Оскільки українська нація кілька століть шукала свого визволення, остільки ми розцінюємо це як непереможне її бажання виявити й черпати своє національне офарблення.
Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист

Бачити в шляхетному велике

У Львові показують історію високих взаємин художника Олекси Новаківського та митрополита Андрея Шептицького
1 травня, 2021 - 18:30

Експозицію з живописних та графічних творів одного з найвизначніших українських митців ХХ століття – Олекси Новаківського (1872–1935) розгорнули у залах Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької (вул. Листопадового Чину, 7) – відділі Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького.

Представлені на виставці «Бачити в шляхетному велике» роботи Майстра Новаківського доповнюють світлини, які разом із пропонованим для огляду образотворчим матеріалом розкривають сторінки взаємин художника та митрополита Шептицького (1865–1944).
Основа показу – 12 живописних полотен Новаківського, які митрополит Андрей подарував Національному музею у Львові. Окрім того, експонуються три «Альбоми зі шпиталю Святого Лазаря» (1913) зі 143-ма графічними ескізами, котрі Владика передав до фондів музею у грудні 1913 року.

Виставку також формують концептуально близькі твори Олекси Новаківського зі збірки музею та з приватних колекцій, присвячені постаті Митрополита.

До цих пам’яток долучено й фотоматеріали про діяльність Мистецької школи Олекси Новаківського (1923–1935), заснованої з ініціативи та за матеріальної підтримки митрополита Шептицького. За низкою світлин можна відстежити й історію будинку, який 1907 року Владика придбав, а 1908-го подарував музею і де відразу після прибуття до Львова (1913 року) оселився Олекса Новаківський. Варто додати, що Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського в цій будівлі – від 1972-го.

Керівництво НМЛ сердечно дякує усім причетним до реалізації проєкту «Бачити в шляхетному велике: митрополит Андрей Шептицький і митець Олекса Новаківський», зокрема – кураторові виставки молодшому науковому співробітникові музею Олександрові Шейку, авторові експозиції, завідувачу відділу експозиційно-виставкової та культурно-освітньої роботи НМЛ Романові Зілінку та художникові-дизайнеру Олегові Пеленичці. 

Оглянути виставку встигнуть всі охочі – показ триватиме до 30 червня.

І принагідно про ще одну важливу обставину щодо цього показу. Якби не карантинні обмеження через пандемію Covid-19, експозиція відкрилася б на «теплого Олексія» – 30 березня. У музеї розповідають, що ця дата була обрана невипадково і мала на меті відродити славні традиції славної Мистецької школи Новаківського відзначати іменини Майстра організацією мистецьких заходів. Тому, вочевидь, варто поквапитися подивитися виставку, поки Львів – у «жовтій» зоні стосовно рівня епідбезпеки. Бо ж останній, карантинний, рік засвідчує, що всяке може бути… 

А для тих львів’ян та гостей міста, котрі захочуть глибше, ніж при самостійному огляді експозиції, дізнатися про меценатську діяльність Владики Андрея, яка відіграла надзвичайно велику роль в історії української культури, також – про історію взаємин двох знакових постатей української культури першої третини ХХ ст. – митрополита Шептицького та митця Новаківського і про знамениту Мистецьку школу Олекси Новаківського, у музеї вже найближчим часом, 4 та 9 травня, організовують кураторські екскурсії, які проведе Олександр Шейко.
 

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів. Фото Андрія КУБ'ЯКА.
Рубрика: