Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Донецький театр опери та балету став DONBASS OPERA

Чого ще чекати публіці в новому сезоні — «Дню» розповів художній керівник колективу Вадим ПИСАРЄВ
28 вересня, 2012 - 00:00
ВАДИМ ПИСАРЄВ

Донецький театр опери та балету ім. А. Солов’яненка — віднині іменуватиметься DONBASS OPERA з логотипом у вигляді люстри-перлини. Вчора в шахтарській столиці відбулася прем’єра «Маленької урочистої меси» Джоаккіно Россіні. В понеділок відбувся концерт, присвячений 80-річчю з дня народження видатного тенора Анатолія Солов’яненка, чиє ім’я нині гордо носить театр. З 5 жовтня стартує XIX Міжнародний фестиваль «Зірки світового балету», на який вже приїжджають глядачі не лише з України, але й з-за кордону.

— Вадиме Яковичу, розкажіть про нове «обличчя» вашого театру, хто розробляв логотип, чому з назви зникло слово «балет» і навіщо взагалі потрібно було змінювати бренд, який давно знають у світі?

— Розробкою нашого нового театрального бренду займалася PULSE PROGRESSIVE COMPANY (брендингове агентство Володимира Воронова). Тепер у нас коротка назва — DONBASS OPERA. Нам відомі такі світові театри опери та балету, як Метрополітен-опера, Гранд-опера, оскільки ми наближаємося до Європи, тому й називатимемося відтепер DONBASS OPERA. Комусь здається, що новий бренд — це люстра, а хтось розгледів у ньому перлину. Я вважаю, що це театральна люстра з 28 рисочками — за кількістю назв вистав у репертуарі. Новий логотип створюватиме фірмовий стиль театру на офіційних бланках, конвертах, запрошеннях, візитках, але офіційну назву — Донецький національний академічний театр опери та балету ім. А.Б. Солов’яненка — ніхто не відміняв.

Перед початком сезону, 24 вересня, напередодні 80-річчя з дня народження Анатолія Солов’яненка на нашій сцені відбувся концерт, у якому прозвучали оперні хіти світової класики у виконанні солістів Національної опери України та донеччан, а гостем вечора став прем’єр Більшого театру Олег Кулько. Ми пишаємося тим, що наш колектив носить ім’я видатного тенора, що завдяки таланту Анатолія Борисовича Донецьк став містом, де живуть шанувальники високого мистецтва — опери, а своєю майстерністю співак прославив нашу країну. Знаєте, в Анатолія Солов’яненка поєднувалися дві головні риси — величезний талант артиста, що віртуозно володів своїм унікальним голосом, і дуже скромної (поза сценою) людини. Я неодноразово чув його виступи і кожного разу це було прекрасно. Досі не можу забути, як неперевершено Анатолій Борисович співав у Калгарі (Канада). Він виступав у супроводі оркестру народних інструментів, виконуючи українські народні пісні — глядачі ридали! Я дуже вдячний Солов’яненку за підтримку, коли задумав провести перший фестиваль «Зірки світового балету». Анатолій Борисович заспівав чудову неаполітанську пісню «O Surdato’ Nnamurato» («Закоханий солдат») Енріко Канніо, а я танцював на сцені, і таким оригінальним номером ми завершували концерт... Ми з А.Б. Солов’яненком часто зустрічалися і завжди спілкуватися з ним було дуже приємно, жодної зірковості я ніколи в нього не спостерігав. Шкода, що співак прожив небагато і не встиг реалізувати масу своїх творчих задумок...

— Відкриття 81-го театрального сезону DONBASS OPERA розпочалося з прем’єри — «Маленької урочистої меси» Джоаккіно Россіні, а в грудні меломани чекатимуть на «Летючого голландця» Р. Вагнера. Розкажіть про ці роботи театру.

— 27 вересня свою завісу ми відкрили молитвою — прем’єрою «Маленької урочистої меси» Россіні. Композитор назвав свій твір «останнім гріхом старості».Структура «Меси» базується на традиційному тексті католицької меси, до якого композитором було додано гімн O salutaris hostia на слова Фоми Аквінського. Партитуру спеціально привезли до Донецька з Відня. Постановку здійснили: диригент —Віктор Олійник, хормейстер —Людмила Стрельцова, режисер — Ірина Михайлова, художник — Сергій Спевякін. Сольні партії виконали: Тетяна Плеханова (сопрано), Сергій Гонтовий (тенор), Юрій Алексєйчук (бас) і Людмила Шемчук (меццо-сопрано). Ми зробили приголомшливий відеоряд вистави: на кожну ноту підібрано оригінальний сюжет-образ (детальніше про прем’єру див. у найближчих номерах «Дня»).

Постановка опери Ріхарда Вагнера «Летючий голландець» — унікальний культурний українсько-німецький проект, приурочений до 200-річного ювілею композитора. Цей твір уперше ставиться не лише в Донецьку, але й в Україні (опера виконуватиметься мовою оригіналу — німецькою). До створення вистави залучено відомих постановників і виконавців із різних країн світу (диригент-постановник — Василь Василенко, керівник проекту Василь Рябенький, гендиректор Донецького театру). Нам допомагає міжнародна команда: Посол Німеччини в Україні Ганс-Юрген Гамзьот, Генеральний консул Німеччини в Донецьку Клаус Циллікенс, Німецький культурний центр «Гете-Інститут» у Києві та його директор Віра Багаліантц, а також Донецька міськадміністрація. До речі, з 21 серпня по 6 вересня в театрі працювала німецька постановочна група — режисер Мара Курочка, художники Торге Меллер, Момме Хинріхс і Юлія Харттунг, диригент-консультант — Михайло Синькевич (Маріїнський театр, м. Санкт-Петербург), солісти — Вальтер Фінк, Андреас Макко (Німеччина), лауреат міжнародного конкурсу молодих вокалістів ім. Р.Вагнера Леся Алексєєва (Національна опера України), а також солісти, хор і симфонічний оркестр нашого театру.

— Уже стало традицією, що восени ви запрошуєте глядачів на фестиваль «Зірки світового балету», чим порадуєте донеччан і чому цього року гала-концерт зірок не побачать кияни?

— Нагадаю, що наш фестиваль відбудеться цього року вже вдев’ятнадцяте (з 5 по 12 жовтня). Керівник балету Національної опери Денис Матвієнко вперше презентує у Донецьку виставу «Radio and Juliet» — хореографія Едварда Клюга під музику Radiohead. Гадаю, що глядачі не пропустять творчий вечір Фаруха Рузіматова (Росія). Він презентує «Танго», «Болеро», «Бахті» і «Павана мавра» (варіації на тему «Отелло»). До речі, англійські балетомани називають Фаруха «танцюючим леопардом» (за чарівну котячу пластику, артист гармонійно поєднує віртуозну техніку танцю і драматичний дар). У рамках фесту 7 і 11 жовтня відбудуться концерти Московського хореографічного училища при театрі танцю «Гжель». Також у програмі покажемо «Дон Кіхот» (солісти — Христина Шевченко, США і Айдос Закан, Казахстан) і оновлене (декорації і костюми) «Лебедине озеро», в якому головні партії виконають Ніна Ананіашвілі (Грузія) і Денис Матвієнко (Україна). На гала-концерті (12 жовтня) виступить ціла низка зірок сучасного балету світового класу — Ілзе Лієпа, Ілля Кузнецов, Софія Гумерова, Христина Андреєва, Олег Івенко, Давид Залєєв (Росія), Христина Шевченко (США), Йона Акоста (Англія), Анетт Дельгадо, Дані Хернандес (Куба), ТАКАН-балет (Японія), Марія Баранова, Майкл Крчмар (Фінляндія), Айдос Закан (Казахстан), Єлизавета Чепрасова, Андрій Писарєв (Україна) та інші. На жаль, у зв’язку з фінансовими проблемами ми не зможемо провести фінальний концерт у Києві. Цього року відбулося ЄВРО-2012, нині на повен хід іде передвиборна кампанія у ВР, а тому досить важко знайти спонсорів, аби на високому рівні провести вечір балету в столиці. Ми підрахували свої можливості і вирішили зосередитися на Донецьку.

— Судячи з розмаху, з яким ви стартуєте, глядачів чекає насичений сезон.

— Так, ми започатковуємо чимало цікавих творчих проектів. Нас до Парижа запросили на гастролі, а 8 грудня чекаємо багато гостей з-за кордону на прем’єру «Летючого голландця». Ми оновили «Лебедине озеро». Нагадаю, минулого сезону показали глядачам понад 150 вистав, відбулося дві прем’єри: опера «Богема» Дж.Пуччіни та балет «Собор Паризької Богоматері» Ц.Пуні, що прикрасили нашу афішу. Переконаний, що й цього сезону публіка отримає чимало вражень, відвідавши наш театр. Напередодні ЄВРО — 2012 ми привели будівлю до ладу, відремонтували фойє — усе блищить і сяє, а ми можемо пишатися, що працюємо в такому чудовому театрі, як DONBASS OPERA.

Тетяна ПОЛІЩУК, «День»
Газета: 
Рубрика: