Це ж велика дурість — хотіти говорити, а не хотіти бути зрозумілим.
Феофан (Єлеазар) Прокопович, український богослов, письменник, поет, математик, філософ

Чим запам’ятався 92-й франківський сезон?

Із вересня на сценах театру — Богдан-Ігор Антонич, Василь Стефаник та Іван Франко
18 липня, 2012 - 00:00
ЗА ВИСТАВУ «ГРЕК ЗОРБА» (НА ФОТО — ВИКОНАВЕЦЬ ГОЛОВНОЇ РОЛІ АНАТОЛІЙ ХОСТІКОЄВ) ІЗ ХЕРСОНА ДО КИЄВА ФРАНКІВЦІ ПРИВЕЗЛИ ГРАН-ПРІ «МЕЛЬПОМЕНИ ТАВРІЇ». У ВЕРЕСНІ ЦЮ ПОСТАНОВКУ ПОБАЧАТЬ ЛЬВІВ’ЯНИ / МИХАЙЛО ЗАХАРЕВИЧ ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Про новинки репертуару, майбутні гастролі, радості та печалі колективу, про те, які п’єси нині перебувають у портфелі керівництва головного драматичного театру нашої країни, «Дню» розповів генеральний директор Національного академічного драматичного театру ім. І. Франка Михайло ЗАХАРЕВИЧ:

— Відповідно до традиції, ми закрили сезон українською класикою. Цьогоріч показали комедію «Кайдашева сім’я» І. Нечуя-Левицького у постановці П. Ільченка. Вже п’ять років ця вистава прикрашає нашу афішу і завжди проходить з аншлагами! Хоча 92-й сезон був непростим, та досить успішним. Головна печаль — тяжка хвороба провідного майстра і художнього керівника нашого театру Богдана Сильвестровича Ступки. Дай Боже, йому сил та здоров’я! Та, незважаючи ні на що, театр працював ритмічно і плідно. Репертуар поповнився на дев’ять вистав: п’ять на основній сцені (трагікомедія «Гімн демократичної молоді», водевіль «Жона є жона», трагіфарс «Перехресні стежки», казка-мюзикл «Попелюшка» й автопортрет перед дзеркалом «Райскеє діло»), три прем’єри, що прикрасили афішу Камерної сцени — «Сон смішної людини», «Як тебе не любити, Києве мій», «Я — спадкоємець», а в Театрі у фойє — «Натусь». Глядачі мали змогу обирати, що хотіли подивитись: від класики (Франко, Чехов, Винниченко, Достоєвський, де Філіппо) до творів сучасних авторів (Жадан, Шварц, Малкович)...

Хочу підкреслити, що відкриття Камерної сцени ім. Сергія Данченка стало однією з головних подій сезону. Ми чекали 20 років на закінчення цього довгобуду. І лише у березні відсвяткували новосілля, яке приурочили до 75-річчя від дня народження Сергія Володимировича — геніального режисера, майстра, який підняв своїми постановками український театр до світового рівня. Саме на новій сцені віднині базується творчий майданчик для експериментування. Ми хочемо удосконалити Камерну сцену, щоб наступного року (при потребі) можна було трансформувати сценічний простір залу. До речі, 20 серпня вже 11 років, як пішов у вічність С.В. Данченко. До відкриття 93-го сезону плануємо встановити перед Камерною сценою пам’ятник митцю, а на основній сцені поміняти крісла у глядацькому залі.

Після відпустки франківці виступлять у Львові. Гастролі розпочнуться 7 вересня і триватимуть вісім днів. Зараз вирішуємо, які вистави покажемо, бо репертуар у нас великий і є з чого обирати. Обов’язково покажемо постановки, які вже завоювали успіх у публіки, зокрема це «Грек Зорба», «Кайдашева сім’я», «Едіт Піаф. Життя в кредит», «Перехресні стежки» та інші.

Нині у творчому портфелі театру є чимало цікавих п’єс. Уже відбуваються репетиції чеховської «Чайки», яку ставить Валентин Козьменко-Делінде, а головні ролі гратимуть Анжеліка Савченко, Людмила Смородіна, Отап і Дмитро Ступки. До спадщини шведського класика Августа Стріндберга «Ерік XIV» звернувся режисер Станіслав Мойсеєв, художній керівник Молодого театру, який має досвід співпраці з нашим колективом. Нагадаю, одна з резонансних його постановок на франківській сцені — «Лев і Левиця». У цій п’єсі сучасного українського драматурга англійського походження Ірени Коваль ідеться про непрості стосунки російського класика Толстого та його дружини. У виставі вражаюче грали Богдан Ступка (Лев) і Поліна Лазова (Соня). Після довгої перерви на київську сцену повертається чудова актриса Лариса Хоролець («Рояль на траві» Ф. Саган поставить І. Грінберг). Про долю легендарної театральної майстрині глядачам розповість на Малій сцені відома акторка Лариса Кадирова у виставі «Марія» (постановка польського режисера Збігнева Хшановського). Гадаю, що зацікавить глядачів «Елегія про перстень молодості» за поезією Богдана-Ігоря Антонича (режисер Олександр Білозуб). Виставу за новелами Василя Стефаника ми запросили поставити відомого київського режисера Дмитра Богомазова. Хочемо здійснити мрію Сергія Данченка та Богдана Ступки, щоб у нашій афіші з’явився «Пер Гюнт» Ібсена... Зараз є багато назв творів українських і закордонних авторів, до яких хотіли би звернутися франківці.

Мені дуже приємно, що за міжнародним економічним рейтингом цього року наш театр названий «кращим у сфері мистецтв» (отримали цю відзнаку з Хорватії — Дубровник). А у Херсоні Гран-прі фестивалю «Мельпомена Таврії-2012» завоювала вистава нашого колективу «Грек Зорба»! Зараз актори трохи перепочинуть, і вже 18 вересня запрошуємо на відкриття нового сезону. Ми покажемо «Перехресні стежки» за Франком (постановка Д. Чирипюка).

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 

НОВИНИ ПАРТНЕРІВ