Надмірна спрага влади призвела до падіння ангелів; надмірна спрага знання призводить до падіння людини; але милосердя не може бути надмірним і не заподіє шкоди ні ангелу, ні людині.
Френсіс Бекон, англійський політик, державний діяч, вчений, філософ і есеїст

Корона «Дня» Олександру Глухову – за багаторічну незмінну позицію у збереженні садиби Мурашка

30 грудня, 2020 - 11:09
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Уперше про Олександра Глухова «День» розповідав десять років тому, в одному з грудневих номерів 2010-го! Тоді мешканець будинку на вулиці Малій Житомирській, 12-А у статусі громадського інспектора головного управління охорони культурної спадщини КМДА розповідав, що у 2007 році дивним чином чотири будинки, які мають статус пам’яток архітектури державного значення, незаконно перейшли з комунальної у приватну власність. Один із них — садиба відомого українського художника ХІХ—ХХ століття, засновника Української академії образотворчого мистецтва Олександра Мурашка.

Ще тоді Олександр Глухов був налаштований серйозно, що за будь-яку ціну треба повернути садибу у комунальну власність, тоді буде шанс на її реставрацію, а отже — на порятунок. У 2015 році остаточно за рішенням Верховного суду садиба художника стала власністю міста Києва. У судах пам’ятку захищав Глухов з адвокатом. Однак досі за реставрацію міські служби не бралися, хоча обіцяли. А Олександр Дмитрович з родиною продовжує мешкати у будинку на Малій Житомирській, 12-А, котрий за ці роки вже доведений до аварійного стану. Доки він лишається тут — є шанс, що принаймні на пам’ятку не зазіхнуть забудовники.

У листопаді цього року за рішенням департаменту культури КМДА від будинку від’єднали міські комунікації. Тож зиму пан Олександр зустрів без газу і води. Так «подякувала» міська влада захиснику садиби, що разом з юристами зміг зберегти пам’ятку архітектури від приватизації та перебудови у торговельний центр.

«Здавалося, що післямайданна влада мала б вручити Олександру Глухову якусь медаль за стійкість, що завдяки його зусиллям та його позиції, безкомпромісній, місто повернуло собі унікальний комплекс садиб, це пам’ятка архітектури та історії. А також пів гектара землі в самому серці Києва. Але замість цього приходить муніципальна варта, відключає всі комунікації...», — коментувала раніше «Дню» громадська діячка Олена Терещенко.

Оскільки жодної нагороди Олександр Дмитрович від міста не отримав, «День» віддає одну з Корон саме йому — за стійку позицію та захист історичної спадщини Києва. Тим паче, що останні події довкола історичних садиб Києва засвідчили — місто не збирається охороняти цінні об’єкти архітектури та історії. Практично щодня києвознавці та журналісти фіксують факти руйнування пам’яток, котрі без догляду та уваги сиплються на очах.

Інна ЛИХОВИД, «День»
Газета: