...Всі були готові на жертви, знали, що не сьогодні-завтра їх знищать, але їх турбувало передовсім: чи знатиме світ про це, чи світ щось скаже?.. І друга проблема — ще більш духовна: чи буде кому помолитися за всіх, хто загинув?
Джеймс Мейс, видатний історик, політолог, дослідник голодомору в Україні

«Армія світла» в Києві

Майстерність і магія, продемонстровані на концерті й записані в альбомі
24 жовтня, 2008 - 00:00

У Будинку художника виступили — Віктор Морозов і група «Четвертий кут», запрошені музиканти Тарас Чубай, Росава, група Каті Гапочки. Генератори музпроекту — естрадний співак Віктор Морозов та поет, філософ і публіцист Кость Москалець. «Армія світла» — це не просто нова збірка відомого пісняра. Це концептуальна пісенна сюїта з наскрізною ідеєю про духовну мобілізацію світлих сил напередодні останньої битви з силами пітьми. Сюїта побудована за законами драматургії: із зачином, розвитком та кульмінацією.

Віктор Морозов — співак, композитор, перекладач, колись — лідер ансамблю «Арніка», керівник Театру пісні «Не журись». Створена ним на початку 90-х група «Четвертий кут» грала в оригінальному стилі «нью-ейдж плюс романс», гастролювала у Канаді, видала альбом. У 2000-му «Четвертий кут» видав альбом «Треба встати і вийти» на вірші барда та літератора Костя Москальця. Серед десяти треків диску особливим успіхом користувалися пісні «Аліна», «Колишній ідол», «Треба встати і вийти», «Oh, my dear Ukraine».

— Я є прихильником творчих проектів, які виникають спонтанно й одразу захоплюють, — розказує Віктор Морозов. — Від часу нашої минулої роботи з Костем минуло вісім років. Це був альбом «Треба встати і вийти», де остання пісня мала назву «Остання зима». Я вбачав у цьому якийсь знак долі, щось недобре. І дуже зрадів, коли Кость показав мені нові речі. Москалець мешкає взимку у Бахмачі, а літом — у селі Матіївці поблизу Батурина у будиночку, який називає «келією чайної троянди». Саме там і виникла ідея проекту «Армія світла». Причому відразу як цілісне полотно. На той час я завершив переклад чергового тому «Гаррі Поттера» для видавництва «А-ба-ба-га-ла-ма-га» і мав вільний час для справ музичних. Аранжуванням пісень займалися ми з Олегом Яремою, аранжуванням струнних — Юрій Дуда з «Плачу Єремії». Робота над альбомом нагадувала збір меду бджолами, коли кожна з них несе той збір в один вулик. Барабанщик Андрій Надольський, басист Олег «Джон» Сук, клавішник і трубач Юрій Дуда — усі придумали свої партії, користуючись «чернетковою» матрицею Яреминих аранжувань. Варто наголосити, що усі працювали дуже сумлінно, адже поважали талановитого метра Москальця. Для запису деяких треків ми залучали знайомих музикантів з камерного оркестру «Віртуози Львова», гурт «Галичина», клавішника й композитора Івана Небесного. Увесь матеріал записували і зводили на «Студії Лева», а майстерінг диску, як і попереднього разу, здійснювали у Канаді, в Торонто. Майстерінг — це дуже делікатний процес, що вимагає великої майстерності й магії. У Торонто є такий інженер-маг Джордж Грейвс. Відомий львівський художник Владко Кауфман, малюючи обкладинку, точно передав суть задуму Костя Москальця. В Україні альбом тиражує аудіокомпанія «Укрмюзік», продюсер Сергій Харчук. Сьогодні для нас надзвичайно важливо донести до слухача глибинну сутність ідей, закладених у поезії Костя Москальця.

Олександр ЄВТУШЕНКО, спеціально для «Дня»
Газета: 
Рубрика: