Україна приречена бути однією з найкрупніших і найбагатших держав
Борис Олійник, український поет, академік, громадський діяч

Зустрічали зі сльозами на очах

У Кривому Розі гірники залізорудного комбінату припинили тривалий підземний страйк і піднялися на поверхню
20 жовтня, 2020 - 10:41
ФОТО З ФЕЙСБУК СТОРІНКИ МИХАЙЛА ВОЛИНЦЯ

Шахтарям і адміністрації вдалося досягти домовленостей і підписати меморандум з адміністрацією, який задовольнив обидві сторони. Акції, що трималися до кінця, 19 гірників шахти «Жовтнева» провели під землею, на глибині 1200 метрів, 43 доби. Біля прохідної їх зі сльозами на очах зустрічали дружини та діти, колеги, представники профспілок, пишуть місцеві ЗМІ. Як повідомляється, шахтарям, які протестували, виплатять гроші за всі дні, коли вони були в забої,  нарахування здійснять профспілки. Тим, хто вийшов із забою шахти «Жовтнева», нададуть вихідний для того, щоб шахтарі обстежилися та вжили необхідні заходи для відновлення здоров’я. «Найменше, що можна зробити — стати перед ними навколішки», — кажуть колеги учасників страйку.

Разом із тим, у Жовтневому райсуді Кривого Рогу повинен був розпочатися розгляд справи за позовом КЗРК проти 10 шахтарів-учасників протесту, проте під час перемовин домовилися, що шахтарів не переслідуватимуть і не притягнуть до адміністративної чи кримінальної відповідальності.

Протести працівників шахти «Жовтнева» в Кривому Розі розпочалися ще 2 вересня. Пізніше до них приєдналися гірники з інших шахт Криворізького залізорудного комбінату. Адміністрація комбінату з 1 вересня підвищила тарифні ставки та посадові оклади на 10-25%, залежно від фаху, з 1   жовтня зарплати збільшили ще на 10%. Працівники вимагали підвищення зарплат, поліпшення умов праці, припинення порушень при атестації та повернення пільг. Шахти «Жовтнева», «Батьківщина», «Гвардійська» і «Терновська» входять до складу ПАТ «Криворізький залізорудний комбінат» (КЗРК), яким керують групи «Метінвест» Рината Ахметова та Вадима Новінського і група «Приват» Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Як написав Михайло Волинець у Facebook, у матеріальному плані загальне підвищення зарплат на КЗРК повинно скласти «38% — поверхневим, тим, хто працював під землею, але мав низькі зарплати; 21% — підземним працівникам».

«Коли б не ця акція, не було б отримано експертних висновків про повернення 10 шахтарським фахам права на пільгову пенсію. Ця вимога гірників КЗРК буде реалізована для гірників усієї України», — зауважує профспілковий керівник. За словами М.Волинця, протягом усього часу страйку з різних куточків планети надходили листи солідарності з гірниками шахт КЗРК, до адміністрації звернулося понад п’ять  тисяч осіб і організацій з усього світу. «Є про що задуматися профспілкам, працедавцям, органам влади ... І олігархам теж», — написав М.Волинець. Під час страйку гірники неодноразово виступали з відеозверненнями до керівництва держави, зокрема, до свого земляка, президента Зеленського. Але відповіді від нього нібито так і не отримали.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпро
Газета: 
Рубрика: