлювати тариф чи коригувати. Вона мовчить уже місяць, — констатує Бабій. — Водоканали не вимагають підвищити тарифи, вони вимагають від уряду і влади дешевої електрики для водоканалів по 1,68 грн, а не по 2,50 грн. І тоді тарифи піднімати не треба, і воду погодинно подавати не будуть змушені!».

ПРОРАХУВАЛИСЯ...

Попри обіцянки чиновників, що новий ринок електроенергії запрацює швидко й безболісно — без зростання тарифів, лише за перші 10 днів енергетики зафіксували здорожчання майже на третину!

«За підсумками 10 днів роботи, які ми проаналізували детально, погодинно, по всіх сегментах ринку, демонструє здорожчання цього важливого енергоресурсу. Фактичне зростання ціни за перших 10 днів становить 28,3%», — констатував керівник Національної енергетичної компанії «Укренерго» Всеволод Ковальчук.

А всього з початку року тариф злетів ще більше, встановивши рекорд зростання за останніх 25 років. Навіть у сусідніх Словаччині та Угорщині електрика для бізнесу дешевша, констатує представник Президента в Кабміні Андрій Герус.

«У нас за сім місяців зростання становить понад 35%. У той час коли тренд у світі — це зниження вартості енергоресурсів. Який ефект це матиме на економіку, на комунальні підприємства?», — ставить риторичне запитання фахівець.

Жахливий ефект, визнають навіть у Кабміні. Адже теплокомуненерго й водоканали й так по вуха в боргах. А нинішні тарифи взагалі ставлять їх на межу банкрутства. «Ми бачимо, що за такого зростання електроенергії в них буде на початок опалювального сезону реально проблема з оплатою електроенергії... Ці виклики, як маховик, потихеньку починають розкручуватися», — заявив віцепрем’єрміністр, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

Не легше малому та навіть великому бізнесу! Адже велике одноразове здорожчання електрики б’є по їхній конкурентоспроможності. Українські товари та послуги також дорожчають і їх менше купуватимуть за кордоном. Як наслідок — експорт падатиме, а гривня слабшатиме. Аби уникнути цих ризиків, фахівці закликають терміново вдосконалити нову модель ринку. Хоча в профільній Нацкомісії іншої думки. Попри низку судових позовів від промисловців там упевнені: реформа вдалася! І навіть прогнозують зниження ціни в серпні. Та легко, кажуть, все одно не буде.

«Нас попереду очікує складний, нелегкий період, це іспит на відповідність чинного законодавства тим ринковим умовам, які складаються», — заявила голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг Оксана Кривенко.

ЖЕРТВИ МОНОПОЛІЇ

Усі проблеми нового ринку — через монополізацію української енергетики, пояснюють фахівці. Адже на відміну від ЄС, де ринок диверсифікований, у нас у одних руках зосереджені цілі галузі. От очікуваної конкуренції ринок і не побачив.

«Європа має об’єднану енергетичну систему й там гравців у генерації не 1—2—3, а десятки й сотні. Тому там дійсно конкуренція. В нас же в ринковому середовищі залишається лише теплова генерація. Теплова генерація на 90% контролюється однією компанією», — пояснює президент Агенції інвестиційного менеджменту Олександр Притика.

У президентській команді про такий негатив попереджали заздалегідь. А Президент навіть подавав законопроєкти про відтермінування ринку. Та депутати їх не розглянули. Отже, нині на Банковій думають, як поспіхом запущену реформу удосконалити вже в процесі.

«Не була пророблена підготовча робота, щоб ринок демонополізувати, щоб там з’явилася конкуренція. І коли в двох груп компаній є 90% виробітку електроенергії, то однозначно, що вони можуть домовитися між собою і встановити будь-яку ціну... Потрібно проводити реформи так, щоб це не було відображено в зростанні тарифів!», — наголошує представник Президента в Кабінеті Міністрів України Андрій Герус.

Утім, для вдосконалення ринку потрібні законодавчі зміни. Фахівці сподіваються, що це зробить уже наступний склад Верховної Ради. А поки на можливі зловживання на новому ринку електрики закликають реагувати Антимонопольний комітет. Інакше українську енергетику очікує масштабна криза!

«Монополісти дуже швидко домовляться й на ринку будуть виставляти дуже схожі пропозиції по ціні. І це означає, що вони просто монополізують ринок. І багато експертів сходяться на тому, що ціна буде вища, якість послуг при цьому не покращиться. І реальної конкуренції не буде! Реформа не готова. При чому настільки, що вона може призвести до глибокої кризи в електроенергетиці вже за 2—3 місяці. Ціна буде вища, а якість послуг не покращиться. І реальної конкуренції не буде», — анонсує генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Перші серйозні спроби зменшити нові тарифи на електрику для бізнесу та ЖКГ очікують уже за кілька тижнів. За словами Андрія Геруса, проєкт відповідного рішення вже готують у президентській команді. Попередньо знизити ціни сподіваються на 10%.

Олексій САВИЦЬКИЙ
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ