Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Без строку давнини…

27 листопада відбудеться концерт пам‘яті жертв голодоморів
25 листопада, 2021 - 13:24
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Традиційно в цей день  люди відвідують поминальне богослужіння й ставлять символічні горщики з зерном і свічки до пам'ятників жертвам голодоморів в Україні…

У Київській Опері  представлять  програму «Молитва Катерини», яку підготувати митці: диригенти Василь Василенко та Володимир Кожухар, режисер Віталій Пальчиков, хормейстер Анжела Масленнікова, художник –Марія Грабченко,  пісочна анімація – Олег Сьомін, концертмейстер Аліна Костик.

У програмі лунатимуть твори  класика Левка Ревуцького – Кантата-поема «Хустина» на слова Тараса Шевченка, яка вважається однією з вершин у творчості композитора. Виконавці - Симфонічний оркестр, хор та солісти: Анастасія Поважна  (сопрано)  та Сергій Бортннк ( тенор), диригент  Василь Василенко.

Другу Симфонію музикознавці називають «першим національним твором у жанрі симфонії» , де поєдналися такі тенденції як «українізація» і «європеізація».У другій частині  Симфонії  Л. Ревуцький  використав ліричну пісню «Ой Микито, Микито, чи є рілля на жито» та «Ой там в полі сосна». Виконавці – Оркестр під орудою В. Кожухаря.

У концерті  також будуть представлені знакові твори наших сучасників . Так,  «Вокаліз  пам’яті» Юрія Шевченка виконають музиканти Симфонічного оркестру театру, солістка Ольга Лепко ( скрипалька), диригент Володимир Кожухар.

«Молитва Катерини» Івана Карабиця   на слова Катерини Мотрич - реквієм за «убієнними голодом». Цей твір, за розповію вдови композитра, музикознавиці Маріани Копиці, виник як відгук  маестро на дуже емоційний текст поетки Катерини Мотрич. Карабиць почув по радіо, як поетеса читала свої вірші й взявся за створення музики: голос чтиці, дитячий хор із початковим пронизливим вигуком соліста-дисканта «Мамо, матусю! Хлібчика дай!» та оркестр одразу зазвучали в його уяві.

Нагадаємо, у 1993 р. прем’єра «Молитви»  мала гучний резонанс. Хоча твір не брав участі у Конкурсі композицій на тему Голодомору, який оголосили американські меценати українського походження Іванна та Мар’ян Коці, але він був визнаний одним із кращих українських творів на цю тему. Учасником того прем’єрного виконання був нинішній  постановник концерту, головний режисер Київської Опери Віталій Пальчиков: ( тоді він співав у Хорі хлопчиків під орудою Елеонори Виноградової). Яскраве дитяче враження твору закарбувалося на роки і стало поштовхом до  ідеї нового виконання «Молитви Катерини» Івана Карабиця.

Нині виконавцями будуть : Ніна Матвієнко (художнє слово), Хор та Симфонічний оркестр театру під орудою В. Василенка,  Камерний дівочий хор Київського державного музичного ліцею імені М.В.Лисенка. Художній керівник та диригент – Юлія Пучко-Колесник. Хормейстер – Віра Шемчук, а також вихованці Театральної студії “АртЕко”(художній керівник – Олег Долішній).

У мене в пам‘яті закарбувався вечір , який митці презентували у  2019 році  – потужний емоційний заряд, коли кожний твір публіка слухала затамувавши подих, а  у фіналі чимало присутніх у залі не стримували сліз… Без пам‘яті, яка нас об‘єднує, не буде держави  – вільної, гордої, сильної! Вічна пам‘ять всім жертвам голодоморів… Слава Україні!

Цей творчий проєкт стане першим  для Василя Василенка у  статусі головного диригента Київської Опери

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Рубрика: