В Європі на генетичному рівні виникає спонтанна любов до народу, що повстав на захист своєї свободи.
Оксана Пахльовська, українська письменниця, культуролог, професор Римського університету «Ла Сап'єнца», доктор філологічних наук, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка

«Армія світла» в Києві

Майстерність і магія, продемонстровані на концерті й записані в альбомі
24 жовтня, 2008 - 00:00

У Будинку художника виступили — Віктор Морозов і група «Четвертий кут», запрошені музиканти Тарас Чубай, Росава, група Каті Гапочки. Генератори музпроекту — естрадний співак Віктор Морозов та поет, філософ і публіцист Кость Москалець. «Армія світла» — це не просто нова збірка відомого пісняра. Це концептуальна пісенна сюїта з наскрізною ідеєю про духовну мобілізацію світлих сил напередодні останньої битви з силами пітьми. Сюїта побудована за законами драматургії: із зачином, розвитком та кульмінацією.

Віктор Морозов — співак, композитор, перекладач, колись — лідер ансамблю «Арніка», керівник Театру пісні «Не журись». Створена ним на початку 90-х група «Четвертий кут» грала в оригінальному стилі «нью-ейдж плюс романс», гастролювала у Канаді, видала альбом. У 2000-му «Четвертий кут» видав альбом «Треба встати і вийти» на вірші барда та літератора Костя Москальця. Серед десяти треків диску особливим успіхом користувалися пісні «Аліна», «Колишній ідол», «Треба встати і вийти», «Oh, my dear Ukraine».

— Я є прихильником творчих проектів, які виникають спонтанно й одразу захоплюють, — розказує Віктор Морозов. — Від часу нашої минулої роботи з Костем минуло вісім років. Це був альбом «Треба встати і вийти», де остання пісня мала назву «Остання зима». Я вбачав у цьому якийсь знак долі, щось недобре. І дуже зрадів, коли Кость показав мені нові речі. Москалець мешкає взимку у Бахмачі, а літом — у селі Матіївці поблизу Батурина у будиночку, який називає «келією чайної троянди». Саме там і виникла ідея проекту «Армія світла». Причому відразу як цілісне полотно. На той час я завершив переклад чергового тому «Гаррі Поттера» для видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» і мав вільний час для справ музичних. Аранжуванням пісень займалися ми з Олегом Яремою, аранжуванням струнних — Юрій Дуда з «Плачу Єремії». Робота над альбомом нагадувала збір меду бджолами, коли кожна з них несе той збір в один вулик. Барабанщик Андрій Надольський, басист Олег «Джон» Сук, клавішник і трубач Юрій Дуда — усі придумали свої партії, користуючись «чернетковою» матрицею Яреминих аранжувань. Варто наголосити, що усі працювали дуже сумлінно, адже поважали талановитого метра Москальця. Для запису деяких треків ми залучали знайомих музикантів з камерного оркестру «Віртуози Львова», гурт «Галичина», клавішника й композитора Івана Небесного. Увесь матеріал записували і зводили на «Студії Лева», а майстерінг диску, як і попереднього разу, здійснювали у Канаді, в Торонто. Майстерінг — це дуже делікатний процес, що вимагає великої майстерності й магії. У Торонто є такий інженер-маг Джордж Грейвс. Відомий львівський художник Владко Кауфман, малюючи обкладинку, точно передав суть задуму Костя Москальця. В Україні альбом тиражує аудіокомпанія «Укрмюзік», продюсер Сергій Харчук. Сьогодні для нас надзвичайно важливо донести до слухача глибинну сутність ідей, закладених у поезії Костя Москальця.

Олександр ЄВТУШЕНКО, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: