Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Айсберг, розміром у півтора Києва

Науковці продовжують спостереження за розколами на крижаному шельфі Бранта
2 березня, 2021 - 11:07
Науковці продовжують спостереження за розколами на крижаному шельфі Бранта. Фото Рейтер

Величезний айсберг відламався від крижаного шельфу Бранта в Антарктиді майже через 10 років після того, як вчені виявили перші тріщини, повідомляє torontosun.com. Минулої п’ятниці Британська антарктична служба (BAS) опублікувала відео, як прірва під назвою Північний рифт відривається від крижаного шельфу Бранта в районі моря Ведделла в Антарктиді.

Айсберг площею 1270 кв. км. — це третя велика прірва, яка пробилася через 150-метровий плавучий льодовий шельф за останнє десятиліття. Розміри айсберга вражають, оскільки він майже такий як великий Лондон чи як півтора Києва. Те, що айсберг неминуче відколеться, вчені констатували у листопаді 2020 року. Тоді на шельфі утворилася велика тріщина, яка постійно зростала.

У Британській антарктичній службі також спрогнозували, що найближчими тижнями або місяцями айсберг може відійти від шельфу. Проте цього не станеться, якщо він опинився на мілині, в такому разі вся крижана маса залишитися поруч із шельфом Бранта. Наразі науковці служби ведуть щоденні спостереження за крижаним шельфом Антарктиди, використовуючи автоматизовану мережу високоточних приладів GPS, що вимірюють, як деформується та рухається крижаний шельф. Також для досліджень використовуються супутникові знімки ESA, NASA та німецького супутника TerraSAR-X. Всі дані надходять у Кембридж для аналізу.

На фото — На зображенні, отриманому з відео у соціальних мережах, видно прірву під назвою Північний рифт, що утворилася на крижаному шельфі Бранта в Антарктиді, 26 лютого 2021 року. Фото Рейтер.

Газета: 
Рубрика: