Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Знову 6,99 грн за кубометр і нижче...

Попри скасування граничної ціни у квітні газ здебільшого не подорожчає
1 квітня, 2021 - 10:41
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Граничної ціни не стало, але 6,99 гривні за кубометр — лишилися... Попри подорожчання енергоресурсів у Європі вітчизняні постачальники газу здебільшого не стали піднімати свої ціни на квітень.
  За даними інформаційно-консультаційного центру ГазПравда, лише близько десятка невеликих постачальників запросили за паливо більше: від 7,60 грн і аж до 8,85 грн за куб. Але переважна більшість лишила попередні цінники: вони коливатимуться від 6,70 грн і до 6,99 грн за кубометр.
  Зокрема, «Мегаватт» опублікував цінник у 6,70 грн за кубометр, а постачальники «Еру Людям», «Еру Трейдінг» і «Агросинтез Трейдінг» — 6,75 грн за кубометр. Ціну в 6,85 грн запропонував «ГП «Промсервіс».

Газопостачальна компанія «Нафтогаз України» також лишила квітневу ціну на рівні 6,86 грн за кубометр. Стільки ж за кубометр проситиме й компанія «Галнафтогаз».

По 6,88 грн за кубометр продаватиме «Евода Трейд». Ціну в 6,98 грн оприлюднила «Енерджі Трейд Груп».

Але більшість постачальників, зокрема регіональні газзбути, озвучили ціну в 6,99 грн за кубометр.

Увесь перелік газопостачальних компаній та їхніх пропозицій можна переглянути на сайті ГазПравди.

З такими цифрами працюватимуть собі в збиток, зізнаються постачальники, але роблять це свідомо — аби закріпитися на ринку.

«Це сьогодні не ринкова позиція ціни на газ. Це збитки постачальників для того, щоб знаходитися на цьому ринку й бути представленими своїми пропозиціями й розвивати сервіси. Ми готові й свідомо йдемо на це», — каже генеральний директор газопостачальної компанії ETG.UA Володимир Шведкий.

А вже в кінці квітня знатимемо ціну газу на рік уперед. Планується, що з травня всіх споживачів автоматично переведуть на базові річні ціни. Кожен із постачальників зафіксує їх на наступні 12 місяців, що дозволить уникнути сезонних коливань. За бажанням споживач зможе в будь-який момент змінити постачальника газу чи перейти на інші продукти — місячні чи сезонні. Проте базовими будуть саме річні.

«Споживачам немає чого хвилюватися. За замовчуванням вони стануть споживачами за річним продуктом. Який дозволить прогнозувати нам свої видатки на рік. Це перше. І друге: вибирати постачальника, який нам дасть кращу ціну, кращі умови. Ми будемо розуміти, яка ціна газу в нас складеться протягом цілого року», — пояснює членкиня Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Ольга Бабій.

Чимало компаній уже завершили розробку своїх річних пропозицій, але стосовно їх вартості поки тримають інтригу. Та фахівці попереджають: через пожвавлення світової економіки й як наслідок — зростання попиту на енергоресурси та їх вартості — цього літа газ, як торік, не дешевшатиме. Традиційне сезонне просідання ціни нівелюють тенденції на світових ринках. А від них залежатиме й річна ціна в Україні.

«Там буде 2 тренди: з одного боку — звичайне сезонне падіння, з іншого боку буде такий загальний підйом. І вони десь зустрінуться. Я думаю, це «десь» — приблизно на сьогоднішньому рівні цін — між 7 і 8,5 тис грн за тисячу кубометрів», — прогнозує генеральний директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко.

Проте базовість саме річної ціни не означатиме, що газопостачальні компанії пропонуватимуть лише її. Навпаки — в конкурентній боротьбі за споживача постачальники можуть підготувати нові цікаві пропозиції, наприклад, сезонні. Торік схожі тарифні плани пропонували лише лічені постачальники. Цього ж сезону вибір для споживачів значно розшириться, прогнозують фахівці.

«Наша задача — зробити так, щоб цими тарифними планами покрити усі потреби наших клієнтів. Вони — дуже різноманітні. Хтось хоче наперед платити. Хтось хоче 1\12, хтось хоче кожен місяць після закінчення місяця. Буде феєрверк на ринку з точки зору і кількості постачальників, і продуктів», — переконаний директор дивізіону «Роздрібний бізнес» Групи Нафтогаз Максим Рабінович.

Тож українці зможуть обирати газовий тарифний план на будь-який смак. Хто схоче уникнути сезонних коливань — залишиться на річному продукті. А хто забажає мати ціну лише на сезон чи навіть передплатити наперед за ще вигіднішими умовами — зможе обрати саме такі варіанти. При цьому споживачі завжди матимуть право змінювати як тарифний план, так і постачальника.

«Найголовніше, що держава не продовжила на квітень регулювання цінових пропозицій учасників ринку. Це дає надію, що ринок надалі буде повноцінно розвиватися і пропонувати споживачам максимально привабливі умови. Дивлячись на ціни на європейських газових ринках, немає підстав сподіватися на значне зниження. Тому, швидше за все, різноманітні комплексні пакети будуть досить вигідними для українських споживачів. Низка компаній планує запропонувати річні продукти уже з травня, незалежно від того, чи буде річний продукт прийнятий як базовий. І споживачі самі будуть вирішувати, що їм обирати. Завдання держави — слідкувати за дотримання правил учасниками ринку, а не встановлювати цінових обмежень», — вважає координаторка житлово-комунальних й енергетичних програм Громадської мережі «Опора» Тетяна Бойко.

Олексій Савицький, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: