Кожне національне письменство, годуючись помітними і непомітними впливами од інших письменств, все-таки органічно переробляє й перетворює їх і виявляє тим натуру даної нації, її ідеали й змагання, її інтереси й потреби.
Сергій Єфремов, український громадсько-політичний і державний діяч, літературний критик

За «європейськими стандартами»

В Україні має бути створена ефективна система управління відходами, орієнтована на економіку замкненого циклу
17 серпня, 2018 - 11:38
ФОТО З АРХІВУ «Дня»

Про це на першому засіданні координаційної ради з реалізації Стратегії управління відходами в Україні до 2030 року заявив віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій ЗУБКО.

І йдеться саме про управління, а не поводження, зазначив віце-прем’єр.

Такою є мета Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року, яку було розроблено у співпраці з міжнародними партнерами і затверджено урядом.

Це вимога часу, а також зобов’язання України згідно з Угодою про асоціацію з ЄС та імплементацією Директив ЄС.

Зубко також відзначив, що на сьогодні Україна за багатьма показниками значно відстає від Євросоюзу.

«Якщо говорити про цифри, то, наприклад, в Україні сьогодні спалюється — 2,7% твердих побутових відходів (ТПВ), а в ЄС цей показник становить 26%; у нас переробляється лише 3,2% ТПВ, а в ЄС — 43%; захороняється в Україні — 90% ТПВ, тоді як в ЄС — лише 31%. У ході реалізації Стратегії управління відходами маємо скоротити це відставання, а також досягти в Україні чітких цільових показників, які стосуються скорочення обсягів відходів, у тому числі муніципальних, збільшення обсягів відходів, які направляються на перероблення, створення регіональних центрів тощо», — зазначив Геннадій Зубко.

Національний план управління до 2030 року, який було представлено Мінприроди, має стати чіткою маршрутною картою виконання Стратегії, з таймінгом та відповідальними — як центральними органами влади, так і місцевою владою, пообіцяв віце-прем’єр.

Так, у межах виконання Плану найпершими завданнями має стати ухвалення рамкового законодавства, яке імплементує сім Директив ЄС, а також розроблення регіональних планів управління відходами.

Потім мають відбутися розбудова та модернізація інфраструктури управління відходами.

«Разом із тим місцевим органам влади й самоврядування не потрібно чекати на ухвалення законодавства, а вже зараз рухатись паралельно. Це стосується залучення інвестицій, вивчення передових технологій, створення регіональних центрів. Потрібно перестати дивитись на питання відходів як на проблему, а розглядати як додаткові економічні та інвестиційні можливості. Уже зараз потрібно розробляти регіональні плани управління відходами, використовувати інструменти міжмуніципального співробітництва, готувати кадри, які працюватимуть у сфері управління відходами», — зазначив Геннадій Зубко.

Сьогодні підписані міжмуніципальні декларації між ОТГ, відповідно до яких вони фактично вже починають управляти відходами, і на визначених полігонах їх повинні збирати для подальшої переробки та утилізації.

«Протягом найближчих тижнів ми очікуємо від органів місцевого самоврядування та ОДА конкретних пропозицій, зауважень і рекомендацій для того, щоб затвердити в уряді Національний план дій управління відходами до 2030 року», — пояснив Зубко.

Нагадаємо, Координаційна рада з питань реалізації Національної стратегії управління відходами Україні до 2030 року та її склад затверджено постановою КМУ від 25 квітня 2018 року. До її складу входять представники ЦОВВів, Держкомтелерадіо, ДРС, комітетів ВРУ, народні депутати України, АМУ й інші. Очолює Раду віце-прем’єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.

Головними її завданнями є координація дій центральних та місцевих органів виконавчої влади щодо формування і реалізації державної політики у сфері поводження з відходами та підготовки Національного й регіональних планів управління відходами; адаптації національного законодавства до європейського; моніторинг та аналіз стану виконання заходів Національної стратегії управління відходами в Україні до 2030 року тощо.

Алла ДУБРОВИК-РОХОВА, «День»
Газета: 
Рубрика: