Доля випробовує тих, хто намірився іти до великої мети, але сильних духом не спіймає ніхто, вони зі стиснутими руками вперто і сміливо ідуть до наміченої мети.
Катерина Білокур, українська художниця, майстер народного декоративного живопису

Федір СТРИГУН: На часі – ...комедія!

Впродовж року на глядачів Театру ім. М. Заньковецької чекають чотири прем’єри
1 жовтня, 2014 - 17:06
6 ЖОВТНЯ У ЛЬВІВСЬКОМУ ТЕАТРІ ім. М. ЗАНЬКОВЕЦЬКОЇ ВІДБУДЕТЬСЯ БЛАГОДІЙНА ВИСТАВА «У. Б. Н.» («УКРАЇНСЬКИЙ БУРЖУАЗНИЙ НАЦІОНАЛІСТ»), КОШТИ ВІД ЯКОЇ ПІДУТЬ НА ПІДТРИМКУ УКРАЇНСЬКИХ ВІЙСЬКОВИХ. НА ФОТО: ФЕДІР СТРИГУН (ЗЕНОН) / ФОТО ТАРАСА ВАЛЬКА

Художній керівник Львівського національного академічного театру ім. Марії Заньковецької розказав, що 97-й сезон митці  відкрили виставою «Назар Стодоля» за Шевченком. У новий театральний рік увійшли з новим покриттям сцени. Гроші на ремонт зібрали на благодійному концерті  з символічною назвою «На сцену...» за участю львівських співаків. 

Нині у репертуарі театру (велика і камерна сцени) — 60 вистав. Впродовж року на глядачів чекає ще чотири прем’єри. Першою представлять комедію письменника, драматурга, фейлетоніста і журналіста Івана Керницького «Король стрільців, або Муза в офсайді» у постановці Григорія Шумейка. «Сподіваюся, публіці буде цікаво подивитися на життя Галичини 1920 — 1930-х, — говорить Федір СТРИГУН. — У цій постановці, як і в наших попередніх виставах  — «Гуцулці Ксені» та «Шаріці», багато доброти, мрійливості, надії та енергетики позитиву».

Сам Федір Миколайович бере в роботу п’єсу італійського комедіографа, актора і режисера Едуардо де Філіппо «Циліндр». Тема вистави — що на першому місці: мораль чи гроші? «Виявляється, гроші перемагають. І це страшно! Ще раз хочеться спонукати людей замислитися над тим, хто ж нас загнав у таку ситуацію? Напевно, безробіття, бідність, бо коли роботи немає — хліба немає. От тоді люди викручуються як тільки можуть і йдуть на всякі афери», — говорить постановник і додає, що ця афера закручена у виставі дуже цікаво. Хвалиться, що залучив до роботи дуже гарних акторів — Таїсію Литвиненко, Лідію Остринську, Януша Юхницького, Євгена Федорченка, Степана Глову, Ярослава Муку, Альбіну Сотникову, Валентину Мацялко, Ореста Огородника та Олександра Норчука. Принагідно художній керівник заньківчан зазначає, що дбає про те, аби забезпечити роботою всіх акторів. І наголошує: «Всі хочуть авангарду, себе показати, а от елементарне життя в колективі, щоб актори були зацікавлені роботою театру   і своїм внеском у цю роботу, щоби це цінилося незалежно від категорії актора... Такого немає».

Наступна нова постановка у театрі — «Вій вітерець» відомого поета, драматурга і перекладача Яна Райніса, яку ставитиме Вадим Сікорський. До речі, Федір Стригун сам колись грав  роль Улдіса у виставі, коли її ставив Віктор Івченко й яка пройшла на сцені театру понад півтисячі разів!  А партнеркою молодого Стригуна, котрий прийшов до Театру  ім. М. Заньковецької 1965 року, була легендарна Любов  Каганова.  «Ця вистава, «Лісова пісня», «Доки сонце зійде...» були шлягерами нашого театру , — згадує Федір Миколайович. — Як приїхав театр до Львова, то так у 1950 — 1960 рр. вони завжди були на сцені... Хотів сам зараз ставити «Вій вітерець»,  але не наважився, бо та, п’ятдесятирічної давнини вистава Івченка, досі наді мною, і хоч як би я тікав від рішення Віктора Іларіоновича, все одно не втечу, бо надто сильний був режисер... А Сікорський — молодий, про ту виставу чув, але не бачив. Тому прийме якесь своє, цікаве  бачення постановки». Сікорський відмовився від участі у виставі старших актрис — взяв усю молодь.

Готує прем’єрну постановку й знаний режисер Алла Бабенко. Це буде вистава американського драматурга і прозаїка Теннессі Вільямса «Чудова неділя для пікніка». Прем’єра, вочевидь, відбудеться на камерній сцені. 

Думає Стригун і над постановкою комедії «За двома зайцями», бо комедії зараз — на часі. Він вважає, що нині люди   дуже заполітизовані, але приходячи до театру, хочуть розважитись, і  наводить приклад із виставою Тернопільського театру «Наш депутат» серба Браніслава Нушича: «Вистава гарна, і нібито все про нас. Показували постановку в нас: у залі було повно людей. Та після першої дії половина публіки пішла.  Питаю: «Чого йдете?» — Чую: «Нам цього у житті вистачає!» Я ставив  у Тернополі «Наталку Полтавку», то на закриття сезону мали шість аншлагів підряд! Тобто людям зараз потрібно відпочити душею»...

На фестивалі «Золотий Лев» заньківчани представлять вистави «Назар Стодоля» і «Катерину» за Т. Шевченком. Планують митці поїздки на «Тернопільські театральні вечори» і до Вільнюса, а також так звані обмінні гастролі з театрами України.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День», Львів
Газета: 
Рубрика: